Yoğurdun Faydaları


Yoğurt dünya çapında belkide en fazla tüketilen süt ürünlerinin başında geliyor. Çok yaygın olarak tüketilmekte.  Yoğurt çok eski çağlardan itibaren hastalıkları tedavi amaçlı olarak kullanılmıştır ve sağlıklı yaşamın iksiri olarak tanımlanmıştır. Özellikle evde yapılan yoğurtlar sağlık açısından daha fazladır. Fabrikalarda üretilen yoğurtlar bir takım prosedürden geçtiği için bazı vitamin ve minerallerin değerlerini kaybetmektedirler.

Yoğurdu sağlık açısından bu kadar önemli kılan şüphesiz içerdiği besin maddeleri ve farklı elementlerdir, özellikle kemik ve iskelet sağlığına iyi gelen besinleri zengin miktarda içermektedir. C ve B 12 vitamini içerir. Bunun yanında kemiksağlığına iyi gelen potasyum, sodtum, kalsiyum,  demir ve namganez içermektedir. Ayrıca vücut sağlığı için çok önemli olan omega-4 ve omega-4 yağlarını içerir.


yoğurdun faydaları

Yoğurdun Sağlığa Faydaları

Yoğurdun en önemli özelliklerinden bir tanesi kemik yapısı için önemli olan kalsiyumu içermesidir. Kalsiyum genel anlamda bünye için enerji sağlar.  Yuğut ayrıca kilo vermek ve soğuk algınlıklarını girdermek için önemli bir şifa kaynağıdır. Yoğurt organik ise kısa sürede faydalarını hissetmek mümkün. Akşamları yatmadan önce bir kase yoğurt yemek ayrıca iyi biruyku çekmek için faydalı olabilir. Yuğurt ayrıca cilt ve saç sağlığı için de faydalıdır. Cilt maskelerinde yoğurt çok geniş bir yelpazede kullanılmaktadır.

Yoğurt Kilo Vermeye Yardımcı Olur: Yapılan bir çok bilimsel araştırma yoğurdun kilo vermeye yardımcı olduğunu ortaya koymuştur.  Yoğurdun içerdiği kalsiyum ve amino asitler bünyede bulunan fazla yağları yakarlar. Bunun yanında kasları kuvvetlendirir.  Bununla birlikte gereksiz yağların dışarı atılmasında yağ hücrelerine katkıda bulunurlar.

Yoğut Zararlı Bakteriler Etkisiz Hale Getirir: Yoğurt bağırsak enfeksiyonuna neden olan zararlı bakterilerin dışarı atılmasına yardımcı olur.Genel anlamda sindirim sistemi için faydalı bir besin kaynağıdır. Yoğurdun sindirimi kolay olduğu için özellikle diyet yapanların akşam saatlerinde tüketmesi önerilirir.

Yoğurt Bünyeyi Kuvvetlendirir:  Bir porsiyon yoğurt, önemli bir miktarda potasyum, fosfor, riboflavin, iyot, çinko ve vitamin B5 (pantotenik asit) içermektedir. Yoğurt ayrıca, kırmızı kan hücreleri korur ve sinir sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı olan B12 içerir. Düzenli olarak yoğurt tüketimi bu besinlerin eksikliğinden kaynaklanan açığın ortaya çıkmasını engeller.

Yoğurt Yüksek Tansiyonu Önleyebilir: Günlük olarak tüketmemiz gereken tuz miktarını aşmamız durumunda hipertansiyon, böbrek ve klap hastalıklarına yakalanma ihtimalimiz yükselir. Yüksek tansiyonda bir çok hastalığın ana sebebidir, özellikle kalp sağlığını ciddi anlamda tehtid eder. Bu yüzden günlük bir kase yoğurt tüketimi hipertansiyonu engeller ve dolaylı olarak bu genel vücut sağlığını korur.

Yoğurt Soğuk Algınlığından Korur:  Bu konuyla alakalı yapılan bir çok bilimsel çalışma yoğurdun soğuk algınlıklarını önlediğini ortaya koymuştur.  Günlük düzenli olarak tüketilen bir miktar yoğurt hücrelerin mikroplarla savaşmasını kolaylaştırır. Ayrıca yuğurdun kan hücrelerini güçlendirme özelliği vardır. Yoğurdun hücreleri güçlendirmesi genel anlamda bağışıklık siteminin faydasınadır. Güçlü bağışıklık sistemi kış aylarında  soğuk algınlığından kaynaklanan hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

Yoğurt Diş Sağlığı İçin Faydalıdır: Marmara Üniversitesinde yapılan bir araştırma sonucu, yoğurdun diş mineleri için çok faydalı bir besin kaynağı olduğunu ortaya koymuştur. Bunun yanında yoğurdun bol miktarda içerdiği laktik asitler diş etlerini korumada önemli görevler üstlenmektedirler. Günlük olarak tüketilen bir kase yoğurt dişs ve dişe bağlı hastalıklara yakalanmaz riskinizi azaltır.

Yoğurdun Göz Sağlığına Faydaları: Özellikle aşırı yorgunluktan kaynaklanan göz altında şişme ve ararmalar yoğur sayesinde giderilebilir. Yoğourdu gözün altında kararmış kısma 15 dakika kalacak şekilde uygulayın. Bu kararmaları ortadan kaldıracaktır.

Yoğurdun Cide Faydaları: Yoğurdun cilt sağlığına bir çok faydası vardır. İçediği çok farklı ve zengin miktardaki bileşen ve besinler silt sağlığını korur ve cilt hücrelerinin yenilenmesine, onarılmasına yardımcı olur.

Yoğurt içerdiği çinko ve laktik asit cilt sağlığı için önemlidir. Bu maddeler sayesinde gözenekleri açar, cildi ölü hücrelerden temizler ve cilde sağlıklı bir parlaklık sağlar. Ayrıca cilde meydana gelen çizgilerin ve tahrişlerin ortadan kalmasında etkili olabilir.

Doğal Yoğurt Cildi Nemlendirir: Hasasa ciltler için kalın bir tabaka halinde yoğurt uygulmak  cilt yorgunluğunu giderir ve sağlıklı bir görünüm kazandırır. Bu şekilde cilde yuğurt uygulayın ve 10 dakika bekleyin 10 dakika sonra ılık suyla yıkayın.

Bunun yanında yoğurda mercimek ve portakal kabuğu karıştırrarak maksimum verim almanız mümkün. Eğer kuru bi cilde sahipseniz yoğurda bal karıştırarak cildinize uygulayabilirsiniz.

Bunun dışında 4 yemek kaşığı yoğurda bir yemek kaşığı kakaou karıştırın ve maske yaparak cildinize ugulayın. 20 dakika bekledikten sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Bu uygulama cildinizin sağlığına ekstra katkı sağlayacaktır.

Yoğurt Cildi Nemlendirir ve Ölüc Hücrelerden Arındırır: Bu uygulama özellikle kuru ve hassas ciltlere faydalıdır. Citde bulunan ölü hücreleri temizler ve sağlıklı hücrelerin oluşmasına yardımcı olur.

Bunun için 2 yemek kaşığı yoğurda bir yemek kaşığı yulaf ekleyin ve iyice karıştırırn, daha sonra bu karşımı elinizle daireler halinde cildinize uygulayın.

Eğer yüzünüzdeki siyah leklerden şikayetçi iseniz, yoğurda pirinç ekleyerek karıştırabilir ve aynı şelilde dairler halinde elinizle cilde uygulayabilirsiniz.  20 dakika sonra yüzünüzü yıkayın.

Bunların dışında yukarıda da belirttiğimiz gibi, yoğurda portakal kabuğu karıştırarak siyah noktalardan, kuruluktan, tahriş ve döküntülerden kurtulabşlirsiniz.

Cilt Sağlığı, Sivilce ve Akne İçin Yuğurt: Yuğurtta bulunan faydalı asitler sayesinde bir çok cilt hastalığından kurtulmanız kolaylaşır,  sağlıklı bir cilt dışında akne, mantar ve milroplardan kaynaklanan hastalılarla mücadele edebilirsiniz.

Yüzünüze kremalı yoğurdu sürün ve 30 dakika bekleyin. Bu uygula sayesinde aknelerden kurtulabilirsiniz.

Alternatif olarak, zerdeçal tozu, şeker ve sandal ağacı tozu ile yoğurt bir hamur yapabilir. Deri üzerinde macun masajı yapın ve 15 dakika bekleyin. 15 dakika sonra cildi ılık suyla yıkayın. Bu işlem de cil sağlığınıza bir çok fayda sağlayacaktır.

Böcek Isırmalarının, Güneişn Olduğu Cilt Bozukluklarına Karşı Yoğurt: Akne ve böcek ırısmalarının neden olduğu cilt bozukluklarına da yoğurt ciddi bir çözüm üretebeilir. Yoğurt lekeleri ve yaraların ağırlarını hafifletebilir, hatta bunlardan kaynaklanan bir çor sorunu giderebilir.

Bunun yanında güneşin altında aşırı yanmadan dolayı meydana geen cil bozukluklarını da giderici özelliği vardır.

Bunun için yoğurt, un ve limon suyunu karıştırarak bir hamur yapın ve cildinize 15 dakika etkilenen boyunca uygulayın. Alternatif olarak yoğurda papatya yapı ekleyerek uygulamanız durumunda bahsedilen sornları kısa sürede çözebilirsiniz.

Eğer cilt mantar veya enfeksiyon hastalıklarından etkilenmiş ise, etkilenen bölgeye 15 dakika kalacak şekilde yoğurt uygulanabilir. Daha fazla verim alabilmek içn, günde 4-5 kere uygulamanızda fayda var.


Yoğurdun Zararları: Yoğurdun genel anlamada sağlık açısından bir zararırın olduğunu söylemek mümkün değil, hatta ilaçlı tedavi gören hastalar için bile bir risk teşkil detmez. Rezene, Karanfil gibi bazı bitkiler ve besin maddeleri ilaçlı tedavi gören hastalara zarar verebilmektedir ama bu risk yoğurt tüketiminde yok. Yalnız yoğırdun çok aşırı tüketilmesi ve zamanı geçmiş hazır yoğurt tüketimi bazı sorunlara neden olabilmektedir.

 • Aşrı yoğurt tükerimi sindirim siteminde bazı zag, ishal gibi sorunlara neden olabilir.
 • Hazır yoğurtların faydadan çok zarar sağladığını söyleyen sağlık uzmanları var.
 • Çok aşırı derecede yoğurt tüketimi bağırsaklarda bakterilerden kaynaklanan enfeksiyonlara neden olabilir.

Tavsiyeler

Yoğurdun doğal yollarla hazırlanığ tüketilmesinde çok fayda var, hatta bütün fayda bunda diyebiliriz. Marketlerde pastörize edilmiş satılan hazır yoğurtlar bir çok açıdan özelliğini yitirdiği için sağlık açısından doğal yoğurt kadar fayda sağladığını söylemek mümkünd  değil.

Bu yüzden yoğurdun faydalarından maksimum derecede faydalanmak için, mümkün olruğunda evde hazırlanması gerekiyor.

Çocukların gelimi ve kemik sağlığı için mutlaka küçük yaştan itibaren yoğurt tüketimine alıştırılmalarında fayda var. Yoğurt tüketimi özellikle ilerleyen yaşa göre artması gerekir diyebiliriz, çünkü ilerleyen yaşlarda meydana gelen uyku problem vemik hastalıkları gibi sorulara çözüm olabilir.

Kaynaklar

 1. The Benefits of Yogurt
 2. ПРЕИМУЩЕСТВА САМОСТОЯТЕЛЬНОГО ИЗГОТОВЛЕНИЯ ЙОГУРТОВ
 3. 4 Surprising Health Benefits of Yogurt
 4. Конкурентные преимущества йогурта
 5. 10 Surprising Health Benefits of Yogurt
 6. 7 преимуществ домашних йогуртов перед магазинными
 7. Yogurt, grass-fed
 8. Что полезнее, замороженный йогурт или мороженое?
 9. Health Benefits of Yogurt

2 Yorum
 • Biz kendi yoğurdumuzu kendimiz mayalıyoruz. Yogurt yediğim zaman midem bulanıyor. Ne yapmalıyım???

  • Merhaba Gamze hanım, bu durum bir sağlık problemi veya alerji olabilir, sağlık kuruluşlarına başvurmanızı öneririz.

Yorumunuzu bırakın

Yorumunuz*

İsminiz*
İnternet siteniz

Limit aşıldı. Lütfen bir süre sonra tekrar deneyin.

adidas eqt   | adidas eqt 9317   | adidas eqt adv   | adidas eqt adv 9317   | adidas eqt adv pk   | eqt adv shoes   | eqt adv 93   | eqt adv 9317   | eqt adv black green   | eqt adv pk   | eqt support adv 93   | eqt support adv 9317   | eqt support adv black green   | eqt support adv pk   |