Sakız Çiğnemenin Faydaları


Dünyanın farklı ülkelerinde sakız çiğnemenin sağlığa faydaları hakkında bir çok araştırma yapılımış ve sakız çiğnemenin bazı faydaları olduğu bilimsel olarak ıspatlanmıştır. Sakız çiğnemek neredeyse herkese aynı faydaları sağlamaktadır.Fakat aynı araştırma sonuçlarına göre sakız çiğnemenin bazı zaralarıda var. Sakız çiğnemenin zararlarına geömeden önce sağlık açısından ne tür faydaları var inceleyelim.


sakız çiğnemenin sağlığa faydaları

Sakız Çiğnemenin Sağlığa Faydaları

Sakızın faydaları arasında ön plana psikolojik faydaları çıkıyor. Sağlık uzmanları sakız çiynemenin belleği geliştirdiğini belirtiyorlar. Yapılan bilimsel araştırmalar sakızın ayrıca motivasyonu arttırdığını ortaya koymaktadır.

Sakız çiğnemenin beyne kan akışını arttırdığı, strese iyi geldiği, hafızayı güçlendirdiği ve kilo vermeye yardımcı olduğu belirtilmektedir. Şimdi detaylı olarak sakızın faydalarını inceleyelim;

Sakız Çiğnemek Hafızayı Güçlendirir: Psikologlar sakız çiğnemenin belleği güçlendirdiğini ve sakız çiğneyen kişilerin  çiğnemeye göre hafıza testlerinde daha fazla başarılı olduğunu söylemektedir. Sakız çiğnemenin sirekli çene hareketi sağladığını ve bunun hafızanın güçlenmesine yardımcı olduğu söylenmektedir.

Beyin Sağlığı: Sakız çiğnemenin beyne giden kan hızını arttırdığını ve bununda beynin daha fazla oksjen aldığını belirten sağlık uzmanları, sakız çiğneme sırasında beyne kan akışının %25-40 arasında arttığını belirtmektediler.

Stresi Azaltır: Bazı araştırmalar, sakız çiğnemenin motivasyonu ve uyanıklığı arttırdığını belirtmektedirler. Psikiyatristler ve psikologlar sakızın gerginliği azaltmaya ve çene hareketleriyle birlikte enerjiyi bırakmaya neden olduğunu ve bunun sinir sağlığına faydalı olduğunu belirtiyorlar.

Kilo Vermeyi Kolaylaştırır: Sakız çiğnemek aynı zamanda kalori yakarak kilo vermeye yardımcı olur. Özellikle yaşlı insanların daha az haretek etmelerinden dolayı, doktorlar az veya hiç hareket edemeyen fakat kilo problemleri olan hastalara zayıfalam için sakız çiğnemelerini önerir. Düzenli olarak sakız çiğnemek kalori yakımına ve dolayısı ile kilo vermeye yardımcı olur.

Sindirimi Geliştirir:  Sakız, bağırsak hareketlerini arttırmaya yardımcı olur. Bunun dışında ağız kuruluğuna karşı tükürük üretir, bu özelliği mideden ağıza doğru reflü oluşmasını önlemeye yardımcı olur.

Ağız Temizliği: Bazı sağlık zumanları sakızın ağız temizliğine katkıda bulunduğunu savunmaktadır. Gün içerisinde yemekten sonra sakız tüketimi diş ve ağız temizliği için faydalı olduğunu belirtmektedirler.


Sakızın Zararları

 Sakızın sağlığa faydalı olduğu kadar bazı zararlarıda olduğu bilimsel olarak ıspatlanmıştır. Özellikle şekerli sakızların diş çürüklerine enden olduğu, şeker hastalarının sağlığını tehtid ettiği ve çocuklarda cilt enfeksiyonları başta olmak üzere alerji ve enfeksiyonlara neden olduğu belirtilmetedir. Sakızın sağlık açısından zararlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

Gereksiz Gıda Alımı: Yapılan birlimsel araştırmalar sakız çiğnemenin motivasyonu arttırdığını fakat bu motivasyonun aynı zamanda cips,şeker gibi abur cubur yiyecekleri tüketmeye teşvik ettiğini ortaya koymuştur.

Eklem Ağrısı:  Aşırı şekilde sakız çiğnemenin çenelerde eklem ağrılarına neden olduğu ve eklem ağrılarının zamanla kronikleşeceği bilimsel olarak ortaya konulmuştur. Ayrıca aşırı sakız çiğnemenin baş ağrısına neden olduğu düşünülmektedir.

Karın Ağrısı: Sakız çiğnemek karın ağrısı ve bağırsak sendromuna neden olabilmektedir. Çok sakız çiğnemek sürekli sindirim sistemine gıda alımı yapıldığında dari sürekli sinyal vermeye neden olmaktadır, bu durumda sindirim gereksiz yerde aistler salgılamaktadır. Bu durum sindirim sistemini tehdir eder.

Diş Hastalıkları: Özellikle şeker ihtiva eden sakızların diş çürümelerine neden olduğu belirtilmektedir. Bu sorun çocuklarda çok sık görülmektedir.

Alerji:  Kimyasal ürünler ve katkı maddeleri ieren sakızlar özellikle çocuklarda alerjiye enden omaktadır. Cilt, akciğer ve diğer elerjik vakalara neden olduğu bilimsel olarak ıspatladnığından dolayı çocukların sakız çiğneme alışkanlığı kontrol altında olmalıdır.

Diş Dolgularını Çıkarabilir: Sakızın yumuşak ve kısmen yapışkan özelliği diş dolgularına zarar vermektedir. Giderek zayıflayan diş dolgularını yerinden sökebilir veya ömrünü kısaltabilir.

Gençlerde Baş Ağrısı: 19 yaş altında kişiler için fazla miktarda sakız çiğnemek baş ağrısına neden olabilmektedir.

Bunların dışına yaşı çok ufak olan çocuklar için sakız başlı başına tehlikedir. Çocukların sakız yutması, boğazlarına kaçması gibi bir çok sakıza bağlı nedenden dolayı ciddi sağlık sorunu raporları ve hatta ölümler vardır. Bu yüzden küçük çocukların sakızdan uzak tutulması gerekiyor.  Ayrıca çocukların sakızı yutmalara sindirim sisteminde sorunlara neden olmaktadır.


Tavsiyeler

Sakızın sağlık açısından bazı faydaları olduğunu gördük, fakat zararlarını da göz önünde bulundurarak kullanılması gerekiyor. Sakız çiğnemeyi aşırıya girmeden ve bağımlısı omadığınız sürece günde 30-60 dakika çiğnenmesini önerebiliriz.

Kaynaklar

  1. Health benefits of gum chewing
  2. 6 Gross Side Effects of Chewing Gum
  3. Learn More About Chewing Gum
  4. Benefits of Chewing
  5. Diet Myth or Truth: Chewing Gum for Weight Loss By Kathleen M. Zelman, MPH, RD, LD on January
  6. Chewing gum
  7. The Cognitive Benefits Of Chewing Gum,

Yorumunuzu bırakın

Yorumunuz*

İsminiz*
İnternet siteniz