Pancarın Faydaları


Pancarın faydalarını ele alacağımız bu yazımızda farklı bir metod uygulayacağız. Genelde besinlerin faydalı olduğu şeyleri yazıyorduk ama pancar’ın tıbbi olarak faydalarından bahsedeceğiz. Pancar çok eski çağlardan itibaren hastalıkların tadvisinde alternatif tıp tarafından kullanılmış ve yüzyıllar boyunca da bir çok hastalık tedavi edilmiştir.

Peki bu parlak pembe sebzenasıl olurda bunca hastalığa deva olabilir? Şüphesiz bunun en büyük nedeni içerdiği zengin vitamin ve minerallerden kaynaklanmaktadır.

Pancar herşeyden önce zengin miktarda protein, karbonhidrat, diyet lifleri, ve yağlar içerir. Bunun yanında, Folat, Nisain, Pridoksin, Riboflavin, Tiamin, A,C,E ve K vitaminlerini içermketedir.

Sodyum açısından zegin olan Pancar, inanılmaz bir potasyum deposudur. Kalsiyum, bakır, demir, manganze, manganez yanında Bat,ne ve Bet Karoten içermektedir. Şimdi panzarın sağlık açısından faydalarını detaylı olarak inceleyelim.


pancarın sağlığa faydaları

Pancarın Sağlığa Faydaları

Şimdiye kadar pancarla ilgili olarak yapılan araştırmalar, pancarın kalp hastalıklarına, hipertansiyon ve hatta kan şekeri seviyesinin düzelmesine faydalı olduğunu ortaya koymuştur.Ham pnacarın harika bir besin kaynağı olduğu ve kandaki oksijen seviyesini arttırdığı düşünülmektedir.

Pancarın sağlık açısından faydaları bu kadarşa değil, pancar güçlü antioksidan, anti-enflamatuar ve mantar öldürücü özellikle içerdiği için gut, safra kesesitedavisinde kullanılmaktadır. Bunların dışında mide asidi seviyesini dengeler ve kolesterolü düşüren bileşenlerin başında olan homosistein içermektedir.

Şimdi detaylı olarak Pancarın tıbbi olarak sağlık açısından faydalarına bakalım ve hangi hastalıkların tedavisinde kullanılabileceğini inceleyelim.

Pancar Artrit Hastalığına İyi Gelir: Pancar çok yüksek miktarda kalsiyum emilimini engelleyebilmesine rağmen eklem ve dokuların etrafındaki birikimden kaynaklanan artriti önleyebilir. Yüksek miktarda alkalin içeren pancasr suyu buradaki birikintilerin ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Pancar Anemiye İyi Gelir: Anemi kanda hemoglobin düzeyinin düşük olmasıyla ilgilidir. Pancar fosfor, magnezyum, potasyum, kalsiyum, iyot, bakır, yağlar ve B1,B2,B6 ve P vitaminleri açısıdan oldukça zengindir. Bunun yanında niasin açısından da zengindir. Dolayısı ile bütün bu vitamin ve mineraller enemi hastalığının giderilmesine yardımcı olur.

Demans Hastalığını Tedavi Edebilir:  Demans hastalığı yaşlanmayla birlikte ortaya çıkan bir çeşit unutkanlık hastalığıdır. Hastalık ilerledikçe kişi normal rütün şeyleri bile yapmayı unutur. Pancarın bu hastalığı tedavi ettiği düşünülmektedir. Bu konuyla ilgili olarak wake Forest üniversitesinde yapılan bir .alışma ham pancar suyu tüketiminin beyinde oksijen oranını arttırdığını ortaya koymuştur. Wake Forest Üniversitesi Daniel Kim-Shapiro, Translational Bilim Merkezi, pancar suyu beyindeki oksijen sürkilasyonunu ciddi anlamda arttırdığıdını ortaya koymuştur.

Pancar Diyabete İyi Gelir: Pancarin içerdiği alfa lipoik asit glikoz düzeyini düşürmeye yardımcı olan ve insülin duyarlılığını arttıran  bir çeşit antioksidandır. Pancarın bu özelliği strese dayalı diyabet dalgalanmalarının engellenmesine yardımcı olur.Bununla alakalaı yapılan çalışmalar, bu antioksidanın diyabet hastalığı ile mücadele eden  kişilerde periferik ve otonom nöropati gibi koşulların oluşuşmaması için yardımcı olduğunu ortaya koymuştur.

Pancarın Enflamasyona Faydaları: Pancar kolin içermektedir. Çok önemli bir besin olan kolin, kas hareketi, bellek, zihinsel işlevler ve uykusuzluk problemleriyle mücadelede yardımcı olur. Bunun yanında hücre zarı yapısını korumak, sinir impulslarının iletişimini  kolaylaştırmak, yağ emiliminine yardımcı olmak ve enflamasyonu azaltmak için yardımcı olduğu bilinmektedir.

Pancar Kan Basıncını Düşürür: Pancar hiper tansiyonu azaltabilir hatta önleyebeilir. Pancar nitrik oksitlere dönüşebilen nitratlar içermektedir. Nitrik oksit dinlenmek ve kan damarlarının genişlemesini sağlayan ve hayati önem taşıyan bir bileşendir. Bu özelliği sayesinde kan akışını arttırır ve kan basıncının düşmesine yardımcı olur.

Pancar Dayanıklılığı Arttırır: Sporcuların tükettiği besinlerin balında gelen pancar dayanıklılığı arttırmaya yardımcı olur.  Egzersiz yaparken çiğ pancar suyu kaslardaki oksijen sürkilasyonunun artmasını sağlar. Bunun yanında solunum yolu hastalıkları ile mücadele eden insanlarada da bu konuda yardımcı olur. Solunum yolu kaslarının dayanıklılığını arttırmaya yardımcı olur.

Pancar Kansere Karşıdır: Kanser hastalıklarının en önemli nedeni serbest radikallerdir, fakat bunlar dışındı başka nedenlerden de kaynakanan kanser vakaları vardır.  Pancar anti kanser özellikleri ile tanınınır ve bir çok kanser çeşidine yakalanmamak için bünyenin direncini arttırır. Pancarın içeridği anti kanserojen bitkisel besinler kanserle mücadelede yardımcı olabilir, hatta kansere yakalanmayı önleyebilir. Yapılan bazı bilimsel çalışmalar, pancar özünün çoklu organ tümorlerine engel olduğunu ortaya koymuştur. Meme, prostat ve pankreas kanserini tedavi etmek için pancar menşeli ilaçlar üzerinde çalışılmaktadır.

Pancar Kalp Hastalığına İyi Gelir: Pancar kalp hastalıklarını önlemkele tanınır. Pancarın içerdiği nitrik oksitin rahatlatıcı ve kan damarlarını genişletici özelliği  vardır. Bu bileşenler kan ve damar sağlığı için hayati önem taşımaktadır. Bu özelliğinden dolayı genel anlamda pancar kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

Damar Sertliğine Karşı Pancar: Pancarın içerdiği nitrik oksit yukarıda belirttiğimiz gibi kan damarlarının genişlemesine ve kan akışının hızlanmasına ciddi anlamda katkıda bulunmaktadır. Bu durum arteryoskleroz gibi arteri hastalıklar için etkili bir önlem olur. Pancar, böylece damar sertliğine neden olan unsurların ortadan kalkması için etkili bir rol üstlenmiş olur.

Pancarın Diğer Faydaları: Pancar varis tastalığı ve bazı göz hastalıklarının önlenmesine de ciddi anlamda engel olabilmektedir.  Bunun yanında yapılan bir çok araştırma kabızlık sorunun giderilmesi ve ateş düşürücü özelliğinin olduğu yönünde umut verici bilimsel araştırmalar sonucu vardır.Pancarın ayrıca cilt ve saç sağlığına bir çok faydasının olduğu bilinmektedir.Pancarın sağlığımıza katkıları modern tıbbın hala araştırma konusudur ve bu araştırmalara devam etmektedir.


Kırmızı Pancarın FaydalarıKırmızı Pancarın Faydaları

Kırmızı pancarın sağlık açısından faydaları pancarla benzerlik göstermektedir. Bilimsel araştırmların ortaya koyduğu dikkat çekici özellik, özellikle kırmızı renkli sebze meyvelerin kan, damar kalp ve kanser hastalıklarına iyi geldiğini ortaya koymuştur. Sebze ve meyveler kırmızı rengi betalain olarak adlandırılan bir bileşen verir. Belki de bu bileşen söz konusu faydaların sağlanmasına neden oluyordur, bunu tıp hala araştırmakta. Kırmızı pancarın sağlık açısından faydalarını şu şekilde sıralamak mümkün;

 • Kırmızı pancar çok az besinin içeridği proteinleri, hüzreleri ve enzimleri koruyan maddeler ve bileşenler içermektedir. Kırımızı pancarın içerdiği bu maddeler kalp ve damarlar yanında organların sağlığını korumaya yardımcı olur.
 • Hayvanlar üzerinde yapılan bir çok deneyde, özellikle kalın bağırsak, sinir sistemi, mide akciğer, meme, prostat ve pankreas kanserlerini engelleyeici özelliklerinin olduğu ıpsatlanmıştır.
 • Kırmızı pancarın kan ve karaciğer zehirlenmesilerine karşı iyi geldiği ve ayrıca kanı ve karaciğeri temizlediği bilinmektedir.
 • Kırmızı pancarın damarları genişletici özelliğinin olması kan basıncı seviyesini düşürmeye yardımcı olur. Kan dolaşımını kolaylaştırarak bir çok hastalığın ortaya çıkmasına neden olan tansiyon seviyesini dengeler.
 • Bünyenin dayanıklılığını arttırır, bu yüzden sporcular egzeresiz yapmadan önce kırmızı pancar suyu tüketirler.
 • Kırmızı pancar bol miktarda C vitamini içermektedir. C vitamini genel anlamda vücududn savunma sistemine katkıda bulunur ve bağışıklığı arttırır.
 • Kırmızı pancarın içerdiği yoğun lifler sindirim sistemi sağlığı için faydalıdır. Mide, bağırsaklar başta olmak üzere sindirirm sistemi organlarının sağlığını korur.
 • Merkezi sinir sistemi sağlığını koruryan kırımızı pancar, bunun yanında kas sağlığı için hayati önem taşıyan potasyum içermektedir.
 • Kırmızı pancarın kemik sağlığına katkısı da çok fazladır. Bunun yanında kas yapısının gülenmesine yardımcı olur.
 • Zeaksanthin içeren kırmızı pancar bu özelliği yardımıyla sarı nokta göz hastalığı olarak adlandırılan bir çeşit göz hastalığına iyi gelir.
 • Kansızlık sorunlarını giderebilir.

Şeker Pancarının FaydalarıŞeker Pancarının Faydaları

Şeker pancarının sağlık açısından faydaları diğer pancar türleriyle benzerlik göstermektedri. Çünkü içerdiği vitamin ve mineraller birbirine yakındır. Şeker pancarının şeker hastalığına iyi geldiği söylenir fakat aşırı tüketimi tam tersi bir etkiye neden olduğu için konunun en başında bir uyarı yapma gereği hissettik. Şeker pancarının diğer pancar türlerinde farklı olan faydalarını şu şekilde sıralamak mümkün;

 • Şeker pancarının iştah açısı özelliği vardır. İştahsızlık sonucu meydana gelen zayıflamalara karşıe tkilidir.
 • Etkili bir idrar söktürücü olduğu düşünülen şeker pancarı aynı zamanda kabzılık sorunlarını anlık olarak ortadan kaldırabilir.
 • Özellikle kolon kanserine yakalanma riskinia zaltan şeker pancarı bağırsak hareketini arttırır.
 • Kilo vermeye ve obezite sorunlarının ortadan kaldırılmasında şeker pancarı tedavi amaçlı olarak kullanılabilir.
 • Şeker pancarının düşünülenin aksine şeker hastalığına iyi geldiği düşünülmektedir fakat aşırı tüketimden kaçınmak gerek.
 • Karaciğer sağlığının korunmasına katkıda bulunur ve aynı şelilde karaciğerin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağalar. Temizleyici özelliğinden dolayı karaciğerin yükünü hafifletir.
 • Mide ağrılarına iyi gelir, midedeki yanma ve ekşime hiisne karşı şeker pancarı tüketimi önerilir.
 • Şeker pancarının diğer bir önzemli özelliği ise böbrek sağlığına faydalı olmasıdır. Böbreği güçlendirir ve hastalıklara karşı direncini arttırır.
 • İçerdiği etkili antioksidanlar yardımıyla genel vücut sağlığı açısından tüketimi hayati önem taşır.

Pancar Pekmezinin FaydalarıPancar Pekmezinin Faydaları

 Daha önce pekmezin faydaları hakkında yayınladığımız yazıda pekmez türlerinin sağlık açısından faydalarını çok detaylı olarak ele almıştık. Pekmezin faydaları hakkında yayınladığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz. Pancar pekmezinin diğer pekmez türlerinden farklı olarak faydaları şunladır;

 • Genel sağlık açısından çok faydalıdır. Özellikle bütün gribal enfeksiyonlara karşı vücudun direncini arttırdığı gibi soğuk algınlıklarına da çok iyi gelir.
 • Pancar kökenli olduğu için çok etkili bir enerji deposudur. Düzenli olarak pancar pekmezi tüketimi vücudu zinde tutar.
 • Sindirims istemine genel anlamda katkı sağlar fakat özelde mide yanmalarına ve ekşimelerine karşı anlık çözüm sunar.
 • Çok etkili bir demir kaynağı olduğu için, demir eksikliğinin neden olduğu hastalıkların oluşmasına izin vermez.
 • Bünyenin ihtiyaç duyduğu günlük, demir, kalsiyum, potasyum, mahnezyum ihtiyacınının neredeyse hepsini akrşılayabilir. Bu yüzden başta kemik hastalıkları olmak üzere bir çok hastalığa yakalanma riskini azaltırken, organların ihtiyaç duyduğu enerjiyde sağlamış olur.
 • Bazı sağlık uzmanları, ilik sağlığını koruyan nadir besinleri içerdiğini savunmaktadırlar. Bu yüzden düzenli tüketimi pancar pekmezinin ilik sağlığının korunmasına yardımcı olur.
 • Kış aylarında üşüme sorunu olan kişilere yardımcı olur, vücudu sack tutma özelliği vardır.
 • Hamilelik döneminde ve emzirme döneminde olan kadınlar için faydalı besinler içermektedir.
 • Tansiyonun sağlıklı seviyede seyretmesine yardımcı olan pancar pekmezi, dolaylı olarak kalp ve damar sağlığını da korumuş olur.

Pancar Suyunun FaydalarıPancar Suyunun Faydaları

 Kırmızı renkli besinlerin süper besinler olduğunu belirten bir çok sağlık uzmanı pancar suyunu da bu besinler arasında değerlendirmektedir. Pancar suyu alternatif tıpda hastalıkların tedavisi için 4000 yıldan daha fazla süredir kullanılmaktadır. Babiller zamanında pancar suyu yaraların iyileştirilmesinde kullanılmıştır.

Çok yayngın olarak kış aylarında soğuk algınlıklarına karşı tedavi amaçlı olarak kullanılan pancar suyu farklı sebzelerle de kaynatılarak tüketilir. Böylece maksimum fayda amaçlanır. Pancar suyunun faydaları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Yapılan bir çok bilimsel araştırma pancar suyunun bir çok kanser çeşidini etkileriğini ve kanserli tümörlerin ortaya çıkmasına neden olan unsurları ortadan kaldırdığını ortaya koymuştur. Buna göre, lösemi, akciğer, meme, deri ve prostat kanseri başta olmak üzere kansere yakalanam riskini ciddi anlamda azaltır.
 • Çok yüksek antioksidan özelliğinden dolayı DNA sağlığına etki edebilen nadir besinlerdendir.
 • Pancar kökünü kaynatıp suyunu içmek artrit, mide ve böbrek sağlığına iyi gelir. Hatta bu böbrek taşlarının oluşmasına ve düşürülmesine yardımcı olur.
 • Pancar suyu sindirim sistemi sağlığı için çok faydalıdır. Bunun yanında midedeki asit oranının sağlıklı seviyelerde kalmasına yardımcı olur.
 • Pancar suyunun içerdiği folik asit, bebeğin kusurlu doğmasını engelleyebilir bunun yanında doğum sonrası sorunların minimize edilmesini sağlar.
 • Pancar suyu lutein ve zeaksantin gibi karotenoin açısından çok zenginidir. Bu göz sağlığı için çok faydalıdır. Gözlerin retina kısmı başta olmak üzere bir çok hastalıktan korur.
 • Pancar suyu içmek vücudun genel sağlığının korunmasına yardımcı olur, dayanıklılığı ve oksijen sürkilasyonunu arttırır.
 • 1 Fincan pancar suyu tüketimi kan basıncı seviyesini azaltabilir.
 • Pancar suyunun beyin sağlığı için çok faydalı olduğu bilinmektedir. Yaşlılığa bağlı bazı zihinsel hastalıkların ortaya çıkma riskini a altır.
 • Demirle alakalı hastalıkların ortaya çıkmasını engelleyebilen oancar suyu bu özelliği yardımıyla genel vücut sağlığını korur.
 • Pancar suyu hücrelerin işlevlerini sağlıklı bir şekilde yürütmelerine ciddi anlamda fayda sağlar. Yağ depolama riskine karşı karaciğer korur.
 • Pancar suyu vücuda canlılık ve dinginlik kazandırı. Bunun yanınd abünyeyi ve organları farklı enfesksiyon risklerinden korur.
 • Pancar suyunu ateş düşürüc özelliği olduğu bilinmektedir.
 • İçerdiği yüksek diyet lifleri sisnridim sistemi sağlığından kalp ve damar sağlığına kdar çok gemiş bir yelpazede sağlığımız ahizmete der.
 • Bütün bunların dışında, pancar suyu bağ, diş bel ağrılarına iyi geldiği düşünülmektedir. Aynı zamanda adet döngüsünün sağlıklı bir şekilde devam etmesine yardımcı olur.

Pancar Turşusunun FaydalarıPancar Turşusunun Faydaları

 Pancar turşusu pancardan yapıldığı için sağlık açısından faydaları nerdeyse aynıdır. Bazı tariglerde pancar turşusu farklı sebzelerle de hazırlanmaktadır, bu sadece pancar turşusunun faydalarının artmasına yardımcı olur. Özellikle kış aylarında pancar turşusunun düzenli olarak tüketilmesi diğer faydaları yanında kış aylarında meydana gelen soğuk algınlıklarına karşı vücudun direcini arttırır.


Pancarın Zararları

 Diğer gıdalar gibi normal seviyelrede tüketilidğinde pancarın sağlık açısından bir zararı veya yan etkisi olmadığını söylemek mümkün. Bunun yanında ğız yolu ile tıbbi amaçlı olarak tüketildiğinde de sağlık açısından bir yan etkisi olmadığını söylemek mümkün. Fakat tüketimde aşırıyıa gitmemek gerekiyor. Kişinin sağlık durumunu da gözününde bulundurarak şu yan etkilere neden olabileceğini söylemek mümkün;

 • Düşük aklsiyum seviyelerine neden olarak böbrek sorunlarına neden olabilir.Fakat bu durum pancarın kendisiyle alakalı değil kişinin bünyesiile alakalıdır. Bu yüzden en doğrusu az miktarlarda tüketmek ve bir yan etkisi olduğunda doktorunuza başvurmak veya tüketimi durdurmaktır.
 • Hamilellik ve emzirme döneminde pancar tüketiminin sağlıklı olup olmadığı konusunda farklı ve çelişkili görüşler vardır. Bunun için en doğrusu az miktarlarda ve aşırıya kaçmadan tüketilmesi ve pancara karşı bünyenin önceden bilinen bir reaksiyonu var ise doktor kontrolünde tüketilmesidir.
 • Eğer böbrek hastası iseniz mutlaka doktorunuza danışarak tüketiniz, bazı sağlık zumanları pancarın böbrek hastalarına iyi gelmediğini savunmaktadırlar.

Tavsiyeler

Çok detaylı olarak ele aldığımız pancarın faydaları alakalı bu yazımıda sonuç olarak sağlıklı kişilerde düzenli pancar tüketiminin bir yan etskisi olmadığını tam tersi bir çok faydası olduğunu gördük.  Bazı hastalıklarla mücadele eden kişilerin makul miktarda ve doktorlarına danışarak tüketmelerini tavsiye ederiz.

Kaynaklar

 1. Find a Vitamin or Supplement BEET
 2. What’s New and Beneficial About Beets
 3. Benefits of Beets
 4. What are the health benefits of beetroot?
 5. The health benefits of… beetroot
 6. 6 Health Benefits of Eating Beets
 7. 8 Beet Benefits: Aphrodisiac, Brain Booster & More
 8. The 10 Best Foods You Aren’t Eating
 9. Benefits of Beet Juice
 10. Amazing health benefits of beetroot
 11. The Benefits of Beet Juice
 12. Health Benefits of Beets

Yorumunuzu bırakın

Yorumunuz*

İsminiz*
İnternet siteniz