Terenin Faydaları


Tere tipik bir garnitür olarak bilinen yapraklı serin iklim şartlarında yetişen yeşil bir sebzedir. Öreselenmemiş bir bitki olarak tere çok az bir mbakım yapıldığında bile ortala iki metreye kadar uzayabilmektedir. Olgunlaştığı dönemde beyaz ve açık renkli pembe çiçekler açmaya başlar. Tüye benzeyen yaprakları vardır.

Terenin daha çok yaprakları tüketilir, çzellikle salatalarda kullanılmaktadır. Tere aynı zamanda 5 güne kadar plastik kablar içerisinde buzdolabında da saklanabilir. Tereyi saklarken ömrünü uzatmak için cam kavanozlar içerisnde su karıştırarak saklamak mümkün.

Tereyi sağlık açısıdnan önemli kılan şüphesiz içerdiği değerli vitaminler ve minerallerdir. Tere yoğun miktarda linolik yağ asitlerinin yanında folik asit, demir, kalsiyum C,E ve A vitaminleri içermektedir. Tohumları protein ve folat deposudur.


terenin sağlığa faydaları

Terenin Sağlığa Faydaları

Terenin sağlık açısından bir çok fayası vardır. Kanserle mücadeleden kadın hastalıklarına, göz sağlığını korumasından sindirim sistemine kadar çok geniş bir yelpaze de sağlığa hizmet etmektedir. Düzenli olarak tere tüketmek savunma sisteminini güçlendirmekte ve bir çok hastalıktan bünyeyi korumaktadır. Bu yüzden çcouklar dahil sağlıklı miktrada tüketilmesine azami derecede dikkate dilmesi gereken besinlerin başında gelir.

Terenin Kadın Hastalıklarına Faydaları: Terenin içerdiği mineraller kadınların adet döngüsüne yardımcı olabilir. Adet bozukluklarını girebilir. Bunun yanında bebek emziren annelerin sür artışını sağlar, çünkü tere yüksek derecede demir ve protein içermektedir. Genelde tere doğumdan sonra annelere tavsiye edilir.

Tere Sindirim Sistemi İçin Faydalıdır: Tere kan arındırır ve bu  sayesinde iştah açıcı özelliği vardır. Laksatif ve müshil olarak kabızlık sırasında kullanılır, kabızlık sorunlarını kısa sürede giderme özelliği vardır. Terenin tohumlarıyla balın karıştırılmasıyla elde edilen kür yardımıyla aynı zamanda dizanteri hastalığı tedavi edilebilir. Terenin tohumlarının suda kaynatılarak inceltilir ve bu şekilde tüketilir. Bağırsak hareketine katıda bulunur. Bağırsakların temizlenmesini sağlar. Böylece aynı zamanda kilo vermeyi kolaylaştırır.

Tere Solunum Yoları Sağlığına İyi Gelir: Tere tohumu aynı zamanda çiğnenerek tüketilebilir. Bu uygulama öksürük, baş ağrısı, astım ve bronşit tedavilerinde kullanılabilir. Nefes açıcı özelliği vardır. Hafif nefes daralma sorunlarını ortadan kaldırabilir. Özellikle astım hastalığından kaynaklana şiddetli öksürükleri azaltabilir.

Tere Kansızlığa İyi Gelir:  Tere düzen olarak tüketildiğinde anemi hastalığını hafigletebilir. Kan  yapıcı özelliği vardır. Demir açısından zengin olan tere tohumu hemoglobin düzeyini de arttırabilir.Bu özelliği aynı zamanda demir eksikliğinden kaynaklanan kemşk hastalıkları, saç dökülmeleri ve kırılgan tırnak yapılarının ortadan kalkmasına yardımcı olabilir.

Diyabete İyi Gelir: Bu konuyla alakalı yeterince araştırma yok, fakat şimdiye kadar yapılan araştırmalar diyabet hastalığı için bir tehtid oluşturmadığını ortaya koymuştur. Tam tersi tere tohumlarının içerdiği bazı maddeler kan şekerini dengelediğini ortaya koymuştur.Dozu hakkında bir bilgi olmadığı için doktorunuza danışarak tüketmenizi öneririz.

Tere Kansere Yakalanma Riskini Azaltır: Tere tohumu kanser hastalıklarına neden olan serbest radikkalere karşı etkili antioksidanlar içermektedir. Bu antioksidan özelliğinden dolayı doğal olarak dokularda kanser hücrelerinin verdiği zararlı etkileri ortadan akldırabilir veya kanser hücrelerinin yıkıcı etkilerini azaltabilir.

Tere Zayıflamayı Sağlar: Daha önce terenin sindirim sistemi ve özellikle bağırsaklar üzerinde çok etkili faydalarının olduğunu yazmıştık. Bağırsak hareketlerinin zayıf olması kilo vermeyi zorlaştırır, bağırsakların sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayan tere böylece kilo vermeye yardımcı olur. Bunun dışında tere yağ yakan hücrelerin sağlıklı bir şekilde çalışmalarını destekler.

Tere Saç ve Cilt Sağlığını Korur: Tere suda yanatılarak saçalara uygulandığında saç sağlığını korur, içerdiği demir başta olmak üzere diğer mineral ve vitaminler sayesinde saçların kırılganlıklarını ortadan kaldırır ve sağlıklı yumuşak bir görünüm kazanıdır.

Tere Göz Sağlığını Korur: Özellikle tere otunun içerdiği bol miktardaki A vitamini göz sağlığı için önemlidir. Yaşlılığa bağlı olarak ortaya çıkan katarakt hastalığı başta olmak üzere bir çok göz hastalığına yakalanma riskini azlatır.

Tere Sigaranın Zararlarını Azaltır: Bu konuyla lakalı son zamanlrda yapaılan araştırmlar sigaranın ciğerlerde ve dokularda meydana getirdiği hasarları azalttıpını ortaya koymuştur. Bu yüzden özellikle sigara içenlerin tereyi ve tere tohumunu kaynatarak günde 1-2 bardak içmelerini öneririz.

Tere İdrar Söktürücüdür, Böbrek Sağlığını Korur:  Terenin diğer bir özelliği de çok etkili bir idrar söktürücü olmasıdır. Bunun dışında böbrek sağlığını korumaya yardımcı olur. Böbreklerde yaş oluşmasına izin vermediği gibi, bağırsak kurtlarının dökülmesine yardımcı olabilir.


Terenin Zararları: Tere aşırı tüketilmediği surece sağlık açısından herhangi bir ciddi soruna neden olmaz.  Genelde güvenle tüketilebilen ve yan etkisi olmayan bir şifa kaynağıdır, aşırı tüketilmeye bağlı olarak şu sorunlara neden olabilir.

  • Tiroid ile alakalı sorunları olan kişiler azami derecede tüketimine dikkat etmelidirler, gerekirse doktorlarına danışmalarını öneririz.
  • Bol miktarda hardal yapı içerdiği için aşırı tüketimi bazı kişilerde sindirim sistemi sorunlarına neden olabilir.

 

Tavsiyeler

Terenin özellikle sigara tüketenlerin düzenle tüketmesini öneririz. Sigara tüketimi özellikle solunum yollarını etkilemektedir. Sonuç olarak tere solunum yolları için de faydalı olduğu için özellikle tiryakilerin tüketime özen göstermesi gerektiğini düşünüyoruz.

Kaynaklar

  1. Benefits of Gardencress seeds/ Halim/ Aliv.
  2. Garden cress: Packed with power
  3. Herbal Healer: What is garden cress?
  4. Cress, garden,
  5. Garden Cress: Health Benefits and Nutritional Value

Yorumunuzu bırakın

Yorumunuz*

İsminiz*
İnternet siteniz

Limit aşıldı. Lütfen bir süre sonra tekrar deneyin.

adidas eqt   | adidas eqt 9317   | adidas eqt adv   | adidas eqt adv 9317   | adidas eqt adv pk   | eqt adv shoes   | eqt adv 93   | eqt adv 9317   | eqt adv black green   | eqt adv pk   | eqt support adv 93   | eqt support adv 9317   | eqt support adv black green   | eqt support adv pk   |