Buğdayın Faydaları


Buğdayın faydaları eskiden beri bilinektedir. Fakat buğdayın faydası hangi formda tüketildiğine bağlıdır. Buğdayın işlenmesi sırasında besleyici özelliğinin %40 kaybolur.

Kepekli gıdalar arasında yer alan buğday tahıl tüketimi sağladığı için fağlık açısından bir çok fayda sağlar. Buğday diyetlifleri, manganez açısından zengin olan buğdayın içeriğine bakacak olursak;

A, C, E, K B6 ve B12 vitaminleri, demir, kalsiyum, fosfor içerdiğini görürüz. Bunun yanında fosfor kadar potasyum açısından oldukça zengindir.


buğdayın sağlığa faydaları

Buğdayın Sağlığa Faydaları

Sağlıklı beslenmeye alternatif besin kaynağı olan buğday, sağlık açısından bir çok avantaj sağlamaktadır. Geniş bir yelpazede cilde fayda sağlar. Saç sağlığını korumanın yanında, enerji deposu olan buğday, kalp sağlığına iyi geldiği gibi, göz sağlığına katkıda bulunur. Şimdi buğdayın faydalarına detaylı olarak bakalım.

Buğdayın Cilde Faydaları: Kepekli tahıllar dahil, bütün tahıllı gıdalar şaşırtıcı bir şekilde cilt sağlığına katkıda bulunurlar. İşlenmemiş tahıllı gıdalar cilt sağlığı için gerekli neredeyse bürün maddeleri içerirler.

Buğday, selenyum açısından zengin olduğu için cildin beslenmesini sağlar. Cilt sağlığına oldukça faydalı olan buğday aynı zamanda cildi zararlu güneş ışınlarından korur. E vitamini ve çinko açısından buğday zengin olduğundan dolayı cilde sağlıklı görünüm kazandırır ve parlamasını sağlar. Ayrnı şekilde buğday selenyum içerir ve bu ciltesnekliğini arttırır.

Buğdaydaki lifler, ciltt aknelerle mücadele etmede yardımcı olur , aynı zamanda sivilcelerden kurtulmak için etkili bir yöntemdir. Toksinlerin ciltten temizlenmesini sağlar. Bütün bunların yanında buğday bazı deri kanseri çeşitlerini önleyebilir.

Buğdayın Saçlara Faydaları: Buğday cilt sağlığı kadar saç sağlığı için de faydalıdır. Saç sağlığını koruyan mineral ve bileşenler açısından oldukça zengindir. Buğdaydaki çinko saçlara sağlıklı bir gödünüm sağlar. Aynı zamanda her hangi bir nedenden kaynaklanan hasarları minimuma indirerek giderebilir. Buğday saç köklerini besler.

Genel Sağlığı Korur: Buğday genel sağlığı koruyan besinler ve vitaminler içermektedir. Vücudun ve organların görevlerini sağlıklı bir şekilde yürütmeleri için gerekli olan besinleri sağlar. B vitamini içerdiği için vücudun fonksiyonlarını sağlıklı şekilde devam ettirmesini destekler.

Sindirim Sistemine Faydaları: Buğday yoğun miktarda lif içerdiğinden dolayı sindirim sistemi için faydalıdır. Lif içeren bütün gıdalar genelde sindiirim sistemi sağlığına oldukça faydalıdır. Buğday özellikle bağırsak sağlığı için önemlidir, bağırsakların hareketlenmesie katkıda bulunur. Böylece kabızlık gibi sorunların olumasına neden olan unsurları ortadan kaldırır.

Kalp Sağlığına Faydaları: Buğday koroner kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltabilir.Sağlık uzmanları erkekler için günlük 8 gram, kadınlar için 6 gram buğday tüketiminin kalp sağlığı açısından faydalı olduğunu söylemektedir.

Buğdayın Göz Sağlığına Faydaları: Buğday E vitamini, çinko ve niasin açısından zengin olduğu için makula dejenerasyonu ve katarakt riskini azaltır. Buğday, görme kaybının ilerlemesini yavaşlatmayı sağlar. Göz sağlığı konusunda buğday inanılmaz faydalıdırç

Diyabete Buğday İyi Gelir: Buğday diyabet hastaları için ideal bir besin kaynağıdır. Buğday vücutta kan şekeri seviyesinin dengelenmesine yardımcı olmaktadır. Bu özelliğinden dolayı diyabet hastaları tarafından tğketilmektedir.

Vücudu Temizler: Buğday tüketimi kabızlığı önlediği gibi, bağırsak hareketlerini arttırdığı için vücuttaki dışkıların sağlıklı bir şekilde dışarı atılmasını sağlar ve bu da bağırsaklar başta olmak üzere vücudun temizlenmesini sağlar.

Buğday Kanseri Önleyebilir: Düzenli olarak buğday veya buğday tüketimi, kanser çeşitlerine yakalanma riskini azaltabilir. Bu konuyla alakalı yapılan klinik çalışmaları düzenli olarak buğday tüketenlerin, daha az buğday tüketenlere göre kanser hastalıklarına az miktarda yakalandığını ortaya koymaktadır.

Kilo Vermeyi Kolaylaştırır: Kilo vermeyi kolaylaştırdığı için diyette olanların temel besinleri arasındadır. Buğday sağlıklı ve hızlı bir şekilde kilo vermek için metabolizmayı teşvik eder. Yüksek miktarda lif içeridiğinden dolayı, buğday sindirim sistemi hareketlendirerek kilo vermeye katkıda bulunur.

Buğdayın Sağlığa Diğer Faydaları: İnsanlığın et eski ve en temel besin kaynaklarından birisi olan buğday, sağlığa katkıları çok eski çağlardan beri bilinmektedir. Sağlığa katkılarından dolayı çağlar boyu hastalıkların tedavisinde yaygın olarak kullanılan buğday, gümüzde de tıbbi önemini korumaktadır.

 • Buğdayın E ve B vitaminleri kompleksini içermesi beyin sağlığı için faydalıdır. Buğday gerekli vitaminleri sağlayarak beynin fonksiyonlarını yerine getirmesini sağlar.
 • Buğdaydaki B vitamini kompleksi aynı zamanda bazı hafıza ile alakalı hastalıklara faydalıdır. Alzheimer hastalığı başta olmak üzere bazı zihinsel hastalıklara yakalanma riskini azaltır.
 • Zihin sağlığını koruyan buğday, böylece dolaylı olarak ruh sağlığına katkıda bulunur.
 • B vitamini içeren buğday PMS (Adet Öncesi Gerginlik Sendrom) olarak adlandırılan durumu hafifletebilir.

Buğday Çimi FaydalarıBuğday Çimi Faydaları

 Buğday çimi viteminler yanında 100’e yakın mineral ve enzimler içermektedir. Bu özelliğinden dolayı buğday çimi sağlığa oldukça faydaldır ve yaygın olarak hastalıkların tedavisinde kullanılır.Buğday çiminin daha çok vücutta temizliğe yönelik faydalar sağladığını görüyoruz. Buğday çiminin faydalarını başlıklar halinde şöyle sıralayabiliriz.

 • Genel vücut temizliğini sağlar, buğday çimi hücre ve dokulara etki ederek onları temizler. Zararlı maddelerin denen olduğu hastalıkları inhibe eder.
 • Buğday çimi zararlı maddeler yanında, kullandıktan sonra bünyede kalan ilaç atıklarının neden olduğu zararları azaltır, toksinlerin, ilaç atıklarının ve kimyaslalların dışarı atılmasını sağlar.
 • Buğday çimiin kan şekerini dengelediği düşünülmektedir.
 • Buğday çimi iltihap ve enfeksiyon hastalıklarına karşı faydaldır. Cilt sağlığının korunmasına yardımcı olur.
 • Ağız ve diş sağlığını korur. Ağızda gargara yapıldığında zararlı mikropların kırmasını sağlar.
 • Diş çürümelerini önleyen buğday çimi, aynı zamanda dişlere beyaz sağlıklı bir görünüm katar.
 • Kan akışını düzenlemeye yardımcı olan buğday çimi, kalp ve damar sağlığına faydalıdır.
 • Sindirim sistemine faydalı olan buğday çimi kabızlık sorunlarını giderebilir.
 • Bazı sağlık zumanları buğday çiminin başta sedef hastalığı olmak üzere bazı egzama ve mantar hastalıklarına iyi geldiğini söylemektedirler.
 • Buğday çimi aynı zamanda saç sağlığını kourur, saç temizliğine katkıda bulunur ve saçların dökülmesine engel olabilir
 • Ağır ve yağlı yemeklerin neden olduğu hazım problemlerini buğday çimi giderebilir.
 • Sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasına katkıda bulunan buğday çimi kolon sağlığını korur ve kolon kanserine yakalanma riskini azaltır.

Buğday Yağının FaydalarıBuğday Yağının Faydaları

 Buğday yağı, buğdaydan elde edildiği için içerdiği vitamin, mineral ve bileşenler aynı sayılır. Fakat buğday yağı sıvı olduğu için daha konsantredir.  Buğday yağı saç saç sağlığından cilt sağlığına, kalp sağlığından, zihin sağlığına kadar çok geniş yelpazede sağlığa fayda sağlar. Buğday yağının faydalarını şu şekilde sıralamak mümkün;

 • Buğday yağı genel vücut sağlığına faydaldır. Vücudun bütün azalarına enerji sağlar.
 • Buğdayın diğer ürünlerinde olduğu gibi, saç ve cilt sağlığı için faydalıdır.
 • Yaşlılıktan kaynaklanan kırışıklıkların ortadan kalkmasında buğday yağı etkilidir.
 • Buğday yağı metabolizmayı güçlendirir.
 • Cinsel gücü arttırdığı düşünülen buğday yağı, sağlıklı cinsel yaşantının bir parçası olabilir.
 • Mide ve bağırsak şikayetlerinin azalmasını sağlayan buğday yağı, aynı zamanda bağırsak hareteklerini arttırarak zayıflamayı destekler.
 • Göz sağlığına faydalıdır. Buğday yağı göz hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.
 • Hazmı kolaylaştıran buğday yağı, yemek sonrası şişikinlik şikayetlerini azaltır.

Buğdayın Zararları

 Buğdayın daydalarını detaylı olarak inceledik. Buğdayın kişinin sağlık koşullarına göre bazı zararları olabilir. Buğdayın zararları daha çok, aşırı tüketim ve yanlış şekilde tıbbi amaçlı kullanımdan kaynakanmaktadır. Buğdayın olası zararlarını şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Aşırı miktarda tüketilmesi vitamin eksikliğine neden olur.
 • Aşırı miktarda tüketime bağlı olarak hazımsızlık ve şişkinliğe neden olabilir.
 • Buğday çimi ve yağının yanlış kullanılması veya aşırıya gidilmesi, tabbi müdahele gerektiren sağlık sorunlarına neden olabilir.
 • Hassas yapılı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Ağızda ve dile şişme, kızarıklık gibi.
 • Buğdayın içerdiği oksalat vücutt orantısız şekilde artınca sağlık sorunlarına neden olur.

Tavsiyeler

İnsanoğlunun kadim besin kaynakalrının başında gelen buğday, düzenli olarak tüketildiğinde sağlık açısından bir çok faydası olduğunu dördük. Çok az yan etsiki olan buğdayı güvenle ve aşırıya gitmeden tüketmek mümkün.

Kaynaklar

 1. Whole wheat
 2. Health Benefits of Wheat
 3. 6 Ways “Heart-Healthy” Whole Wheat Can Destroy Your Health
 4. Tips for Reaping the Benefits of Whole Grains
 5. RESOURCES – HEALTH BENEFITS OF WHEAT
 6. Health Benefits of 100 Percent Wheat Bread
 7. AGAINST THE GRAIN: HOW WHEAT WRECKS YOUR HEALTH AND PHYSIQUE
 8. Wheat: Benefits, Nutrition, Side Effects and Facts

2 Yorum
 • ben 44 yaşında ve 1 sezaryen doğum yapmış bir anneyim……bağırsaklarımla sıkıntılarım hayatımı felç etti…..şkence….zulüm……..son gittiğim dr. bana akşam yemeği olarak boooolllllll yeşil salata içine, haşlanmış 1 su bardağı buğday eklememi istedi…..henüz 3-4 gündür yapıyorum……ama hala kabızım ve hala sert dışkılıyorum…….sizce ne yapabilirim….?

Yorumunuzu bırakın

Yorumunuz*

İsminiz*
İnternet siteniz