Ürtiker (Kurdeşen) Tedavisi

Ürtiker nasıl geçer? Ürtiker belirtileri çoğunlukla hafiftir ve birkaç gün içinde kendi kendine iyileşmektedir. Bu nedenle, ürtiker vakalarının çoğunda tedaviye ihtiyaç duyulmamaktadır.

Akut Ürtiker Tedavisi

Belirtiler can sıkıcı veya kalıcıysa, antihistaminik ilaçlardan yardım alınabilmektedir. Belirtiler kötüleşiyorsa doktora danışmalısınız. Belirtiler çok şiddetli ise, doktor kısa süreli kortikosteroid tablet gibi diğer ilaçları reçete

Devamı

Ürtiker (Kurdeşen) Nedir?

Halk arasında kurdeşen olarak da bilinen ürtiker, kızarık, kabarmış ve kaşıntılı olan cildi içeren, bir veya daha fazla belirtinin eşlik ettiği yaygın bir cilt döküntüsüdür. Ürtiker döküntüleri, genellikle küçüktür, ancak, bir akşam yemeği tabağı kadar da büyük olabilmektedir. Bu döküntüler dairesel, oval veya halka şeklinde ortaya çıkabilmektedir.

Ürtiker vücudun herhangi bir yerini etkileyebilmektedir, ancak özellikle göğüs, boğaz, kol ve bacaklarda

Devamı

Ürtiker (Kurdeşen) Nedenleri

Ürtiker neden olur? Ürtikerin birçok farklı nedeni bulunabilmektedir, ancak, çoğunlukla, bağışıklık sistemindeki iltihaplı kimyasal olan histamin salınımı ile ilgilidir. Bu durum, alerjiler, zayıflamış bir bağışıklık sistemi veya belirli ilaç türleri gibi çeşitli nedensel faktörlere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir.

Gelecekte oluşabilecek rahatsız edici ürtiker patlamalarına karşı önleyici tedbirler almanıza yardımcı olabileceğinden, bu sıkıntıyı tetikleyen

Devamı

Ürtiker (Kurdeşen) Belirtileri

Ürtikerin süresi ve şiddeti kişiden kişiye göre değişmektedir. Vücudun hemen hemen her yerinde ortaya çıkabilen ürtiker döküntüleri, genellikle kollar, bacaklar ve yüz bölgelerinde görülmektedir. Bu döküntüler genellikle ürtiker başlangıcının ilk belirtisidir. İnflamasyon ve kaşıntı neredeyse ürtiker döküntülerinin olduğu her alanda ortaya çıkabilmektedir. (1)

Ürtikerin süresine ve

Devamı

Uyuz (Scabies) Tedavisi

Uyuz nasıl geçer? Eğer uyuz olduğunuzu düşünüyorsanız ve bildiğiniz başka bir enfeksiyonlu durumunuz yoksa hemen bir doktora başvurmalısınız. Uyuz tedavisinin ertelenmesi, diğer insanlar için bir risk oluşturmaktadır.

Diğer ciddi cilt koşulları bazen uyuz belirtilerine oldukça benzeyebilmektedir, bu nedenle, doktorunuzun diğer cilt koşullarının yaşanmadığından emin olması gerekir.

Eş gibi yakın olduğunuz bir kişide uyuz varsa, herhangi bir belirtinizin olup

Devamı

Uyuz (Scabies) Nedir?

Uyuz, sarcoptes scabiei isimli mikroskobik insan bir akarının neden olduğu tamamen tedavi edilebilen bir cilt döküntüsüdür. Uyuz, cildin başka bir cilde doğrudan teması ya da uyuz akarlarının istilasına uğramış giysiler ve yatak takımları ile temas yoluyla bulaşmaktadır. Akarlar yaşamak ve yumurtlamak için üst cilt katmanına (epidermis) yerleşmektedir. Akarların cilt üzerinde yaptıkları bu tahribat yoğun kaşıntıya neden olmaktadır.

Yaşlı insanlar ve zayıflamış

Devamı

Uyuz (Scabies) Nedenleri

Uyuz neden olur? Uyuz, uyuz böceği olarak da bilinen sarcoptes scabiei isimli akarların neden olduğu, oldukça bulaşıcı bir cilt durumdur. Biriyle doğrudan, uzun süreli, cilt teması ile kolayca yayılabilmektedir. Akarın diğer bir cilde geçmesi için gerek temas süresi biraz uzundur, hızlı bir el sıkışma veya sarılma genellikle istilaya neden olmaz. Saldırı, aynı yatakta yatan eşlere ve hane halkı üyelerine kolayca geçebilmektedir. Elbiseleri, havluları ve yatak takımlarını

Devamı

Uyuz (Scabies) Belirtileri

Uyuz başlangıcında, uyuz belirtileri her zaman görünmeyebilir veya başka bir şey gibi görülebilir (alerjik deri döküntüleri gibi).

Uyuz nasıl anlaşılır? En yaygın uyuz belirtileri şunlardır:

  • Gece daha da kötüleşen yoğun kaşıntı
  • Sivilce benzeri şişlik, küçük kabarcıklar veya pullanan kızarıklıklar
  • Cilt üzerinde küçük, kalkmış, eğri çizgiler (uyuz yumurtaları cildinizin yüzeyinin altına gömülmesinden

Devamı

Uyku Apnesi Tedavisi

Uyku apnesi nasıl geçer? Uyku apnesi, tedavi edilmesi gereken ciddi bir uyku bozukluğudur. Alanında deneyimli bir uzman en uygun tedavi planını seçmenize yardımcı olabilir.

Uyku bozukluğu konusunda uzman olan bir doktora başvurmanız durumunda, doktorunuz uyku apnesi için aşağıdaki yöntemleri önerebilir:

  • Sürekli pozitif hava yolu basıncı
  • Yaşam tarzı değişiklikleri
  • Ağız takılarak kullanılan cihazlar
  • Pozisyonel terapi
  • Uyku apnesi

Devamı

Uyku Apnesi Nedir?

Uyku apnesi, uyurken solunum yolunun tıkanması sonucu yaşadığınız nefes alma problemi ve aniden uyanmanıza neden olan ciddi bir bozukluktur. Ertesi gün gece böyle bir rahatsızlık yaşadığınızı hatırlamayabilirsiniz, ancak gündüzleri baş ağrısı ile uyanmak veya uyuşukluk hissetmek durumunda kalabilirsiniz.

Uyku apnesi durumunda, dil ve diğer yumuşak dokular periyodik olarak düşmekte ve solunum yolunu bazen kısmen de olsa tamamen kapamaktadır. Sonuç olarak da, solunum durmakta

Devamı

Uyku Apnesi Nedenleri

Uyku apnesi neden olur? Uyku apnesi nedenlerine bağlı olarak üç grupta incelenebilmektedir:

Obstrüktif uyku apnesi, uyku apnesinin en yaygın türüdür. Boğazın arkasındaki yumuşak doku, uyku sırasında rahatlamakta ve hava yolunu tıkamaktadır, sıklıkla da yüksek sesle horlamaya neden olmaktadır.

Merkezi uyku apnesi, merkezi sinir sistemini içeren, uyku apnesinin çok daha seyrek bir türüdür ve beyin nefes kontrol kaslarını

Devamı

Uyku Apnesi Belirtileri

Uyku apnesi nasıl anlaşılır? Uyku apnesini tek başınıza anlamanız oldukça zor olabilmektedir, çünkü en belirgin belirtiler yalnızca uyku halindeyken ortaya çıkmaktadır. Çoğu kişide uyku apnesi yaşadığını sabah hatırlamamaktadır. Ancak uyku alışkanlıklarınızı gözlemlemek için kendinizi kayıt altına almak pek mümkün olamamaktadır. Eğer horlama esnasında duraklamalar oluşuyorsa ve duraklamalardan dolayı da boğulma ya da nefes nefese kalma yaşıyorsanız, bunlar uyku apneniz

Devamı

Unutkanlık Tedavisi

Unutkanlık nasıl geçer? Arada sırada bazı şeyleri unutmak oldukça normaldir ve genellikle uygulanan bazı yöntemlerle durumu tersine çevirmek mümkündür. Ancak, unutkanlığın altta yatan başka bir nedenle bağlantılı olabileceğinden şüpheleniyorsanız, bir doktora başvurabilirsiniz. Doktorunuz altta yatan nedeni tespit etmek için bazı testler uygulayabilir. Örnek vermek gerekirse, durumun bir ilacın yan etkisi ya da tiroid yetmezliği sonucu olup olmadığını anlamaya çalışabilir.

Devamı

Unutkanlık Nedir?

Unutkanlık, hafıza kaybı veya beyindeki kayıtlı bilgiyi bulamama olarak tanımlanabilmektedir. Her ne kadar yaşlanma sürecinin normal bir parçası olsa da, aynı zamanda hastalıkların ve bazı durumların bir belirtisi olabilmekte ya da ilaçların bir yan etkisi olarak ortaya çıkabilmektedir.

Beyin, anıların depolanması ve sonra tekrar kullanılması gibi son derecede karmaşık süreçlerden sorumlu olan, vücudun en kompleks parçalarından biridir. Anılar, öğrenmenin temeli olduğu için

Devamı

Unutkanlık Nedenleri

Unutkanlık neden olur? Unutkanlık yaşlanmanın normal bir parçası olmakla birlikte, bu durum bunama yani demans ile sonuçlanabilmektedir. Diğer yandan, kronik stres, alkolizm, sigara, depresyon ve uyku yoksunluğu ile unutkanlık riski daha da artmaktadır.

Çok fazla sorumluluğunuz olması ve aşırı stres altında olmak sizi rahatsız ediyorsa, kelimeleri veya isimleri unutmanız fazlasıyla beklenen bir durum olabilmektedir. B12 vitamini eksikliği ve hipotiroidizm gibi diğer sağlık koşulları

Devamı
1 2 3 42