Faranjite Ne İyi Gelir


Faranjit hastalığı bilimsel açıklaması ile ağız ve burun boşluğunun arka tarafında bulunan farinksin yani yutağın iltihaplanması anlamına gelmektedir. Faranjit bulaşıcı bir rahatsızlıktır ve tedavide geç kalınması durumunda bronşite, dönüşme ihtimali oldukça yüksektir.


faranjite ne iyi gelir

Nedenleri

Hastalığa yakalanma nedenlerinin büyük bir yüzdesini viral sebepler oluşturmaktadır. Örneğin adeno virüsler faranjitin ortaya çıkmasında ki en sık viral etkendir. Bakteriyel sebeplerden kaynaklı da ortaya çıkabilen faranjit hastalığı, nadir de olsa ağızda oluşan mantar enfeksiyonlarından da gelişebilir.

Sigara kullanmak, tozlu ortamlara maruz kalmak, aşırı sıcak ve soğuk yiyecekler tüketmek gibi birtakım nedenler de faranjitin ortaya çıkmasın da etkili rol oynamaktadır.

Ayrıca boğazın sık temizlenmesi, çürük dişlerin tedavisinin yapılmaması da faranjitin ortaya çıkmasında rol oynayan etkenlerdendir.


Belirtileri

Faranjitin, akut faranjit ve kronik faranjit olarak iki çeşidi vardır. Akut faranjit tanısının konulması kronik faranjite göre daha kolaydır. Çünkü akut faranjitin çok daha belirgin özellikleri vardır.

Akut faranjitte gözümüze ilk çarpan belirti boğaz ağrısıdır.  Boğaz da ağrının yanı sıra yanma, kuruluk ve kızarıklık gibi semptomlar da görülmektedir. Aynı zamanda bu hastalığın tanısı konmuş hastalarda yüksek ateş, ses kısılması gibi bulgulara da rastlanmaktadır. Akut faranjitin hekimlerin belirlediği sıklıkta tekrarlaması kronik bronşite dönüşmesine sebebiyet verir.

Kronik faranjitte, boğazda ağrı yoktur diyememekle birlikte akut faranjite göre bu ağrının şiddeti daha azdır. Kronik faranjitte boğazda bir cisim varmış hissi sürekli kaşınmaya ve gıcık şeklinde öksürüğe neden olur. Bu faranjit türünde yutkunma zorluğunun yaşanması, kronik faranjit olarak tanı konmasındaki en önemli nedendir. Bu türde, akut faranjitte olduğu gibi boğazda kızarıklık gözlemlenmez.

Bu belirtilere sahip olan bireylerin bir hekime başvurması kendi sağlıkları açısından oldukça önemlidir.


Tedavisi

Faranjit hastalığının tedavisinde alternatif tıbbın sunduğu seçenekler göz ardı edilemeyecek kadar fazladır. Faranjitin iki çeşidi içinde iyi gelebilecek sayısız bitkisel çözüm vardır. Bunlardan birkaçı adaçayı, tarçın, hatmi, mirra ve papatya çayıdır. Bu çaylar immün sistemin güçlenmesini de sağlayacaktır.

Bakteriyel sebeplerden kaynaklı meydana gelen faranjitte ise antibiyotik kullanımına başlanması şarttır. Antibiyotik tedavisinin yeterli dozda verilmemesi nefrit, bademcik apsesi gibi hastalıklarda ortaya çıkarabilmektedir. Bu yüzden tedavinin sonuna kadar sürdürülmesi şarttır.

Kaloriferlerin neden olduğu gırtlak kuruluğu boğazda tahrişe sebebiyet vermektedir. Bunun önüne geçmek adına kaloriferlerin üzerine bir bardak su konulması ortamın nem dengesi açısından önemlidir. Ayrıca su tüketimi de bu hastalığın tedavisinde önemli rol oynamaktadır.

Doktor teşhisi ve tedavisi önerileri yanında yine doktorunuza danışarak faranjit hastalığı tedavisinde doğal tedavi metodlarından yardım alabilirsiniz, aşağıda paylaştımız bitkisel tedavi yöntemlerini uygulamadan önce mutlaka diğer sağlık koşullarını gözönünde bulundurmanızı önzeririz.

Sarımsak: Sarımsak göğüs ağrısı için gösterilenen etkili ev ilaçlarından biridir. 2006 yılında yapılan bir  araştırmaya göre, düzenli sarımsak tüketimi kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskini azalttığını ortaya koymaktadır.

Birkaç diş sarımsağı ağızda çiğnemek veya suya katarak içmek faranjit tedavisinde katkıda bulunur.

Bal: Eski medeniyetler dahil, asırlardır bir çok hastalığın tedavisi için kullanılan balın doğal antibiyotik özelliği vardır, çok güçlü mikrop kırıcı özelliği olan bal tüketimi farnjit sorunlarını azaltmaya yardımcı olabilir.

Zencefil: Mikrop kırıcı özelliğinin yanında süt solunum yollarını açmaya yardımcı olan zencefil faranjit tedavisinde de kullanılmakdır. Etkili antioksidanlar arasında gösterilen zencefil salatarlarda kullanıldığı gibi zencefil çayı hazırlanarak faranjit tedavisinde kullanılabilir.

Zerdeçal: Boğaz ve solunum yollarının mşkroğlardan temizlenmesine karşı oldukça etkili olan zerdeçal aynı zamanda göğüs ağrılarına da faydalıdır.

Bir bardak süte yarım çay kaşığı zerdeçal koyun ve iyice kaynatın. Soğduktan sonra biraz bal ekleyerek günde 3 kere için. Kısa sürede faranjitten kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Fesleğen: Fesleğen magnezyum içerdiğinden dolayı kan akışını hızlandırı. Bunun yanında etkili antioksidanlar arasında gösterilmektedir Böylece faranjit hastalığına karşı etkili bir bitkisel çözüm olabilir. Boğaz ve üst solunum yollarında belirli rahatlama sağlar.

Fesleğeni suda kaynatarak içebilir veya fesleğen yapraklarını çiğneyebilirsiniz.

Nane: Faranjite iyi gelen diğer bir bitki ise nanedir. Nane faranjitten tahriş olan boğazların yeniden toparlanmasını sağlar .Bunun yanında solunum yollarını açtığı gibi, hastalıktan meydana gelen tahrişin kısa sürede giderilmesine yardımcı olabilir.

Nane çiğnemek veya suda kaynarken buharını solumak faydalı olabilir.

Sasımsak:Doğal antibiyotikler arasında gösterilen ve yüzlerce hastalığa faydalaı olan sarımsak da faranjite iyi gelir. Sarımsağı hasta olmadan önce düzenli şekilde tketmek faranjit gibi boğaz hastalıklarına yakalanmayı engellediği gibi, hastalık esnasında tedavisi hızlandırır.

Sarımsaklı cacık veya sarımsağı çiğneyerek yemek tedaviden etkili sonuç almayı sağlar.

Limon: C vitamini açısından oldukça zengin olan Limon faranjite iyi gelen diğer bitkidir. Limon suyuyla gargara yapmak boğazlarda farajitin enden olduğu tahrişin kısa sürede iyileşmesini sağlayabilir ve boğazı mikroplardan temizler.

Kaynaklar

 1. 10 Home Remedies For Angina Pain
 2. Top 10 Home Remedies for Chest Pain
 3. Top 5 Natural Cures For Angina Pain
 4. Top 10 Home remedies for angina pain
 5. Angina
 6. Natural Cures for Angina (Chest Pain)

10 Yorum
 • vucudumuz eskiden önlemlerini almadığımız bir çok sebepten yorgun düşmekte ben yukarda sarımsakla ilgili bilgi verdim. bunu yapmanızı tavsiye ederim. eklemek istediğim diger sebze türüde soğandır kesinlikle yiyin kaçmayın vay agzım kokar falan filan sarımsagı soğanı düzenli olarak bir mühlette olsa tüketin doğazlarınız cok rahatlayacak ve güçlenecen. agız kokusu içinde bir karanfil at agzına cevir dur agzında. aynı zamanda adacayı papatya cayı bal zencefil ballı zencefil gibi ürünler de solunum yolu enfeksiyonlarını tedavi edici özellikleri vardır. benden bukadar

 • Merhaba bende Akut Faranjit 4yıl dır var geçiyor aradan hava deyiştimi nemli havadan mikroplar yutak bademcikler mikroplar oluşuyor bana nasıl yardımcı olabilirsiniz

  • merhaba, bu hastalık için ben bir yöntem buldum aslında sarımsak suyu ama hazır alınmış olmamalı siz kendiniz yapın sarımsağın suyunu çıkardıktan sonra yutmayın agzınızda özellikle o kızarık bölgede dayanabildiginiz kadar bekletin fazla dayanamayacaksınız zaten ates gibi yakıyor bir süre sonra zaten bu durumda mikrop ve bakteri iltihabı yakıyor bunu günde iki sefer 3 gün boyunca yapın allahın izni ile kurtulursunuz. diş saglıgınızada önem verin iltihaplı dişler bogaza iltihap ve mikrop akıttıgı için hastalık daha iyileşmeden tekrar nuksediyor

 • Karadut yenilirse faranjite faydası çok olur.Yaz mevsiminde kısa süreliğine bulabilirsiniz. Pazarlardaki karadut diye satılanlar aslında karadut değildir. Normal duttur. Buna dikkat ediniz. Ayrıca faranjite masaj iyi gelir Birde bana bir doktor KETEK antibiyotiği verdi. Çok yan etkisi olsa da ilacı içtinten sonraki senelerde faranjitim oldukça hafifledi. Terlememelisiniz. Acı ekşi yenilmeyecek dememe gerek yok sanırım. Reflü de tetikliyor. Aklıma gelenler bunlar. İnşallah faydalı olur..

 • Yazınız için teşekkürler. Faranjit konusunda oldukça dikkatli olmakta fayda var. Annem kronik faranjit hastalığına yakalandı ve en ufak bir tetikleme ile tekrar nüksediyor bu durum beni çok üzüyor… Kronik faranjit hakkında bilgilendim biraz ama tam çözümü yokmu bu illetin??

 • Kemal Bekdemir
  Cevapla

  Sanırım bende kronik farenjit var. Sicak çay içmeyi birakacam. Yazılanları uyguluyorum ama yeniden rahatsızlık oluşuyor. Inşallah iyi oluruz.

 • Öncelikle yazınız çok yararlı olmuş.Arkadaslar radyofenkansla burun eti yaktırdım.. doktor aşırı yakmış olsa gerek..farenjitim gecmıyor. nefes alıyorum sorun yok. ama her sabah kalktıgımda faranjıt kırmızı renkte ve bas agrısı ıle kalkıyorum.Yazdığım sorunun hakkındaki tüm bilgiler için yazdım lütfen yardımcı olabilirmisiniz.

 • faranjit gerçekten çok rahatsız edici bi hastalık.Benin de boğazım beş yıldır faranjit belasıyla dertte.Ve ben gerçekten doktora gitmekten çok sıkıldım.Ya pastil veriyolar yada işime hiç yaramayacak antibiyotikler…Evde bazen tuzlu karbonatlı su yapıp gargara yapıyorum ama bazen fayda sağlıyor faranjit.org eşarbım boğazımı kapattığından sürekli terliyorum ve sürekli hastalığım nüksediyor.5 seneye yakındır faranjit hastalağından dolayı zorluklar cekiyorum.bende de surekli sırt agrısı ve balgam var.

  Öğrenciyim yurtta kalıyorum bana kolay pıratik ve çabuk geçirebilecek bi tarifiniz varsa söyleyebilirseniz şimdiden çok teşekkürler…

 • Öncelikle yazınız oldukça bilgilendirici, teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. Özellikle kronik faranjit oldukça rahatsı edebiliyor. Söz konusu faranjiit olunca çok dikkatli olmak gerekiyor…

Yorumunuzu bırakın

Yorumunuz*

İsminiz*
İnternet siteniz