Aynısafa çayının faydaları nelerdir?


Aynısafa Latince ismi calendula officinalis olan aynı zamanda nergis olarakta bilinen bir bitkidir. Bir yıllık olan bu bitkinin özelliği çiçeğidir ve yetişmesi oldukça basittir.

 

Her yıl kolayca aynısafa tohumlarıyla yetişmektedir. Oldukça güzel renklere sahip olan aynısafa bitkisi hem bahçeleri süslemekte hem de sağlığa oldukça faydalı yararlar sunmaktadır. (1)

Çok keyifli bir lezzeti olan aynısafa çiçeği çayı aynı zamanda oldukça olumlu özellikler sunmaktadır. Aynısafa çayı vitamin C ve E, ayrıca kalsiyum açısından oldukça doğal bir kaynaktır. Diğer yandan bir dizi saponinler, müsilaj, kuersetin, beta karoten ve kompleks polisakkarit bileşenler içerdiği gibi uçucu yağlara da sahiptir. (2)

 

aynisafa çayının sağlığa faydaları

Aynısafa çayının sağlığa faydaları

Bağışıklık sistemini güçlendirir: Aynısafa çiçeğine parlak turuncu rengini veren bileşen havuçta da bulunan beta-karoten bileşenidir. Bu nedenle, aynı temel sağlık yararlarının pek çoğuna ve yüksek oranda A vitaminine sahiptir. Aynısafa bitkisinin çiçeği uçucu yağlar ve şeker olarak bilinen maddeler içermektedir. Böylece bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Aynısafa bitkisinin bu sağlığa olan faydalarından yararlanmak için çayını demlemek en idealidir. Hem sıcak hem de soğuk servis ederek bağışıklık sisteminize destek olabilirsiniz.

Sindirime yardımcı olur: Aynısafa çayı hazımsızlık rahatsızlığı hafifletmek için harika ve doğal bir bitkisel ilaç olabilmektedir. Bu yatıştırıcı bitkisel çay sindirim sorunlarını hafifletmekte aynı zamanda mide ülserini tedavi etmekte ve sindirimle ilgili diğer problemleri iyileştirmektedir. Aynısafa çayını düzenli olarak tüketmek mide ve bağırsak nedeniyle oluşan hazımsızlıkları ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır.

Mide ülserine iyi gelir: Mide ülseri rahatsızlığından muzdarip olanlar için, bir doktorun tıbbi tedavisini almak önemlidir. Evde yapımı tedavi yöntemiyle mide ülseri ile ilgili ağrıları ve semptomları yatıştırmak ve kolaylaştırmak için ek olaraksa aynısafa kullanılabilir. Aynısafa çiçeği çayını içmek mide zarının yanı sıra bağırsak astarı için de koruma sunabilir. Bu çay mide ülseri nedeniyle yaşanan şişkinlik ve iltihaplanmayı azalmaktadır. Aynı zamanda bir antibakteriyel olarak çalışmakta ve açık yaraya bulaşan bakterileri önlemeye yardımcı olmaktadır. (3)

Güçlü bir antioksidandır: Beta-karoten açısından oldukça zengin olduğundan, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Aynı zamanda aynısafa bitkisi serbest radikallerin yol açtığı zararlardan koruyan antioksidan özelliğine sahiptir. Tümörlerin büyümesini önleyen flavonoidler ve antioksidanlar kanserin oluşma riskini azaltmaktadır.

Antibakteriyel özelliğine sahiptir: Düzenli olarak bu bitkisel aynısafa çayından tüketmek ağızda oluşan iltihapların tedavisine yardımcı olabilmektedir. Aynısafa çayı antibakteriyel özelliklere sahip olması nedeniyle bazı enfeksiyonların yol açtığı boğaz ve diş etlerini tedavi etmekte ve bu durumlarda yaşanan ağrıyı hafifletmektedir.

Vücudu toksinlerden arındırır: Aynısafa çayının tüketimi detoks için oldukça etkilidir. Vücudu temizlemesinin yanında safrayı kaldırmaya da etki etmektedir. Bu bitkisel çay vücutta temizlik işlemini gerçekleştirdiğinde safra kesesinde meydana gelebilecek farklı problemler de önlenmiş olacaktır. (4)

Kanserler savaşır: Yapılan sayısız güncel araştırmaya göre, aynısafa çayı tüketiminin sahip olduğu elementler nedeniyle kanserden uzak kalmak için verimli olabileceği ifade edilmiştir. Sahip olduğu özel flavonoidlerin ve antioksidanların varlığı hücrelerin gelişimine etki ettiği gibi diğer yandan da kontrol dışı, düzensiz hücre büyümelerini de engellemektedir.

Cilt sağlığını destekler: Daha önce de belirtildiği gibi, aynısafa bitkisi antioksidan işlevine sahip olan karotenoidler içermektedir; böylece sağlıklı bir cilde ulaşmak için oldukça etkili olabilmektedir. Bu özel çay böcek ısırıkları, döküntü, sıyrıklar ve küçük kesikler gibi çok sayıda cilt zorlukları hafifletmek için bez kullanarak dıştan cilde basitçe uygulanarak kullanılabilmektedir. Bu tür bir çay cildi geliştirerek sağlıklı bir görüntü sunmaktadır. Aynı zamanda kırışıklar ve ciltteki çizgileri azaltmaya da oldukça yardımcı olmaktadır.

Adet dönemine yardımcı olur: Aynısafa çayı içmenin bir başka harika avantajı ise kadınlara adet dönemlerini düzenlemek için yardım etmesidir. Bu süreler boyunca aynısafa çayını tüketmek karın krampları ile ilişkili ağrıları azaltabilmekte ve menopozda ateş basması, baş ağrısının yanı sıra mide

bulantısı ya da kusmayı azaltabilmektedir. Menstrüel sorunlar yaşayan kadınlar için, aynısafa çayı rahatlatmakta ve diğer hoş olmayan belirtileri ile birlikte ağrıyı da azaltabilmektedir. (5)

İltihaplanmalara iyi gelir: Aynısafa çayı vücuttaki iltihaplanmanın yarattığı rahatsızlığı ortadan kaldırmaktadır. Bir öksürük ya da tıkanıklıktan muzdaripseniz, aynısafa çayı bunun için harika bir çözüm olabilir. Eğer artrit ve gut nedeniyle bir ağrı yaşıyorsanız yine aynısafa yağından yararlanabilir ve cilde uygulayarak kullanabilirsiniz.

Krampları sakinleştirir: Aynısafa çayının birçok kişi tarafından kullanın bir özelliği ise antispazmodik yeteneğine sahip olmasıdır. Eğer bir sinir sistemi bozukluğundan muzdaripseniz, besin programınıza aynısafa çayını ekleyebilirsiniz; özellikle menstrüasyon döneminde yaşanan kasılma durumlarıyla beraber bazı ağrılı krampları hafifletmektedir. (6)

Aynısafa çayı tarifi

Aynısafa çayının hazırlanışı

Hazırlanışı:

1-2 çay kaşığı kurutulmuş aynısafa yapraklarını bir demliğe alın

1-2 bardak kaynar suyu demliğin için dökün

5-10 dakika boyunca demlemeye bırakın

Hazırladığınız karışımı süzgeçten geçirin

Tadı geliştirmek için şeker veya bal ekleyebilirsiniz (7)

Boğaz ağrısını rahatlatmak için aynısafa çiçeği çayı tarifi

Malzemeler:

 • 2 yemek kaşığı taze aynısafa çiçeği yaprakları
 • 1 çay kaşığı bal
 • 2 yemek kaşığı portakal suyu
 • ½ çay kaşığı rendelenmiş taze portakal kabuğu
 • Çok az miktarda acı biber
 • Taze aynısafa çiçeği bulamazsanız, 1 çay kaşığı kurutulmuş aynısafa çiçeği yaprakları kullanın.

Aynısafa çiçekleri ve portakal kabuklarının üzerine 1 bardak kaynar suyu dökün. 5 dakika demledikten sonra çayı süzün. Portakal suyunu, balı ve acı biberi ekleyin. İyice karıştırın. Günde 2 ya da 3 kez tüketebilirsiniz. (8)

Yorgun gözler için aynısafa çayı kompresi tarifi

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı yerel ham organik bal
 • 2 bardak saf su (su arıtılmış değilse, kaynatın ve soğumaya bırakın)
 • 2 papatya çayı torbaları
 • 2 çorba kaşığı kurutulmuş aynısafa çiçekleri
 • 2 çorba kaşığı ezilmiş rezene tohumu
 • 2 tülbent veya 2 büyük yaprak gazlı bez

Bir tencereye suyu koyun ve bir kez kaynatın.

Papatya çayı torbaları, aynısafa çiçekleri ve rezene tohumu suya koyun ve demlemeye bırakın. Daha sonra soğumaya bırakın, yaklaşık 10 dakika boyunca demlendiğinden emin olun.

Çay poşetlerindeki aşırı suyu sıkın ve çıkarın. İki ayrı (iki göz için) tülbent içine malzemeyi koyun ve iyice sıkın. Bezlerin bir tarafına balı gezdirin.

Lapa haline gelen kompres torbalarını gözlerinizin üzerine koyun ve 10-15 dakika boyunca gözlerinizi rahatlatın.

Bu tedavi yöntemini günde 2 kez uygulayabilirsiniz. (9)

Aynısafa çayının diğer kullanım alanları

 1. Küçük bezler yardımıyla soğuttuğunuz aynısafa çayını çizikmiş ya da kaşıntılı olan iltihaplı cilt hastalıklarına için kompres olarak uygulayabilirsiniz.
 2. Ağız ülseri, boğaz ağrısı ve diş eti iltihaplanmaları için aynısafa çayını gargara olarak kullanabilirsiniz.
 3. Bir sprey şişesinin içine koyduğunuz soğuk aynısafa çayını güneş yanıklarını sakinleştirmek için kullanabilirsiniz.
 4. Bebeklerde pişik sorunu için temiz mendiller yardımıyla aynısafa çayını kullanabilirsiniz.
 5. Akne probleminiz varsa gün içinde yüzünüzü aynısafa çayıyla yıkayabilirsiniz.
 6. 100ml aynısafa çayını banyo suyunuza ekleyebilirsiniz; böylece iltihaplı deri döküntülerine yardımcı olabilir.
 7. Bir sprey şişesi içine aynısafa çayını koyduğunuzda dezenfeksiyon ihtiyacı için kullanabilirsiniz.
 8. Hayvanlarınızın derisinde kaşıntı, yara, egzama ya da pire ısırığı gibi durumlar varsa hem sprey olarak hem de banyo sularına ekleyerek kullanabilirsiniz. Fakat bunu yaparken hayvanın hamile olmadığından emin olunuz.
 9. Ayak mantarlarına yardımcı olması için ayak banyosu suyuna aynısafa çayı ekleyebilirsiniz. (10)

Aynısafa çayının zararları

Lokal bir tedavi için aynısafa çayı açık yaralar üzerine uygulanmamalıdır.

Diğer yandan papatya, dalya, krizantem ve yakupotu ailesinden olan bitkilere alerjiniz varsa aynısafa çayından uzak durmalısınız. (11)

Hamilelik ve emzirme döneminde aynısafa çayı tüketimi: Aynısafa çayının menstrüel problemlere olan etkisi nedeniyle olası bir düşük riskine karşı hamile kadınlar tarafından bu çayı tüketmeleri önerilmemektedir. Emziren kadınların kullanabileceğiyle ilgili bilimsel bir kanıt olmadığı için herhangi bir risk almamak için aynısafa çayı tüketiminden uzak durulması tavsiye edilmektedir. (12)

Tavsiyeler

Aynısafa çiçeği çayının bir gün içinde en fazla 3 kez tüketilmesi önerilmektedir. Aşırı tüketimi yan etkilere neden olabilir. Takviye bir ürün olarak aynısafa çayını tüketmeden önce doktorunuza danışmanızda fayda vardır. (13)