Turpun Faydaları


Turp sert yapısıyla aslında vücudun savunmasını ne kadar güçlü yaptığını gösterdiğine dair bir mesaj vermek isyor olabilir.  İçerdiği bir çok farklı vitamin ve maddeler yardımıyla sağlık açısından inanılmaz faydaları vardır.  Daha çok salatalarda kullanılır. Çok sert yapısı olduğu için rendelenerek veya yemeklerde yaşlanarak tüketilir.

Bunun dışında turşularda sık kullanılan turp sağlık açısından çiğ olarak tüketildiğinde daha fazla fayda sağlamaktadır. Ayrıca turpun oreslenerek suyunun çıkarması öksürük ve bağırsak sorunlarına çok iyi gelmektedir.

Türpun içerdiği bol miktardaki A, C, K ve B6 vitaminleri içermektedir. Bunların yanında kalsiyum, demir, bakır, fosfor, potasyum, fpsfor ve selenyum içermektedir. İçerdiği zengin lifler yanı zamanda diğer bir çok hastalığa faydalıdır.


turpun sağlığa faydaları

Turpun Sağlığa Faydaları

Turpun içerdiği zengin miktardaki lifler özellikle sindirim sistemine çok fayda sağlamaktadır. Kan hücrelerinin sağlığını koruyan demir aynı zamanda beyinin sağlıklı bir şekilde fonksiyonlarını yürütmesine yardımcı olur.

Türp şiddetli öksürüklere karşı inanılmaz faydalı bir besin kaynağıdır. Özellikle çocuklarda meydana gelen öksürük vakalarında  turp suyu bal ile karıştırılarak verildiğinde kısa sürede sonuçlar almak mümkün.

Turp Sindirim Sistemi Sağlığını Korur:  Turp tüketilen yiyeceklerin sinidirlmesi ve hazım sorunlarının ortadan kaldırılması için çok faydalı bir besin kaynağıdır. İçerdiği zengin miktardaki diyet lifleri yardımıyla sindirim sisteminde bulunan bütün organalara fayda sağlar.

Turp Güçlü Bir Antioksidandır: Turpun çok güçlü bir antioksisan olması çok geniş bir yelpazede sağlığa hizmet etmeye yardımcı olur. Antioksidanlar sayısız hastalıklara neden olan hastalıkların başlıca sebebidir. Bu özelliğinden dolayı Turp bir çok hastalıktan bünyeyi korumaktadır.

Turp Hücreleri Onarır: Turp A,C ve K vitaminleri açısından zengindir, bu özelliğinden dolayı hücrelerin yapılanmasından, hasarlı hücrelerin onarılmasına kader bir çok alanda hücre sağlığına yardımcı olur. Bu durum aynı zamanda sağlıklı cilt sağlığının olışmasına katkıda bulunur.

Turp Kalp Salığını Korur: Zengin miktarda demir içeren turp kalp sağlığını koruma adına çok fazla fayda sağlayabilir. Demir saç sağlığından, cilt sağlığına, tırnak sağlığından hücrelerin sağlığına kadar çok gemiş bir alanda çok fazla ihtiyaç duyulan bir maddedir.

Turp Metabolizmayı Güçlendirir: Turpun içerdiği zengin mineral ve vitaminlar ayrıca genel anlamda metzbolizmayı kuvvetlendirir.

Turp Kilo Vermeyi Kolaylaştırır: Turpun diğer önemli özelliği içerdiği lifler sayesinde mide ve bağırsak sağlığına katkısa bulunmasıdır. Bağırsak hareketlerini arttırarak kabızlık sorunlarını giderebeilir. Bu durum da daha hızlı kilo vermeye yardımcı olur. Aynı zamanda bünyenin yağ yakmasını teşvik eder.

Turğ Kas Sağlığını Kourur: Turpun kas sağlığını koruma noktasında içerdiği bol miktarda protein kullanılmaktadır. Protein sağlıklı kas yapısının oluşmasını sağlamanın yanında, kramp ve kas kasılmalarına etkili bir şifa kaynağı olabilir.

Turp Kolesterol ve Kalp Hastalıklarına Karşı Etkili Olabilir: Turp, diğer pek çok sebze gibi, herhangi bir kardiyo hastalıkların önlenmesinde, kan ve kalp yardımcı olmaktaıdr. Kolesterolun emilimini kolaylaştırır.

Turp Cilt Sağlığını Korumada Etkilidir: Turp içerdiği C vitamini ve antioksdianlar yardımıyla cilt sağlığına ciddi anlamda katkı sunmaktaıdr. Özellikle cilh üzerinde meydana gelen iltihap ve enfeksiyon hastalıklarının giderilmesinde önemli bir görev üstlenebilir.

Bunun dışında turpun içerdiği zengin miktardaki potasyum, demir, sodyum ve kalsiyum gibi bir çok mineral vücuy metabolizmasının sağlığının korunması noktasında önemli rol oynarlar. Bu özellik aynı zamanda kan basıncının düzenlenmesine fayda sağlamaktadır.

Turpun içerdiği bol miktardaki su ayrıca cildin nemli kalmasını sağlar. Çinko ve fosfor cilt temizliğine yardımcı olur, cildi ölü hücrelerden ve yağlardan arındırmayı sağlar.

Turpun içerdiği zengin miktardaki lifler cildi toksinlerden korur ve daha uzun süre taze ve yumuşak kalmasını sağlar. Ezilmiş turp cilde uygulandığında lokal temizlik aracı olarak görev yapabilir. Bunun yanında turp ciltde yumuşaklığı ve tazeliği sağlar.

Turp Saç Sağlığı İçin Faydalıdır:  Düzenli olarak turp tüketimi saç sağlığı için faydalı olduğuna inanılmaktadır.  Saçların dökülmesini engelleyebilir, saç köklerini sağlamlaştırır. Bunun yanında kepek sorunlarını giderebilir. Bir havlu yardımı ile turp suyu kafa derisine uygulanabilir.

Turp aynı zamanda saçlara doğal ve sağlıklı bir parlaklık kazandırmaya yardımcı olur. Daha mükemmel sonuçlar alabilmek için turp suyunu kullanmanız önerilir. Saç sağlığını korumada turp suyunun içedirği zengin miktadaki demir önemli rol oynar.


Siyah Turpun Faydaları

Siyah (kara) Turpun Faydaları:

Turpun diğer bir çeşidi olan kara turp ayrıca siyah turp olarakt adlandırılır. Kara turpun sağlığa olan katkıları biraz daha farklıdır. Kara turpun sağlık açısından faydalarını kısaca şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Kara turp özellikle karaciğer sağlığı için önemli bir besin kaynağıdır, karaciğerde farklı nedenlerden dolayı meydana gelen hasarları giderme konusundan inanılmaz fayda sağlabilir. Bunun yanında karaciğerin düzenli olarak çalışması için gerekli mineral ve bileşenleri fazla miktarda içerir.
 • Siyah Turp kolesterolü sağlıklı seviyede tutmaya yardımıc olur. Kolesterolün yükselmesine neden olan ve karaciğerin fazla çalışmasının en büyük nedeni olan damar ve diğer organlardaki aşırı yağlanma sorunlarını ortadan kaldırarak kolesterol seviyesninin yükselmesine engel olabilir.
 • Sindirim sistemi sağlığını korumaya yardımcı olan siyah turp, mide toksinlerini temizler. Midenin pH seviyesi muhafaza edilmesini sağlar. Ayrıca, aynı zamanda lifler açısından zengindir. Lifler sindirim sürecini kolaylaştırır. Buna ek olarak, safra kesesi sağlığını korur.. Bunun bir sonucu olarak da, vücudun genel sindirim hızı artırır.
 • Siyah turp şişkinlik ve gaz sorunlarını ortadan kaldırabilir, bunlardan dolayı göğüs kısmında meydana gelen ağrıların ortaya çıkmasına engel olabilir.
 • Kara turp kış aylarında üşütmeye bağlı olarak meydana gelen öksürüki nezle grip gibi hastalıklara karşıda etkili bir besin kanağdır. Bal ile karıştırılarak daha hılzı ve etkili sonuçlar almak mümkün.
 • Siyah turp böbrek sağlığı için faydalıdır, böbrek taşlarının düşürülmesine ve taşların oluşmamasına fayda sağlar.
 • Kara turp zihinzsel faaliyetleri arttırır. Potasyum ve magnezyum açısından çok zengin olan kara turp beyindeki kimyasal dengeyi korumaya yardımcı olabilir. Beyindeki eletkrotların çalışmasına yardımcı olur. Magnzeyum ve potasyum genel anlamda beyin sağlığı için gerekli olan temel maddelerdendir.
 • Tiroid bezlerinin sağlığını korur ve hastalılara yakalanma riskini azaltabilir. Kara turp Raphanin zengindir. Raphanin tiroid hormonlarının salgılanması ve üretimini regüle eden bir doğal enzimdir. Bunun bir sonucu olarak, bu mucize gıda hiper / hipotiroidizm karşı koruyucu ilaç olarak kullanılabilir. Ayrıca, hiper / hipotiroidizmi olan hastalar için rahatlama sağlamak bilinmektedir.
 • Kanser hastalıklarına yakalanma riskinia zaltır. Kara turp inanılmaz bir anti kanser besindir. Hücre ve dokuları serbest radikallere karşı korur, bu da kansere yakalanma riskini azaltır.

Kırmızı Turpun FaydalarıKırmızı Turpun Faydaları:

Kırmızı turp genel anlamda diğer turpların sağlarığı faydaların benzerini sağlar, fakat bazı özellikleri diğer hastalıklar için önemlidir.  Ayrıca turp çeşitlerinin aynı anda tüketilmesi faydalarından maksimum derecede yayarlanılmasını sağlar. Kırmızı turpun sağlık açısından faydaları şu şekilde sıralayabilirz;

 • Kırmızı turp aşırı harareti giderebilir, özellikle yaz aylarında vücutta meydana gelen harareti gidermek için tüketilebilir.
 • Kırmızı turp boğaz ağrılarını giderebilir, vücutta aşırı mukusu ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir .
 • Kırımızı türk sinüs sorunları olan kişilere yardımcı olabilir, sinüslerin temizlenmesind etkili rol oynayabilir.
 • Kırmızı turp sdiğer türlerinde olduğu gibi sindirim sistemi için faydalı bir besin kaynağıdır.
 • Enfeksiyon hastalıklarına karşı etkili olabilir, bol miktarda C vitamini içermesi solunum yolu sorunlarını giderebilir.
 • Kırımızı turp toksinlerin ortadan kaldırılası ve genel anlamda vücutta temizliğin sağlanmasına yardımcı olabilir.
 • Hazımsızlık sorunlarını ortadan kaldırma özelliği vardıri aynı zamanda sindirim sistemi sağlığını koruryucu özelliği vardır.
 • İçerdiği çinko, fosfor ve diğer bir çok mineral ve vitaminler yardımıylacilt sağlığına katkısa bulunur.Cildin sağlıklı ve nemli kalmasını sağlar.

Turp Otunun FaydalarıTurp Otunun Faydaları:

Turp otu genel anlamda bütün turp çeşitlerinin sağladığı faydaları sağlamaktadır. Daha çok kaynatılarak tüketilir, acımsı bir tadı olduğundan dolayı çiğ olarak tüketilmesi tercih edilmrz.

Sindirim sistemin faydalıdır, böbreklerde taş oluşmasına engel olabilir, karaciğer sağlığını korur,sarılığa faydası olduğu düşünülür, romatizma ve siyatik romatizma ağrılarını giderdiğine inanılır.


Turpun Zararları: Turp genel anlamda her yaş için güvenle tüketilebilecek besin kaynaklarından birisidir. Çok fazla miktarda tüketilmesi durumunda sindirim sistemini tahriş edebilir.


Özel Önlemler & Uyarılar:

Hamilelik ve emzirme: Gebelik ve emzirme sırasında turp kullanımı hakkında ararlı oldupuna dair bir bilgi yoktur.Ama buna rağmen fazla tüketimden uzak durulmasını öneririzi.

Safra taşları: Eğer safra taşı sorunu yaşıyor iseniz turp tüketmeyin.


Tavsiyeler

Turp her zaman marketşerde ve manavlarda buluna bilen ve sağlık açısından bir çok fayası olan değerli besin kaynağıdır. Kış aylarında turp suyunun tüketilmesi soğuk algınlıklarının neden olduğu hastalıklardan korunmaya cidd anlamda katkı sağlayabilir.

 

Kaynaklar

 1. 9 Reasons to “Eat Your Radishes”!
 2. Radish nutrition facts
 3. Health Benefits Of Radishes
 4. Ravishing Radishes
 5. Top 9 health benefits of radish or mooli
 6. Radishes offer many health and nutritional benefits
 7. Health Benefits of Radishes
 8. Radish

Yorumunuzu bırakın

Yorumunuz*

İsminiz*
İnternet siteniz

Limit aşıldı. Lütfen bir süre sonra tekrar deneyin.