Kalp Çarpıntısına Ne İyi Gelir


Kalp çarpıntısı, kalbin normalden hızlı çarpması durumudur. Egzersiz, stres, kullanılan ilaçlar ve nadiren tıbbi müdahalelerde meydana gelir.

Kalp çarğıntısı genelde endişe verici olmasına rağmen çok nadir durumlarda tedavi gerekir. Tedavi genelde sürekli düzensiz klap çarpıntısı ve daha ciddi rahatsızlıklarda uygulanır.


Kalp Çarpıntısına Ne İyi Gelir

Belirtiler

 Kalp çarpınıtısıbaşladığında boyun ve boğaz kısmında şah damarının olduğu bölümde, şakaklarda bu durum hissedilir. Kalp çarğıntısı hem ayakta hemde yattığınız yerde istirahat esnasında meydana gelebilir.

Ne zaman bir doktoru başvurmak gerelir: Kalp çarpıntısı normalde birkaç saniye sürer.Çarğıntı genelde dikkate alınmayack akadar öneli değilidir. Lakin, daha önceden kalp hastalığı geçirilmişse ve çarpıntı varsa doktora başvurmak gerekir. Kalbin durumunu öğrenmek için kalp testi yapılabilir.

Aşağıdaki durumlarda acil yardım isteyin

 • Göğüs rahatsızlık ya da ağrı
 • Bayılma
 • Nefes Darlığı Şiddetli
 • Şiddetli Baş Dönmesi

Nedenleri: Normal kalp çarpıntılarının genelde belirli bir nedeni olmamakla birlikte bazı nedenleri şunladır;

 • Ağır stres, depresyon, aşırı duygusal tepki
 • Yorucu egzersiz
 • Kafein
 • Nikotin
 • Ateş
 • Menstruasyon, gebelik veya menopoz ile ilişkili hormon değişiklikleri
 • Pseudoephedrine içeren soğuk algınlığı ve öksürük ilaçları, uyarıcılar
 • Uyarıcı içeren bazı astım ilaçları

Bazen kalp çarpıntısı aşırı aktif tiroid bezi (hipertiroidi) yüzünden meydana gelebilir. Bu durum aynı zamanda ciddi kalp hastalığı belirtisi de olabilir. Tirod bezlerinden kaynaklanan kalp çarpıntıları için mutlaka tiroid bezleri tedavi edilmelidir.

Aşağıdaki durumlarda risk grubunda olabilirsiniz;

 • Aşırı stres
 • Bir anksiyete bozukluğu varsa veya düzenli panik atak
 • Hamile
 • Astım ilaçları kullanıyorsanız
 • Aşırı aktif tiroid bezi (hipertiroidi)
 • Daha önce kalp hastalıkları kalp krizi yaşadıysanız.

Komplikasyonlar: Bir kalp rahatsızlığı nedeniyle kalp çarpıntısı komplikasyon riski taşımaktadır. Bir kalp rahatsızlığı nedeniyle çarpıntı için, olası komplikasyonlar şunlardır:

Bayılma: Anormal kalp atışları, kan basıncını arttırır, bayılmaya neden olabilir. Bu durum daha önce kalp rahatsızlığı yaşayan kişilerde daha fazla görülebilir.

Kardiyak Arrest: Nadiren, çarpıntı yaşamı tehdit eden sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.

İnme: Nadiren kan pıhtılaşmasına ve akabinde inmeye enden olabilir, genelde kalp hastalarında meydana gelir.

Kalp yetmezliği: Uzun sürebelirtilerini gösteriri ve bir an önce tedavi edilmesi gerekmektedir, aksi durumda ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.


Kalp Çarpıntısı Teşhis Ve Tedavisi

Doktorunuz size bir kalp rahatsızlığı olduğunu söylemediği sürece, kalp çarpıntısı nadiren tedavi gerektirir. Doktorunuzla görüştüğünüzde kalp çarpıntısına neden olan etkenleri ortadan kaldırmanızı sizden isteyebilir..

Kalp çarpınıtısını nedenini mutlaka doktorunuz belirlemelidir, kendi tahminlerinizle yola çıkarak teşhis ve tedavi uygulamanız sakıncalıdır. Aynı şekilde aşadığa paylaştığımız doğal yarımcı/elterantif tedaviler için doktorunuza veya konuyla ilgili sağlık uzmanına danışmalısınız.

Önemli Uyarı: Burada palaştığımız tedavi metodları bilgilendirme amaçlıdır,  doktor tarafından onaylanmadığı sürece destek veya tedavi amaçlı olarak kullanılmalıdır.


Kalp Çarpıntısına Faydalı Bazı Öneriler

Yukarıda detaylı şekilde belirttiğimiz gibi kalp çarpıntısı her hangi bir sebep omadan ortaya çıktığı gibi, psikolojik, fiziki, hastalık, kullanılan ilaçların tekiside neden olabilir. Eğer kullanılan ilaç ve hastalıktan dolayı ise mutlaka doktorunuzdan yardım almalısınız. Sağlıklı insanlar kalp çarpıntısı esnasında aşağıdaki önerileri uygulayabilir.

Öksürmek: Kalp çarpıntısı esnasında öksürerek kalp ritmini yeniden düzenleyebilirsiniz. Çarpıntı zatan kısa sürer normalden uzun sürdüğüne kanaat getirdiyseniz öksürerek ritmi düzenlemeye çalışın.

Pozisyon Değişkliği: Kalp çarğıntızı zuzun süre masa başında oturmak gibi durumlardan da kaynaklanmaktadır. Bu durumda yapılması gereken panik yapmadan ayağa kalkarak kolları geri gererek göğsü ileri doğru çıkarma ve derin nefes almak yardımcı olabilir. Pozisyonuzu değiştirerek aynı pozisyonda bir züre uzak durmak.

Soğuk Su:  Soğuk suyun sinirler üzerinde uyarıcı etkisi vardır. Kalp çarpıntısı esnasında yüzünüze soğuk su çarğmanız yardımcı olabilir. Soğuk duğ da faydalıdır ama evde yanız iseniz soğuk suyla duş almayı tevsiye etmiyoruz, birisi var ise ona haber vererek soğuk duş almanızı öneririz. Suyun diğer faydaları hıkkında yayınladığımız makaleyi okumak için tıklayınız.

Derin Nefes: Derin nefes almak kaygından kaynaklanan çarprıntının geçmesine faydalı olabilir.  Derin nefes hızlı kalp atışını yavaşlatmaya yardımcı olur. Çarğıntı olduğu esnada derin nefes alarak kollarınız açın ve göğsünüzün gerilmesini sağlayın. İçerdeyseniz temiz havaya çıkmanızı öneririz.

Egzersiz: Kalp çarpıntısının en başta gelen sebeplerinden bir tanesi hareketsiz kalmaktır. Düzenli olarak egzersiz yapmak genel anlamda çarpıntı problemlerini azaltabilir. Çarpıntı esnasında yorucu olmamak şartıya basit el, ayak, vücut egzersizleri işe yarayabilir.


Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kalp çarpıntısı nedensiz ve bir çok nedenden kaynaklanmaktadır. Bu yüzden uzak kamak için bazı önlemler alınabilir. Böylece kalp çarpıntısı sorunları minimuma indirilebilir.

 • Stresten uzak durmak için spor, meditasyon, yoga gibi vücudu ve ruhu dinlendiren faaliyetlerde bulunun
 • Uyarıcı içeceklerden kaçının. Kafein, alkol, nikotin başta olmak üzere bazı ilaçlar kalp çarpıntısını tetiklerler. Bundan dolayı kalp çarğıntısına neden olabilecek ürün ve gıdalardan uzak durmaya çalışın.
 • Uyuşturucularda uzak durmalısınız.
 • Dünlenme. Ağır stres altında kalmak kalp çarpıntısını tetikler, düzenli olarak dinlenmeye çalışın.
 • Gece geç saatlerde özellikle bilgisayar başında durmak çarpıntıyı tetikler
 • Panik atak, gece geç saatlere kadar bilgisayar başında kalmak, geceleri çalışmak, teknoloji bağımlılığı panik atağı ve çarpıntıyı teteikler. Bu şartlardan uzak durmalısınız.

  Kaynaklar

  1. What Are the Signs and Symptoms of Palpitations?
  2. Heart Palpitations
  3. Heart Palpitations
  4. Heart Palpitations: Symptoms and Natural Remedies
  5. Heart palpitations
  6. 6 Ways to Instantly Stop Heart Palpitations

Yorumunuzu bırakın

Yorumunuz*

İsminiz*
İnternet siteniz