Zeytinin Faydaları


Zeytingiller familyasından, Akdeniz iklimine özgü her mevsim yeşil kalan bir ağaç türüdür. 10 metre uzunluğa kadar erişebilen Zeytin ağacı 2000 yıl kadar yaşayabilmektedir. Marmara, Ege ve Akdeniz Bölgelerinde verimli olarak yetiştirilmektedir. Zeytin Ağacının hem yapraklarından hem de meyvesi olan zeytinden faydalanılmaktadır. Zeytin ağacı iyi bakıldığında 5 ile 6 yıl içerisinde meyvelerini vermektedir. Ancak bir zeytin ağacının en verimli dönemi 35 ile 150 yaşlarının arasıdır. Zeytin ağacı bir yıl çok diğer yıl da kendisini dinlendirerek daha az zeytin verir. Meyveleri olan zeytinden zeytinyağı elde edilir.

Önceleri yeşil daha da olgunlaştığında da siyah renkte olan Zeytinde A,C,E vitaminleri, protein, kalsiyum, klor, kükürt ile değerli mineraller bulunmaktadır. Zeytinyağı da olein, palmitrik, steraik ve linolik asitlerin gliseritleri, hidrokarbonlar ve E vitamini ihtiva etmektedir.


zeytinin sağlığa faydaları

Zeytinin Sağlığa Faydaları

Zeytin ağacının yaprağı ve meyvesi kullanılmaktadır. Zeytin ağacının yaprağı çok eski yıllardan beri tedavilerde kullanılmaktadır. Özellikle sıtmanın tedavi edilmesinde etkin rol üstlenmektedir. Zeytin yaprağı çay olarak tüketilebilmektedir. Yüksek tansiyonun düşürülmesine yardımcı olmaktadır. Antioksidan özelliği sayesinde de zeytin yaprağı yaşlanmanın etkilerini geciktirir ve vücutta bulunan zararlı maddelerin atılmasını sağlayarak vücuda kuvvet verir. Kalp sağlığı açısından da önemli etkilere sahiptir. Kalpteki ritim bozukluklarını gidererek, kalbe giden damarlarda ki tıkanıklıkları açar, kan dolaşımını arttırır. Sindirim sistemini düzenler ve ishalleri keser. Zeytin ve Zeytin Yağıda yine zeytin yaprağı gibi çok şifalıdır. Kalp sağlığını koruyan zeytin ve zeytinyağı tekli doymamış yağ içermektedir. Zararlı kolesterolü düşürerek, kontrol altında tutulmasını sağlar. Kanseri önleyici özelliği vardır. Ayrıca kansere yakalanan hastalarda da kanserli hücrelerin yayılmasını engellemektedir. Zeytinyağı, özellikle bağırsak kanserinin ve göğüs kanserinin önlenmesinde etkilidir. Zeytin ve zeytinyağının içeriğinde bulunan vitaminler çocukların kemik gelişimini desteklemektedir. Zeytinyağı, safrayı artırır. Karaciğeri çalıştırır. Karaciğer ağrılarını keser. Sarılıkta faydalıdır. Eczacılıkta, bazı ilaçları hazırlamakta kullanılır. Yaprakları ve kabukları, yüksek tansiyonu düşürür. Kandaki şeker miktarını düşürür. Bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardımcı olur. Taneleri de besleyicidir

Zeytinin Kalp Sağlığına Faydası: Kalp sağlığını koruduğu yapılan araştırmalar ile belirlenen zeytin aynı zamanda kötü kolesterolü düşürür. Kalp sağlığı ve damar sağlığının korunmasında etkili olup kalpte ki ritim bozukluklarının düzene girmesine yardımcı olur.

Zeytinin Dolaşım Sistemine Faydaları: Serbest radikaller kolesterol’ü olumsuz yönde etkilediklerinden dolayı, kan damarları zarar görür ve kalp krizine yol açan. Zeytin antioksidan içerir ve böylece kalp hastalığını önler.  Bukonuyla alakalı yapılan son araştırmalar özellikle zeytin yağının kan basıncı üzerinde olumlu etkiler ortaya koyduğunu ıspatlamıştır. Bunun yanında kan hücrelerinins sağlığı içinde önemli rol oynar.

Zeytin Kilo Vermeye Yardımcı Olur: Zeytine bulunan farklı doymamış yağlar kilo vermeye de yardımcı olur. Zeytin yağı tüketimi ayrıca yağ hücreleri için etkili bir uyarıcıdır. Karın yağlarının erimesine yardımcı olabilir.

Zeytin Kanseri Önleyebilir: Kronik oksidatif stres ve kronik inflamasyon kanser gelişiminde önemli faktörler olabilir , çünkü zeytin antioksidan ve anti enflamatuar özellikleri kansere karşı doğal bir koruma sistemi oluşturabilir . Antioksidan ve anti enflamatuar besin açıdından zengin olan zeytin bizi kronik oksidatif stres ve kronik inflamasyon gibi tehlikerli kombinasyonlardan koruyabilir.

Bunun yanında zeytinin DNA lar için faydalı olan çok nadir besinlerden bir tanesi olduğunu söylemek  yanlış olmaz.

Zeytin Cilt ve Saç Sağlığını Korur: Zeytin hidrat içerir ve yağ asitleri yanında antioksidanlar açısından zengindir. Bunun dışında zengin bir E vitamini deposudur. Bu özelliğinden dolayı bizi cilt kanserinden korur, yumuşak ve sağlıklı ciltlerin oluşmasını sağlar,

ultraviyole ışınlarına karşı cildi koruma özelliği vardır. Bunun için 15 dakika boyunca cilde hakiki zeytin yağı uygulamak yeterlidir.

Zaytin Alerjiyi Engelleyebilir: Son zamanlarda yapılan araştırmalar zettinin alerjilere karşı da etkili olduğunu ortaya koymuştur. Bunun dışında genel alerjik tedavilerinde de kullanılabilmektedir.

Zeytin Sindirim Sistemi Sağlığını Korur: Düzenli olarak zeytin tüketimi özellikle kolon kanserine yakalanma riskiniz ciddi anlamda azaltır. Zeytin yapı ise ülser ve gastrit gibi sorunları gidermenin yanında, kabızlığıda ortadan kaldırabilir. Zeytin yapının diğer bir özelliği ise pankreas ve hormon sağlığını düzenlemesidir.

Demir Kaynağı Zeytin: Özellikle siyah zeytin demir açısından çok zengindir. Kanda oksijen taşıyan kırmızı hücrelerin sağlığını korur Demir genel anlamda vücut sağlığı için çok önemlidir. Saç sağlığınından ayak tırnağına kadar demir bütün organların en çok gereksinim duyduğu maddelerdendir. Bu da siyah zeytinde bolca bulunur.

Zeytin Göz Sağlığını Korur: Zeytin özellikle gözlerde retina sağlığına önemli katkılarda bulunur. A vitamini içerdiği için yaşlandıkça ortaya çıkan katarakt hastalığına iyi gelir.  Yaşlılığa bağlı gös hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

Zeytin Çekirdeğinin Faydaları: Bu başlıkta ilk belirtmek istediğimiz şey, zeytin çekirdeğinin yutulmasıyla alakalı bazı ididialarç Bu konu sağlık açısından tartışmalı olduğu için önermiyoruz. Ağızdan ezilerek almanın daha sağlıklı olduğunu düşünüyoruz. Zeytin çekirdeğinin sağlık açısındna faydaları hakkında bilimsel araştırma sonuçları yok denecek kadar az olduğu için bu başlığa bir sınırlama getiriryoruz. Bazı sağlık uzmanları kendş hastalarının tecrübelerine dayanarak zeytin çekirdeğinden aşağıdaki fayraları gördüklerini öne sürmektedirler.

 • Zeytin çekirdeği sindirim sistemi rahatsızlıklarını giderebilir.
 • Basur problemine zeytin çekirdeğinin iyi geldiği düşünülmektedir.
 • Zeytin çekirdeğinin kanser hastalıklarına yakalanma riskini azlattığı düşünülmektedir.
 • Zeytin çekirdeği kırık ve çıkıklarda ağrı kesici rol oynayabilir.

Zeytin Yağının FaydalarıZeytin Yağının Faydaları:

Zeytin yağı asırlardır yemeklerde kullanımının dışında sağlık açısından da tedavi amaçlı kullanılmaktaıdır. Özellikle sindirim sistemi, saç ve cilt sağlığında çok yaygın olarak kullanılır. Zeytin yağının faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Zeytin yağı tüketen insanlarda kalp krizi, yüksek tansiyon, inme gibi hastalıklara yakalanma riski daha azdır.
 • Zeytin yağı tüketimi damarlarda meydana gelen sertleşme ve tıkanma sorunlarına yakalanma riskini azlatır.
 • Zaytin yapı damar sertliğinin oluşmasını engelleyebilir.
 • Kolesterol seviyesini sağlıklı seviyede tutmaya yardımı olur.
 • Sindirim sistemi için faydalıdır, basur ve kabızlığa iyi gelir, bağırsak hareketlerini arttırır, bağırsakları temizler.
 • Şişkinlik ve gaz sorunlarını giderebilir.
 • Saç sağlığını korur ve sağların yumuşamasını zağlar.
 • Cilt bakımında özellikle cilt maskerlerinde çok yaygın olarak kullanılmaktdır.
 • Zeytin yağı kanser hastalıklarına yakalanma riskini azaltabilir, özellikle meme kanserine yakalanma riskini azaltır.
 • Hücre sağlığını koruyabilir, göğüs tümörlerini başlangıç aşamasında engelleyebilir veya tamamen ortadan kaldırabilir.
 • Zeytin yağı beyin sağığı için de önemli bir besin kaynağıdır, yaşlılıktan kaynaklanan zihinsel hastalıklara yakalanma riskinia zlatır.
 • Fareler üzerind eyapılan bir deneyde beyin hücrelerine zeytin yağının önemli katkısının olduğu belirlenmiştir.
 • Hakiki zeytin yağı pankreas hastalıklarına neden olan unsurları ortadan kaldırabilir.
 • Zeytin yağının antioksidan özelliğinden dolayı, kanı temizleyici ve genel anlamda vücutta temizlik yapabilidği düşülmektedir.
 • Zetin yapının kataciğeri koruduğu düşünülmektedir.
 • Zeytin yapının ülsere iyi geldiği düşünülmektedir.

Zeytin Yaprağının FaydalarıZeytin Yaprağının Faydaları:

Zeytin yaprağı çok eski tarihlerden itibaren alternatif tıpda kullanılmaktadır. Genelde kış aylarında meydana gelen soğuk algınlıkları, grip ve nezle gibi hastalıkların tedavilerinde kullanılmaktadır.

 • Anti bakteriyel özelliğinden dolayı yaygın olarak enfeksiyontedavilerinde kullanılmaktadır.
 • Zeytin yaprağının antibiyotik özelliğinin olduğuna inanılmaktadır. Özellikle yaraların daha erken iyileşmesi için kullanılır
 • Zeytin yaprağı bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı savunma sistemini korur.
 • Zeytin yaprağı soğık algınlıkları tedavisinde kullanılır.
 • Kan basıncını düşüren zeytin yağı dolaylıolarak kalp sağlığını korur.
 • Zeytin yaprağının kan şekerini düşürdüğüne inanılmaktadır.
 • Kötü kolesterole karşı zeytin yaprağının iyi geldiği düşünülmektedir.

Yeşil Zeytinin FaydalarıYeşil Zeytinin Faydaları:

Yeşil zeytin özellikle son 10 yılda ülkemizde daha fazla tüketilmeye başlandı. Kış ayarında tercih edilen yeşil zeytin içerdiği farklı besinler ve mineraller yardımıyla ziyah zeytinden farklı hastalıklara şifa kaynağıdır. Yeşil zeytinin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Yeşil Zeytinin karaciğeri temizleme özelliği vardır, özellikle sabah kahvaltılarında yeşil zeytinle güne başlamak karaciğerin güne zinde başlamasını sağlayabilir.
 • Yeşil zeytin dalak sağlığı için faydalı bir besin kaynağıdır.
 • Yeşil Zeytin Bağırsak sağlığını korur, sabahları aç karınla tüketilmesi durumunda faydalarından daha fazla yararlanmak mümkün.
 • D vitamini içerdiği için yeşil zeytin metabolizma açısından önemlidir. Çocuklarda bünyenin gelişmesine karkı sağlar.
 • Kemik sağlığını korumaya yardımcı olabilir.
 • Yorgunluğun en büyük nedenlerinden birisi olan toksinleri dışarı atarak bu sorunu giderebilir.

Siyah Zeytinin FaydalarıSiyah Zeytinin Faydaları:

Siyah zeytin bu yazının en başında detaylı olarak anlattığımız zeytin türüdür. Siyah zeytinin salık açısından en önemli olan 10 tane faydasını anlattık. Siyah zeytinin sağlığa faydalarını göz önünde bulundurarak düzenli olarak tüketilmesini tavsiye ediyoruz.


Zeytinin Zararları: Zeytin sağlık açısından her hangi bir risk teşkil etmeyen ve her yaştan insanın güvenerek tüketebileceği çok faydalı besin türüdür. Çok fazla tüketilmesi durumunda şu sorunlar oluşanilir.

 • Mide de ekşime hisii
 • Aşırı tüketmeye bağlı olarak ishale neden olabilir.

Tavsiyeler

Zeytin herdaim tüketilmesi gereken besin kaynakları arasında yer alıyor. Özellikle zeytin yağının çok geniş kullanım alanı vardır. Zeytin yağının saç ve cilt bakımından sindirim sistemine, kalp sağlığından damar sağlığına kadar faydalarından  maksimum derecede faydalanmak için hakiki zeytin yağları satın alınması veya evde hazırlanmasını tavsiye ediyoruz.

Kaynaklar

 1. 10 Reasons You Should Be Eating Olives Daily
 2. Olives
 3. 20 health benefits of olives
 4. Olives nutrition facts
 5. Mediterranean Superfood: Olives
 6. Olives are rich and aphrodisiac
 7. Health Benefits of Olives
 8. What are the health benefits of olive oil?





Yorumunuzu bırakın

Yorumunuz*

İsminiz*
İnternet siteniz

Limit aşıldı. Lütfen bir süre sonra tekrar deneyin.