Kınanın Faydaları


Kına, diğer  adıyla henna, eski çağlardan itibaren süs aracı olarak kullanılmaktadır. Yakın geleceğe kadar ülkemizde düğün ve nişanlarda gelin ve dağmat adaylarının ellerine sürülen kınanın kültürümüzde önemli yeri vardır.

Kına arap yarımadasında yaygın olarak yetişen ağaçların yapraklarından elede edilmektedir. Söz konusu ağaçların yaprakları önce kurutulur, daha sonra öğütürlerek toz haline getirlir, bu şekilde kına tozu elde edilir. Uygulanması esnasında kınaya su katılarak sıvılaştırılı. Kına koyu kırmızı veya koyu yeşile çalan reklerdedir. Hindistan, Arapa yarım adası başta olmak üzere daha çok Asya’da meşhurdur.


kınanın sağlığa faydaları

Kınanın Sağlığa Faydaları

Uzun yıllar boyunca süs aracı olarak kullanılan kına aslında tıbbi amaçlı olarak da farklı medeniyetler tarafından kullanılmıştır. Kınanın sağlık açısından faydaları yenilerek tüketilmediğinden dolayı sınırlıdır. Daha çok cilt, saç ve tırnak sağlığı için kullanılmaktadır. Kınanın faydaları şöyle sıralayabiliriz;

Kınanın Cilde Faydaları: Kısmen cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılan kına, içerdiği besinler yardımıyla cildin kalınlaşmasını sağlar. İnce ciltlerde meydana gelen dökülmelerin önlenmene kına faydalıdır. Bunun yanında kına cilt hücrelerinin sağlığının korunmasına dolaylı olarak katkıda bulunur.

Kınanın Saçlara Faydaları: Saçlar için kınanın en önemli faydası dökülen saçlara doğal bir şifa kaynağı omasıdır. Bunun yanında genel saç sağlığı için oldukça faydalıdır. Düzenli olarak kınanın saçlara uygulanması, saçlarda meydana gelen kırılmaları önleyebilir. Kına saçların erken dökülmesini engellediği gibi saç derisinde Ph değerinin sağlıklı düzeylerde olmasına yardımcı olur. Kınanın Ph değerini dengelemesi kepek sorunu ve saç derisind ekuruluğun ortadan kalkmasını sağlar.

Kepeğe karşı etkili ve doğal tedavi olan kınsa, saçın ayrıca yumuşamasını sağlayarak ipeksi görünüş kazandırır. Saçlara faydalarını maksimum seviyeye çıkarmak için kınanın saçlara lapa şeklinde uygulanması önerilir.Kına saç çıkmasını teşvik eder, saç köklerinin sağlamlaşmasını sağlar.

Ağrı Kesici Özelliği: Kınanın ağrı kesici özelliği vardır, her hangi bir nedenden dolayı meydana gelen ağrılara karşı etkili olabilir. Etkilenen kısma kın auygulandığında ağrının menlemesini sağlar. Kına yanık yaralarına faydalıdır, ağrıyı azalttığı gibi yanık yarasının hılz iyileşmesine yardımcı olabilir.

Kınanın açık yaralara da faydalı olduğu düşünülmektedir. Yaranın verdiği acıyı hafifletir, bu özelliğinden dolayı kırılma, çıkma, burkulma gibi vakalardan kaynaklanan ağrılara karşı da kullanılır.

Tırnaklara Faydaları: Tırnak tedavisinde kına yaygın olarak kullanılmaktadır. Özellikle çatlama eğilimi olan tırnakları tedavi edici özelliği vardır. Kına lapa halinde turnaklara uygulandığında kırılma eğilimi olan tırnak yapısının ortadan kalkmasını sağlayabilir.  Bunun hakiki yağ ve kına tozu karışımı kullanıldığında maksimum verim alınabilir.

Uyuz Tedavisi: Genelde hayvanlarla çok fazla temas olduğunda ortaya çıkan bir cilt hastalığı olan uyuz hastalığına karşı kına faydalıdır. Uyuz hastalığından etkilenen bölüme lapa halinde uygulanması sorunun ortadan kalkmasını sağlayabilir.

Karaciğere Faydaları: Sağlık açısından son derece sağlıklı bir bitki olan kına bitkisinin kabuğu karaciğer için faydalıdır. Kına bitkisi kabuğu aynı zamanda sarılık hastalığının tedavisinde kullanılmatadır.

Psikolojiye Etkisi: Kınanın kendine has kokusu merkezi sinir sistemi için faydalıdır. Kına kokusu sinirler üzerinde olumlu etkiler yaparak sinirlerin gevşemesini ve rahatlamasını sağlar.

Baş Ağrısı: Baş ağrısına daha çok kırmızı ve pembe renklerdeki kına çiçekleri iyi gemektedir. Kına çiçekleri sirek ile karıştırılarak uygulandığında baş ağrısını kısa sürede ortadan kaldırabilir. Bunun dışında baş ağrısını kesmek için kınanın macun şeklinde uygulanması mümkündür.

Sivilce ve Akne: Kına yaygın olarak sivilce ve kane tedavisinde kullanılmaktadır. Bunun dışında cildin veya derinin farklı bölgelerinde meydana gelen deri hastalıklarına karşı kına tedavi amaçlı olarak kullanılır.

İltihap: Yanıklar için etkili bir şifa kaynağı olan kınai aynı zamanda gargara yapıldığında dilde yada ağız boşluğunda oluşan iltihap hastalıklarına iyi gelir. Pamukçuk hastalığını giderdiği düşünülür.

Kınanın Diğer Faydaları: Alternatif tıp tarafından hastalıkların tedavisinde yaygın olarak kullanılan kınanın ayrıca şu faydaları vardır;

 • Bal mumu ve gül yağı ile karıştırılarak uygulandığında kına sırat ağrılarına faydalı gelebilir.
 • Bazı kaynaklar cinsel siteği arttırdığını belirtmektedir.
 • Kına ayak tabanına uygulandığında, suçiçeği ve bazı gös hastalıklarına faydalı olduğu söylenmektedir.
 • Kınanın aynı zamanda etkili bir böcek kovucu olduğu düşünülmektedir.
 • Kına ayaklara uygulandığında ayaklarda meyana gelen mantar vakalarını ortadan kaldırabilir. Bunun yanında kafa derisin euygulandığında kafa derisi çıbanının oluşmasına engel olabilir.
 • Kınanın aynı zamanda temizleyici özelliği vardır, bu özlelliğinden dolayı avuç içlerine yaygın olarak uygulanır.
 • Avuç içine uygulanan kınayı koklamak baş ağrısına iyi gelir.
 • Zeytin yağı ile karıştırılarak uygulanması kas sağlığına faydalıdır. Kınanın kas sağlığına faydalı olduğı eski çağlardan beri bilinir.
 • Anti bakteriyel özelliğinden dolayı kına genel anlamda enfeksiyon ve iltihap hastalıklarına karşı etkilidir.
 • Kına kısmen bazı kanser tümörlerinin gelişmesini önleyebilir.
 • Dalak sağlığına faydaları olduğu halen araştırılmaktadır. Son zamanlarda dalak sağlığı için yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştırç
 • Bazı kaynaklar kınaın spazmları azalttığını belirtmektedir.

Kınanın Zararları

Kına yetişkinler tarafından saç ve deri için kullanıldığında güvenli görünmektedir. Kına kişinin sağlık koşullarına da bağlı olarak, deride kızarma, döküntü, şişme, yanma,kabarcık gibi sorunlara neden olabilir.

 • Hassas ciltlerde alerjiye neden olabilmektedir.
 • Solunum yollarında alerjiye neden olabilir , hırıltı, öksürme ve astım hastalarına nefes darlığı gibi. Bu yan etkileri çok nadir olsa da görülebilmektedir.
 • Kınanın ağızdan alınması tavsiye edilmemektedir. Kınanın yanlışlıkla yutulması acil tıbbi müdahele gerektirebilir.
 • Kınanın yenilmesi mideyi olumsuz yönde etkileyebilir.
 • Çocuklarda ve bebeklerde kına bazı cilt sorunlarına neden olabilir.
 • Hamilelik dönemşnde ağızdan kına alımı kesinlikle önerilmez. Çünkü kınada düşüğe neden olabilecek maddeler olduğu düşünülmektedir.
 • Aynı şekilde emzirme döneminde ağızdan kına alımı önerilmez.
 • Kınaya karşı alerjiniz varsai temastan uzak durmalısınız.

Tavsiyeler

Genel anlamda baktığımızda , dikkatli kullanıldığı sürece kınanın bir yan etkisi olmayan doğal bir cilt ve saç bakım ürünü olduğunu söylemek mümkün. Özellikle yaralara ve ağrılara iyi gelmesi bir çoğumuz için kınaların faydaları adına yeni bir şey.

Kaynaklar

 1. Henna
 2. TRADITIONAL, MEDICINAL USES OF HENNA PLANT
 3. Benefits of Using Henna for a Healthy Hair – 5 Homemade Henna Remedies
 4. The Health Benefits of Henna
 5. Ibn al-Qayyim: Henna Has Many Benefits from Treating Headaches to Burns
 6. Find a Vitamin or Supplement HENNA
 7. HEALTH BENEFITS OF HENNA

1 Yorum
 • Ayşen Sudenaz Dereli
  Cevapla

  Gerçekten çok faydalı ve etkili konulara deyinmişiniz. Doğrucu bir kanıda ve etkileyici yazınıza bayıldım. Böyle güzel tespitlerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim.

Yorumunuzu bırakın

Yorumunuz*

İsminiz*
İnternet siteniz