Nezlenin Nedenleri


Nezle neden olur? Nezle, genel bir üst solunum yolları enfeksiyonudur. Birçok kişi, kışın yeterince sıcak bir şekilde giyinmeyip soğuk havaya maruz kalınca nezleye yakalandığını düşünse de, bu bir efsaneden öteye gidememektedir. Gerçek sorumlu 200’den fazla virüsten biridir.

Virüsün enfekte olduğu kişinin hapşırık, öksürük, konuşma veya burunlarını sildikleri peçete ve mendilleri teneffüs etme nezlenin yayılmasına neden olmaktadır. Virüs bulaşmış bir kişinin dokunduğu kirli şeylere dokunmak da virüsü bulaştırabilir. Ortak alanlar arasında kapı tokmakları, telefonlar, çocuk oyuncakları ve havlular bulunur. Rhinovirüsler (çoğu soğuk algınlığının nedenidir) sert yüzeylerde ve ellerde üç saate kadar yaşayabilir. (1)

Çoğu virüs gruplar için de sınıflandırılabilir. Bu gruplar şunları içerir:

 • İnsan rhinovirüsleri
 • Koronavirüsler
 • Parainfluenza virüsleri
 • Adenovirüsler

Solunum sinsityal virüsü gibi bazı diğer virüsler nezlenin sorumlusu değildir. Yine de diğerleri henüz modern bilim tarafından tanımlanmamaktadır.

Yapılan araştırmalara göre, nezle özellikle sonbahar ve kış aylarında daha sık görülmektedir. Bu çoğunlukla, okul yılının başlaması ve kişilerin kapalı alanda kalma süresinin artması gibi faktörlerden kaynaklanmaktadır. İçerde hava daha kurudur. Kuru hava burun kanallarını kurutur ve enfeksiyona eğilimli hale getirir. Soğuk havalarda nem seviyeleri de daha düşüktür. Düşük nem koşullarında virüsler daha iyi hayatta kalabilirler. (2)

İnsan Rhinovirüsleri

100’den fazla türü olan bu virüs grubu, nezlenin en belirgin nedeni olarak ortaya çıkmaktadır. Virüsler, insan burnundaki sıcaklıkta rahatlıkla gelişirler.  İnsan rhinovirüsleri (HRV’ler) oldukça bulaşıcıdır. Bununla birlikte, nadiren ciddi sağlık sonuçlarına yol açarlar.

Son yıllardaki araştırmalar HRV’lerin genleri manipüle ettiğini bulmuş ve aşırı manipülasyona uğramış bağışıklık sisteminin tepki verdiğini göstermiştir. Bu tepki nezlenin belirtilerinin bazılarına neden olur. Bu bilgi, bilim adamlarını nezle tedavisinde önemli atılımlara götürebilir. (3)

Koronavirüsler (Coronavirus)

Hayvanları etkileyen birçok çeşit koronavirüs vardır ve bazıları insanları da etkilemektedir. Bu tip virüs tipik olarak hafif ile orta derecede şiddetli akut solunum yolu sendromuna neden olur.

İnsan parainfluenza virüsü, Adenovirüs ve solunum sinsityal virüsü

Nezleye neden olabilecek diğer virüsler şunları içerir:

 • İnsan parainfluenza virüsü (HPIV)
 • Adenovirüs
 • Solunum sinsityal virüsü (RSV) (4)

Bu üç virüs grubu tipik olarak erişkinlerde hafif enfeksiyonlara neden olur, ancak çocuklar, yaşlı erişkinler ve zayıflamış bağışıklık sistemi olanlarda ciddi alt solunum yolu enfeksiyonlarına neden olabilir. Prematüre bebekleri, astımı olan çocuklar ve akciğer veya kalp rahatsızlığı olan çocuklar bronşit ve pnömoni gibi komplikasyonları geliştirme açısından daha büyük risk altındadır.

HPIV-1 adlı bir HPIV grubundan biri çocuklarda Krup’a (laringotrakeal bronşit) neden olur. Krup, enfekte olduğunda öksürükte yüksek ve şaşırtıcı bir ses çıkmaktadır. Kalabalık yaşam koşulları ve stres, solunum yolu hastalığı riskini arttırır. Örneğin, askeri personelin, solunum yolu hastalıklarına dönüşen adenovirüslere yakalanma daha fazladır. (5)

Nezlenin neden olduğu komplikasyonlar

Nezle genellikle bir komplikasyona neden olmaz. Bazı durumlarda göğsünüze, sinüslere veya kulaklara yayılabilir. Enfeksiyon daha sonra aşağıdaki gibi diğer durumlara yol açabilir:

Kulak enfeksiyonu: Başlıca belirtileri kulak ağrıları veya burundan sarı veya yeşil akıntıdır. Bu, çocuklarda daha sık görülür.

Sinüzit: Nezle gitmez ve uzun süre kalırsa sinüzit oluşur. Belirtileri iltihaplı ve enfekte sinüsleri içerir.

Astım: Solunum zorluğu ve ya hırıltı olması astımı tetikler.

Göğüs enfeksiyonu: Enfeksiyonlar pnömoni ve bronşite yol açabilir. Belirtiler arasında öksürük, nefes darlığı ve mukuslu öksürme sayılabilir.

Strep boğazı: Strep boğazdaki bir enfeksiyondur. Belirtileri şiddetli boğaz ağrısı ve bazen öksürüktür. (6)

Nezle Hastalığı Nedir?

Oldukça sık görülen bir hastalık olan nezle, genellikle burun, boğaz, sinüsler, östaki tüpleri, trakea, gırtlak, bronş tüplerini ve akciğerleri etkileyebilen bir virüsten kaynaklanan bir üst solunum yolu enfeksiyonu olarak tanımlanır. İstatistiksel olarak, nezle, tüm dünyada en sık rastlanan hastalıktır. Ayrıca nezle, 200’den fazla virüsün neden olabileceği de bir hastalıktır. Bununla birlikte, nezlenin bilinen en yaygın nedenleri rhinovirüslerdir. Nezle, aynı zamanda nazofarenjit ve rinofarenjit olarak da adlandırılabilir. Herkes nezleye karşı hassas olma ve nezleye yakalanma eğilimindedir. (7)

Nezle hastalığı nedir daha fazlası için

Nezlenin belirtileri

Nezlenin başlangıcı virüs ile temastan sonra bir haftaya kadar görülebilir, ancak nezlenin semptomları genellikle yaklaşık 2 ya da 3 içinde başlamaktadır. Semptomlar genellikle burunu etkilemektedir.

Nezle nasıl anlaşılır? En sık görülen nezle belirtileri şunlardır:

 • Burun tıkanıklığı
 • Burun akması
 • Boğazda kaşıntı
 • Hapşırma

Nezle çocuklarda ve yetişkinlerde genellikle düşük ateş veya ateşe de neden olmaktadır. Küçük çocuklar genellikle 102 ° F 100 etrafında bir ateş (37,7 38,8 ° C) yaşanabilmektedir.

Virüse bağlı olarak yaşanan diğer nezle belirtiler ise şunlardır:

 • Öksürük
 • İştah kaybı
 • Baş ağrısı
 • Kas ağrıları
 • Geniz akıntısı
 • Boğaz ağrısı (8)

nezle belirtileri detayı için bakınız

Nezle Tedavisi

Nezle nasıl geçer? Çoğu nezle vakası birkaç gün içinde kendiliğinden ortadan kaybolur. Nezle durumunda kendinize iyi bakabilmeniz için yapabileceğiniz bazı şeyler ise şunlardır:

 • Bol dinlenin ve bol bol sıvı tüketin.
 • Nezle ve öksürük ilaçları, yetişkinlerde ve yaşlı çocuklarda belirtilerin hafifletilmesine yardımcı olabilir. Nezlenizi daha çabucak geçirmezler, ancak kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olabilirler. Öksürük ve soğuk algınlığı ilaçları 4 yaşın altındaki çocuklar için önerilmez.
 • Antibiyotikler nezle ve soğuk algınlığı tedavisi için kullanılmamalıdır.
 • C vitamini, çinko takviyeleri ve ekinezya gibi nezle için birçok alternatif tedavi yöntemini deneyin. Şifalı bitki veya takviyeleri denemeden önce doktorunuzla konuşun. (9)

Nezle için hangi doktora gidilir: Aile doktorları, çocuk doktorları, kulak burun boğaz (KBB) uzmanları nezleyi teşhis ve tedavi edebilen doktorlardır. (10)

Nezlenin tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.