Türk Kahvesinin Faydaları


Kahve çok eski tarihlerden itibaren ve yaygın olarak tüketilen bir içecektir. Hatta kahvenin özellikle aysa ve ortadoğu kültürlerinde inanılmaz önemli yeri vardır. ‘‘ Bir kahvenin kırık yıl hatrı vardır’’ atasözünden söz sonrası damat tarafına Türk kahvesi ikram edilmesi kahvenin ne kadar önemli bir yer aldığını anlamak açısından önemli.

Daha önce kahvenin faydaları hakkında çok detaylı bir makale yayınlamış ve bütün kahverin faydalarını ele almıştım aynı makale’de kısmen Türk kahvesinin faydalarından da bahsetmiştik.  Yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.


türk kahvesinin sağlığa faydaları

Türk Kahvesinin Faydaları

Türk kahvesi tüketimden çok kısa bir süre sonra etkilerine gösterir ve etkili bir uyarıcı olduğu için bünyeye enerji sağlamaya başlar. Zihni açar. Türk kahvesinin bünye üzerinde tkisi neredeyse 8 saate kadar çıkabilmektedir. Türk kavesinin en önemli etkilerinden birisi depresyon ve stres sorunlarına karşı iyi gelmesidir. Bunun yanında sağlık açısından bir çok faydası vardır. Düşünülenin aksine kalp sağlığı başta olmak üzere,  kanser, cilt sağlığı gibi sorunları giderme özelliği vardır. Fakat bir şartla, çok fazla tüketilmemesi şartıyla. Günde ortalama 2 fincan Türk kahvesi tüketimi sağlık açısından risk taşımaz.

Türk Kahvesini Kansere Yakalanma Risikini Azaltır:  Türk kahvesi bir çok natural içecekte olduğu gibi etkili bir antioksidandır, bu özelliğinden dolayı bünyeyinin kanser hücrelerine karşı direncini arttırır.

Türk Kahvesi Başağrılarına İyi Gelir: Kahve başağrılarını giderebilmektedir. Sinirsistemi üzerinde anlık etki yapabilen Türk kahvesi en az bir ağrı kesici kadar etkili olabiliyor. Fakat nedense migren ağrıları için tam tersi bir etki yapıyor.

Zihin Sağlığı İçin Kahve: Son zamanlara kadar türk kahvesinin konsantrasyonu arttırdığına dair bazı inançlar vardı. Fakat son zamanlrda yapılan araştırmlar Türk kahvesinin duyarlılığı açtığını ama konsantrasyonu olumsuz yönde etkilediğini ortaya koymuşturç Bu yüzden Türk kahvesinin zihni zinde tuttuğunu söylemek doğru, konsantrasyonu arttırdığını söylemek ise yanlış.

Türk Kahvesi Karaciğeri Korur: Türk kahvesinin en en önemli faydalarından bir tanesi de şüphesiz karaciğere sağladığı katkılardır. Özellikle sbir karaciğer hastalığı olan siroza yakalanma riskini azaltabilir, hatta bazı sağlık uzmanları siroz hastalığının tedavisinden kullanılabileceğini savunmaktadırlar.

Tükr Kahvesinin Cilt Sağlığına Faydaları: Türk kahvesinin şaşırtıcı bir şeklde cilt sağlığı için de çok faydalı olduğunu söylemek mümkün, özellikle akne ve selülite gibi cilt sorunlarının ortadan kalmasını sağlayabilir. Bunun için kahveyi içitinten sonra arta kalan kısmını etkilenen bölgelere musaj yaparak uygulamanız yeterlidir.

Türk Kahvesinin  Safra Taşlarına Faydaları: Erkeklerle kıyaslandığında kadınların vücudu daha fazla safra taşları üretmektedir. Bu konuyla alakalı olarak yapılan araştırma sonuçlarına göre günde 2-3 fincan Türk kahvesi tüketen kadınlar tüketmeyen kadınlara göre %25 oranında safra taşları sorunuyula karşılaşmamaktalar.

Güne Zinde Başlamak İçin Türk Kahvesi: Kahvenin enerji verici özekkiğinin olduğunu yazmıştık. Sabah saatlerinde zihinsel ve fizi olarak yorgun kalkma sorunları olan kişiler bir kahve ile güne başlayabilirler.

Böylece Türk kahvesinin sinir sisteminde yapacağı anlık olumlu etkiyle güne çok daha enerji dolu başlamak mümkün. Sabah tüketilen bir bardak Türk kahvesi öğlen saatlerine kadar etkisini korur ve enerji verir.

Türk Kahvesinin Solunum Yollarına Etkileri: Çok şaşırtıcı bir şekilde Türk kahvesinin solunum yolları için de faydalı olduğunu görüyoruz. Özellikle astım hastalığına faydalıdır. İçerdiği antoksidanlar sayesinde astım atakalrının şiddetini azaltabilir. Günde en az bir fincan Türk kahvesi içem astım ataklarının gecikmesine ve şiddetinin hafiflemesine yardımcı olabilir. Kahve bunun dışında genel anlamda solunum yollarına faydalıdır ve nefes açıcı özelliği vardır.

Türk Kahvesinin Kemik Sağşığına Faydaları: Türk kahvesinin kmeik sağlığına da faydalı olduğu düşünülür. Ama bu noktada, tüketime dikkat edilmelidir.

Türk Kahvesinin Diğer Faydaları: Türk kahvesi diğer bir çok kahve çeşitlerinde olduğu gibi antiosdian özelliğinden dolayı sağlık açısından bir çok faydası olduğunu gördük ve en önemlilerini detaylı olarak sıralamaya çalıştık. Yazdıklarımız dışında aşırıya gitmemek şartıyla Türk Kahvesinin, kolesterole, kalp sağlığına, damar ve kan sağlığına, sindirim sistemind eözellikle bağırsak sağlığına bir çok faydası olduğunu söyleyebilirir. Bunların dşında çokgeniş bir yelpazede ruh sağılığına katkısa bulunmaktadır. Depresyon ve stresle mücadele ettiğiden bunların neden olabileceği veya tetikleyebileceği diğer hastalıklara da fayda sağlamaktadır.

Türk Kahvesi Nasıl Hazılanır: Türk kahvesinin hazırlanışı gayet basittir, kahve suyu olarak musluk suyu yerine daha sağlıklı olduğunu düşündüğümüz damacana veya mümküde çeşme suyu olmasını öneririz. Özellikle hareket galinde ve daha sağlıklı olan çeşme suyunu tercih etmenizi öneririz.

Bir kişilik Tük kahvesi için 2 çay kaşığı kahve yeterlidir. Orta şekerli olmasını istiyorsanız 2 çay kaşığı şeker katmanız yeterli olacaktır. Şekerli veya şekersiz olması için bir kaşık ekleyşn veya azaltırn.

Kahve, su ve şeker karıştırıldıktan sonra cezve ateşe konur ve kahvekarıştırılmaya başlanıdr. Kahve kaynamaya başladığında kahve de oluşan köpükleri kahvenin etrafında toplayın ve karışıştırmayı durdurun. Kahvenin taşma anı yaklaştığında  cezveyi alın ve  elde ettiğiniz köpüğü içeceğiniz kahve fincanına koyun.

Daha sonra kahvede bulunan telvenin çökmesi için cezveyi hafifçe sallayın ve daha sonra bir taşımlık olacaka şekilde yeniden kaynatın. Kaynama olduktan sonra içeceğiniz fincanlara dökün.


Türk Kahvesinin  Zararları: Kahve çok aşrırı tüketilmediği sürece genelde sağlık açısından faydalıdır. Bazı hastalıklarla mücadele eden kişiler ise tüketimi için doktorlarına danışabilirler.

 • Aşırı Türk kahvesi tüketimi kalp ritmini olumsuz yönde etkileyebilir, kalp çarpıntılarına nedne olabilir. Kalp Hastaları sınırlı tüketmelidirler.
 • Tük kahvesi tansiyon hastaları için bir risk oluştururbailir. Kahvelerin genel anlamda tansiyonu yükselttiğine inanılır.
 • Kahve ülser hastaları için faydalı olmayabilir. Mide asitlerinde olumsuz yönde denge sağlayabilir.
 • Migrenden kaynakşanan başağrılarını arttırabilir. Migren ağrılarını tetikleyebilir.
 • Türk kahvesi vitamin ve mineral kaybına neden olabilir, bu yüzden yüksek miktarda tüketmekten kaçınılmalıdır.
 • Türk kahvesinin içerdiği kafesinin doğurganlığı olumsuz yönde etkilediğine inanılmaktadır.
 • Gebe kadınlarda içerdiği kafeinden dolayı bebeği olumsuz yöndetkilediğine inanılır. Bu yüzden doktor kontrolünde tüketilmesini önerilir.

Tavsiyeler

Türk kahvesinin hoş kokusunun namız bürün dünya’da meşhurdur. Bunun yanında sağlık asçından ne kadar faydalı olduğunu da öğrenmiş olduk. Türk kahvesinin sağlığa olan faydalarından maksimum derecede faydalanmak için taze tüketilmesi ve evde hazırlanmasını öneririz.

Sabahları güne bol köpüklü hakiki bir Türk kahvesiyle başlamanız enerji dolu bir gün geçirmenize yardımcı olacaktır.

Kaynaklar

 1. Is Turkish Coffee Healthy?
 2. Ask the Expert: Coffee and Health
 3. Line copper with tin for culinary win!
 4. Coffee: Pros and Cons for Your Health
 5. Good News About Coffee
 6. When “Turkish Coffee” is Greek and “Greek Coffee” Turkish
 7. Turkish coffee

Yorumunuzu bırakın

Yorumunuz*

İsminiz*
İnternet siteniz

Limit aşıldı. Lütfen bir süre sonra tekrar deneyin.