Potasyum içeren yiyecekler


Potasyum faydalı bakımından alınması gereken en öneli 3 mineral arasında gösterilmektedir. Sodyuma benzer şekilde potasyum bündeye PH oranını dengeleyerek merkezi  sinir sistemine ve kaslara yardımcı olur. Potasyumun faydası bunla sınırlı değildir, kan basıncı seviyesini sağlıklı düzeylerde tutarak tansiyonda dalgalanmarı önler. Haliye potasyun yüksek kan basıncı ve tansiyordan kaynaklanan kalp damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

Potasyumun sinir sistemi üzerindeki etkileri önemlidir. Potasyum eksikliği başta sinir sistemi üzerinde olmak üzere diyabet, göz sağlığı, tansiyon gibi önemli hastalıkların meydana gelmesine neden olabilir.

Potasyumun büyük bölümü %93-96 vücutta sayıları trilyonlara ulaşan hücrelerin içerisinde bulunmaktadır. Bundan dolayo özellikle çocukların sağlıklı ve doğal yollarla potasyum tüketmeleri hem gelişimlerine katkıda bulunur hem de ilerleyen yaşşarında olası hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirir.


Yüksek Potasyum İçeren Besinler

Postayum eksikliğini postayum içeren besinlerle gidermek mümkün. Ağaıdaki listede yüksek oranda potasyum 10 besin listesini ve oranlarını vereceğiz, lakin postasyum içeren besinler yalnızca bunlar değildir. Bunun yanında vereceğimiz listede yer alan potasyum içeren besinlerin kişinin sağlık koşullarına göre faydaları değişmektedir. Bu yüzden potasyum içeren gıdaların sizin sağlığına zararı olup olmadığını öğremenizde fayda var.

Fasulye:100 gram fasulye ortalama 561 mg Postayum içerir.

Yeşil Ispanak: 100 gram ıspanak ortalama 558 mg potasyum içerirken, 30 gramı 167 mg potasyum içermektedir.

Patates: 100 gramlık patates yaklaşık olarak 535 mg potasyum içemektedir. Uyarı: Karbonhidratlar açısından zengin olan patates özellikle kızartılmışı şeker hastaları için önerilmez.

Kuru Kayısı: ½ fincanlık ortalam 100 gramlık kuru kayısı yaklaşık olarak 1162 mg postayum içerir. Uyarı: Kayısı başta olmak üzere bazı kuru yemişler şeker hastaları için zararlı olabilmektedir.

Kızartılmış Meşe Palamudu: 100 gramı yaklaşık olarak 437 mg potasyum içerir.

Yoğurt: 100 gramlık yoğurt yaklaşık olarak 255mg potasyum içermektedir.

Somon Balığı: 85 gramlık somon balığı ortalama 628 mg potasyum içerir. Bunun yanında diğer balık türleri de potasyum açısından zengin sayılır.

Avokado: 100 gramlık avokado ortalama 485 mg potasyum içerir.

Beyaz Mantar (dilimlenmiş): 100 gram mantar ortalama 369 mg potasyum içerir.

Muz: 118 gramlık muz yakşalık olarak 358 mg potasyum içerir.

Buraya kadar yüksek miktarda potasyum içeren ilk 10 dıdayı sıralarık bunların dışında potasyum şu gıdalarda yüksek miktarda bulunmaktadır.


Günde Ne kadar Potasyum Alınmalı

Sağlıklı bir diyet için düzenli olarak potasyum alımı yapmalısınız. Buna rağmen sağlık zumanları vücutta başka sağlık sorunalrından kaynaklanan nedenlerden dolayı potasyum eksikliği olabileceğini belirmektedirler. Yazının ilerleyen kısmında bundan bahsedeceğiz. Düşük potasyumun neden olduğu sağlık sorunlarından bahsetmiştik. ‘‘Günde ne kadar potasyum almalıyım’’ diyorsanız aşağıdaki tabloyu inceleyin;

Kategori Yeterli Alım
Çocuklar
0-6 ay       Günlük 400 mg
7-12 ay       Günlük 700 mg
1-3 yaş Günlük 3,000 mg
4-8 yaş Günlük 3,800 mg
9-13 yaş Günlük 4,500 mg
14 yaş ve üstü Günlük 4,700 mg
Yetişkinler
18 yaş ve üstü Günlük 4,700 mg
Hamile Kadınlar Günlük 4,700 mg
Emzirme Dönemi Günlük 5,100 mg

Potasyum eksikliği genelde hangi insanlarda olur?

 • Diüretikler ve bazı doğum kontrol hapları gibi bazı ilaçlar kullanlar
 • Fiziksel güç gerektiren işleri yapan insanlar.
 • Sporcular.
 • Sindirim sistemi ile ilgili sorun yaşayanlar, ishal gibi.
 • Yeme bozukluğu olanlar.
 • Sigara kullananlar.
 • Alkol ve uyuşturur kullananlar.

Potasyumun Faydaları ve Zararları

Postyum eksikiliği kendini yorgunluk, kaslarda güçsüzlük gibi semptomlarla gösterir. Bunun dışında kalp çarpıntısı, düzensiz kalp atışı, kansızlık, şiddetli baş ağrıları  şekliden gösterir. Bunların dışında diyabet, şişme gibi bazı ciddi etkileride vardır. Bu tür şikayetleriniz olduğunda mutlaka doktorunuza başvurarak söz konusu şikayetin potasyum eksikliğinden kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenmelisiniz.

Potasyumun vüzutta azaldığı zaman inme ve felç geçirme riski artar. Çünkü potasyum nörol aktiviteyi teşvik eder, bilişsel fonksiyonları arttırır, beyne yükseks eviyede oksijen gitmesini sağlar. Böylece başta inme ve felç gibi ciddi sorunlardan korur.

Potasyum, terleme, sinirlilik, baş ağrısı halsizlik, titreme gibi sorunlara neden olan faktörleri ortadan kalıdırabilir. Vücutta potasyum seviyesinin düşmesi bu tür sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.

Kas sağlığına önemli katkısı olan potasyum, kasların yeterli gevşemesi ve fonksiyonlarını yerine getirmesine faydalıdır. Potasyum eskikliği kaslarda güçsüzlük, yanma,ağrı gibi sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Bunun yanında kas krapmlarına da potasyum eksikliği neden olabilir.

Kemik sağlığına faydalı olan potasyum kalsiyum gibi, kemiklerin sağlam ve dayanıklı olmasını sağlar. Bu konuyla alakalı yapılan araştırmalar kemşklerde yüksek seviyede potasyumun bulunması kemik ömrünü arttırdığını ortaya koymuştur.Potasyumun bünyede sağlıklı seviyelerde seyretmesi kemik sağlığı için elzemdir.

Potasyum kas dokularını ve kemikleri güçlendirerek genel anlamda vücudun güçlenmesini sağlar, zayuflamasını yavaşlatır. Potasyum içerikli besinle rtüketmek aynı zamanda kaybolan enerjinin yerine gelmesini sağlar.

Hücre sağlığı için potasyum hayati önem taşır. Potasyumun büyük bir bölümü hücrelerde yer almaktadır. Buda hücrelerin zararlı bakterilere karşı mücadelesini arttırır. Aynı zamanda hem hücrelerdeki hem de hücrelerin yardımıyla vücuttaki oksijen seviyesini sağlıklı düzeylerde tutar.

Potasyum eksikliğini sinir sistemini olumsuz yönde etkilediğini yazmıştık. Düşük miktarda potasyum sinrilik ve stres halini arttırır. Stres ise bir çok hastalığın temel kaynağıdır. Bu nedenden dolayı sağlıklı bir ruh hali için potasyum tüketimine dikkat edilmelidir

Metabolizmaya potasyum faydalıdır. Potasyum yağ ve karbonhidrat emilimi işlemi içim metabolizmaya yardımcı olmaktadır. Bunların yanınd akalp ve böbrek sağlığı için potasyum seviyesinin normalin altına düşmemesi gerekir.

Sonuç

Potasyum sonuç olarak vücudun görevini yerine getirebilmesi ve kişin sağlıklı şekilde yaşaması için hayati önem taşıdığını gördük. Buna göre düzenli potasyum alımıyla potasyum seviyesinin artmasına ve zalamasına negel olunması gerektiğini gördük. Ayrıca sigara, alkol gibi bağımlılıkları olan kişilrde potasyum eksikliğinin diğer insanlara göre daha fazla olduğunu gördük.

Kaynaklar

 1. Potassium
 2. Top 10 Foods Highest in Potassium
 3. İnstitute of Medicine
 4. potassium
 5. Linus Pauling Institute
 6. nutritiondata
 7. Potassium in diet

Yorumunuzu bırakın

Yorumunuz*

İsminiz*
İnternet siteniz