Tahinin Faydaları


Susamın değişik işlemlere tutulması ve ezilmesi sureti ile tahin elde edilmektedir. Daha çok kış aylarında vücudu soğuk algınlığı, grip gibi rahatsızlıklardan korunmak için çoğunlukla tüketilmektedir. E, C ve B vitaminleri içermektedir. Hücre yapısının dostu olarak adlandırılan tahin ya da diğer bir adı ile tahan hücrenin yapısını korumaktadır. Ana maddesi olan susam sıcak iklim koşullarında yetişmektedir. Ülkemizde Akdeniz Bölgesinde ve yaz kış sıcaklık farkının fazla olmadığı yerlerde kendisine yaşam şansı bulmaktadır. Susam yağ ve protein açısından çok zengin bir besin maddesidir. Tahin uygun ortamda saklanması durumunda bozulmadan uzun süre muhafaza edilebilmektedir. Fosfor, kalsiyum, demir ile B1 vitamini ve lif kaynağıdır.


tahinin sağlığa faydaları

Tahinin Sağlığa Faydaları

Daha çok kış aylarından tüketilmekte olan tahin, soğuk algınlığı, grip gibi kış hastalıklarını önler. Vücut direncini arttırarak bu hastalıklara yakalanma riskini azaltmaktadır. Ayrıca hastalık döneminin da daha hızlı ve etkin bir şekilde atlatılmasına da yardımcı olmaktadır. Vücuda enerji vermekte olan tahin pekmez ile birlikte tüketildiği görülmektedir. Tahin ve pekmez bir arada kış aylarında hastalıklara karşı bir siper görevi görmektedir. Tahin yine mezelerde ve bazı yemeklerde sos olarak da kullanılmaktadır. Antioksidan özelliği sayesinde kansere karşı vücut direncini arttırır. Hücre yapısını koruyucu özelliği sayesinde de kanserli hücreler ile aktif bir şekilde savaşır. Hammaddesi olan susamda bulunan kalsiyum ile yararlı yağlar kemiklerin korunmasına yardımcı olur. Sindirim sisteminin daha aktif çalışmasını sağlayarak kabızlığın giderilmesinde etkilidir. Zengin miktarda ki kalsiyum içeriği kemiklerin güçlenmesine ve kemik erimesine karşı kemiklerin daha dayanıklı olmasına yardımcı olur. Gelişme çağında ki çocukların kemik gelişiminin sağlıklı olması için kalsiyum ihtiva eden besin maddelerinin tüketilmesine büyük özen gösterilmesi gerekmektedir. Tahinde çocukların kemiklerinin korunması ve sağlıklı olarak gelişmesini sağlaması nedeni ile uzman hekimler tarafından düzenli olarak çocuklara yedirilmesi önerilmektedir. Yine tahin enerji deposu olmasından ötürü okul çağında ki çocukların vücut direncini ve enerjisini arttırır.

Tahinin Sindirim Sistemine Faydaları:Tahin içeriğinde ki yağlar sayesinde böbreklerin çalışmalarının düzene girmesine yardımcı olur. Bağırsaklarda ve mide de biriken gazı söktürür ve gaz nedeni ile oluşan ağrıları giderir. Mide fonksiyonlarının düzenlenmesini sağlar. Tüketilen besinlerin daha kolay hazmedilmesini ve vücut tarafından en verimli şekilde yararlanılmasını sağlar.

Tahinin Kansere Faydaları: Kanser çağımızın en büyük tehditlerinden birisidir. Oysaki doğru ve dengeli beslenme hem kanser ile hem de diğer hastalıklar ile mücadele de önemli yer tutmaktadır. Yine tahin kanser ile savaşan en değerli nesin kaynaklarından birisidir. Hücre yapısını koruyan ve hücre sağlığını destekleyen özelliği sayesinde kansere karşı koruyucu özelliği ile ön plana çıkmaktadır. Tahin sadece kansere karşı koruyucu görev üstlenmekle kalmayıp kanser hastalarının da tedavisi süreçlerinde tedaviyi destekleyici özelliği de bulunmaktadır. Kanser hastalığının tedavisi süresince kansere karşı etkinliği yapılan araştırmalar ile kanıtlanmış olan besinlerin tüketilmesine özen gösterilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Tahinin Kalp Sağlığına Faydaları: Damarların açılmasını ve damarlarda ki tıkanıklıkların giderilerek kan akışının normale dönmesini sağlar. Bu hem kalp sağlığını hem de vücut sağlığının korunmasına yardımcı olur. Ayrıca ağır ilaç kullanımının vücuda vereceği olası zararların oluşmasının da önüne geçerek ilaçların yan etkilerini tolere eder. Yine radyasyonu tolere eden özelliği sayesinde sık sık radyasyona maruz kalanların bol tahin tüketmeleri tavsiye edilmektedir.

Tahinin Böbrek Sağlığına Faydaları: Tahinin sindirim sisteminin çalışmasını düzenlemesinin yanı sıra böbreğin görevlerini düzenleyerek idrarı söktürür. Vücutta biriken suyun ve toksinlerin idrar yardımı ile atılmasını sağlar.

Tahin Enerji Veririr: Tahin’in içerdiği besinler ve vitaminler bünyenin güçlenmesine yardımcı olduğu gibi enerji verici özelliği vardır. Vücudun kaybettiği enerjinin yeninden toparlanması için yardımcı olabilecek gıdalar içermektedir. Özellikle sporcuların düzenli olarak tükettiği bilinir.

Soğuk Algınlığına Tahin İyi Gelir: Tahin’in özellikle kış aylarında yaygın olarak tüketildiğini yeniden hatırlatmak isteriz.  Bunun en önemli sebebi tahinin özellikle soğuk algınlığından kaynaklana grip, nezle ve öksürük gibi hastalıklara karşı vücudun direncini arttıran C vitamini açısından zengin olmasıdır. Tahinin içerdiği vitaminler bu hastalıklara karşı vücudun direncini arttırdığı gibi, hastalığa yakalanılması durumunda daha hızlı atlatmayı sağlayabilir. Bu yüzden kış aylarında en azından kafvaltılarda düzenli olarak tüketilmesinde fayda var.

Tahin Zihni Açar: Tahin’in genel anlamda vücuda enerji verdiğini yazmıştık. Bunun dışında zihni açıcı özelliği vardır. Zihinsel yorgunluğun giderilmesine önemli ölçüde katkıda bulunabilir.

Tahin Hücrelerin Sağlığını Korur: Tahinin en önemli özelliklerinden bir tanesi de kan hücrelerin sağlıklı bir şekilde gelişmesi ve çoğalmasına yardımcı olacak besinleri ve vitaminleri içermesidir. Hücre sağlığının korunması dışında tahin hasarlı hücrelerin onarılması esansında gerekli mineralleri de sağlar.

Tahin Anemi Hastalığına İyi Gelir: Anemi hastalığının  bir çok nedeni vardır ama sağlık uzmanları en çok demir eksikliğinin anemi hastalığına neden olduğunu vurgulamaktadırlar. Tahin ise demir açısından çok zengin bir besin kaynağı olduğu için kansızlık sorublarını gidermeye yardımcı olabilir.

Tahin’in Kemik Sağlığına Faydaları: Özellikle yaşlanma sürecinde bazı hastalıklar vücudun direncini kaybetmesiyle birlikte ortaya çıkmaya başlar. Bu hastalıklardan en çok rastlananlardan bir tanesi de kemik hastalıklarıdır. Tahin kemik sağlığını koruyan başta demir, kalsiyum, bakır gibi mineraller açısından çok zengin olduğu için yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan kemik hastalığına yakalanma riskini azaltabilir. Bunun yanında çocukların sağlıklı kemik yapılarının oluşması için tahin tüketimini alışkanlık haline getirmelerini öneririz.

Protein Deposu Tahin: Protein vücudumuzun genel sağlığı açısından hayati önem taşır bu yüzden protein içeren besinleri yaygın olarak tüketiriz. Tahin protein açısından çok zengin bir besin kaynağıdır, hatta son zamanlarda bu konuyla yapılan bazı bilimsel araştırmalar tahinin içeriği protein miktarının fındık ve cevizden daha fazla olduğunu ortaya koymuştur.

Tahin Cilt ve Saç Sağlığı İçin Faydalıdır: Tahinin diğer kayda değer özelliği ise cilt ve saç sağılığına faydalı olmasıdır. Tahin aynı önemli bir antioksidan olarak cilt ve saç sağlığını korur. Cildin erken yaşlanmasına ve bir çok cilt hastalıklarına neden olan serbest radikallerin hareket kabiliyetini kısıtlayarak yaşlanmayı geciktirir.

Bunun dışında tahinin içerdiği bol miktardaki kalsiyum ve demir gibi bir çok mineral saç sağlığı açısından da hayati önem taşımaktadır. Tahinin bol miktarda içerdiği bu mineraller saç dökülmesini ortadan kaldırabilir ve saçların sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlayabilirler. Bunun dışında saçların parlak ve sağlıklı bir görünüm kazanmasına yardımcı olabilir.


Tahin Pekmezinin Faydaları

Tahin Pekmezinin Faydaları:

Daha önce pekmezin faydaları hakkında çok detaylı bir makale yayınlamıştık ve aynı makale’de tahin pekmezinin faydaları hakkında bilgi vermiştik. Pekmezin faydaları hakkında yayınladığımız makaleyi buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. Tahin pekmezinin faydalarını kısaca yeniden şu şekilde sıralamak mümkün;

 • Tıpkı tahinde olduğu gibi tahin pekmezi hücrelerin yenilenmesi için gerekli olan bir çok mineral ve vitamin içermektedir. Ayrıca etkili bir antioksidan olan tahin serbest radikallerin neden olduğu hasraların ortadan kalması için hücreleri desteklediği düşünülmektedir.
 • Özellkle çocukların gelişimi sürecinde en fazla ihtiyaç duyulan kaynaklardan bir tanesi de proteindir. Tahin pekmezi ise eprotein açısından bir çok besin kaynağından daha zengindir. Bu yüzden çocukların sağlıklı gelişmesi açısından tahin pekmezi tüketme alışkanlığı kazanmaları önemlidir.
 • Tahin pekmezi aynı zamanda vücuda enerji sağlayan besinler içerir bu özelliği sayesinde bünyenin dinç kalmasını sağladığı gibi kaybedilen enerjinin yerine gelmesine yardımcı olabilir. Ayrıca bu özelliği cinsel gücün artmasına yardımcı olabilmektedir.
 • Bir çok sağlık uzmanı tahin pekmezinin kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azalttığını savunmaktadır.
 • Tahin pekmezinin sindirim sistemi için çok etkili bir besin olduğunu belirten sağlık uzmanları tahin pekmezinin çok iyi bir idrar söktürücü olduğunu belirtmektedirler. Ayrıca tahin pekmezinin başırsak sağlığına iyi geldiği ve kabızlık sorunlarından koruduğu düşünülür.
 • Tahin pekmezinin etkili bir antioksdian olduğuna inanıldığı için genel anlamda sağığımıza ciddi katkılarda bulunduğunu söylemek mümkün. Bir çok hastalığın nedeni olan serbest radikallerin hareket kabiliyetini kısıtlayan besinler içeren tahin pekmezi, böylece sayısız hastalığa yakalanma riskini de azaltmış olur.

Tahin Helvasının Faydaları

Tahin Helvasının Faydaları:

Tahin helvasınon faydaları en az tahinin kendisi ve pekemezi kadar fazladır. Fakat bu noktada unutulmaması gereken bir nokta var. Tahin helvalarının hazırlandığı ortam ve hazırlanılış şekli sağlık açısından ve faydalarından maksimum derecede yararlanma adına çok önemlidir. Çok fazla şeker, glikoz ve kimyasal madde katılan tahin helvalarının sağlık açısından  ne kadar faydalı olduğu tartışılır. Doğal yollarla ve sağlıklı ortamlarda hazırlanılan tahin helvasının sağlık açısından faydalarını şu şekilde sıralamak mümkün;

 • Tahin helvası kalsiyum ve demir açısından zenhin olduğu için kemik sağlığının korunmasın ayradımcı olabilir ve kemik hastalıklarına yakalanma riskini zaltır.
 • Tahin helvası sindirim sistemi için faydalıdır. Kabızlık gibi sorunlarını giderilmesine yardımcı olduğu düşünülmektedir.
 • Tahin helvasının önemli özelliklerinden bir tanesi zayıflamak isyetenlere yardımcı olabilir. Bu özelliği kişiyi uzun süre tok tutmasıdır.
 • Tahin helvasının balgam söktürücü olduğu düşünülmektedir. Öksürüğe iyi gelir ve soğuk aldınlıklarının neden olduğu sorunları ortadan kaldırabilir.
 • Tahin helvasının mideyi rahatlatıcı özelliği vardır. İçerdiği vitamin ve mineraller mide sağlığı için büyük önem taşır.
 • Tahin helvasının egzama ve sedef hastalıklarına iyi geldiği düşünülmektedir. Bunun dışında bazı alerjik hastalıklarının önüe geçebilir.
 • Tayin helvası cilt sağlığını koruduğu gibi sağlıklı saçlar için gerekli olan vitamin, mineral ve bileşenler içermektedir.

Tahin Yağının Faydaları

Tahin Yağının Faydaları:

Tahin yağı susamdan elde edilir ve ana maddesi susamdır. Susam Yağının faydaları ile tahin yağının faydaları bir birine çok yakın ve hatta aynısı diyebilir. Susam yağının faydaları hakkında yayınladığımız makaleye buraya tıklayarak  ulaşabilirsiniz. Yine de bir hatırlatma olarak tahin yağının faydalarını kısaca şu şekilde sıralamak mümkün;

 • Tahin yağı özellikle cilt ve saç sağlığı için çok faydalıdır. Etkili bir antioksdian olduğu için cildin kırışmasını ve erken yaşlanmasını engelleyebilir.
 • Tahin yağı kan hücreleri yanında cilt hücrelerinin korunmasını ve sağlıklı bir şekilde büyümelerine yardımcı olan besinler içerir.
 • Tahin yağı saç köklerini güçlendirmenin yanında kepek sorunlarını çözmek için etkili bir tedavi sunabilir.
 • Saç ve cildin temzlenmesine yardımcı olabilir. Böylece tahin yapı saçların ve cildin sağlıklı bir şekilde hava almasını sağlar. Bu özelliği yatdımıyla cildin sağlıklı bir şekilde nemlenmesini sağlar ve bu da cildin yumuşak ve esnek kalmasına ciddi anlamda katkıda bulunurç
 • Özellikle kuru ciltlerde çok sık rastlanan dökülmelere engel olabilir.
 • Cilt enfeksiyonların karşı tedavi olarak kullanılabilir.
 • Cilt enfeksiyonların karşı tedavi olarak kullanılabilir.

Tahinin Zararları

Tahin genel anlamda sağlık açısından faydalıdır. Özellikle doğal ortamlarda hazırlanırsa faydalarından maksimum derecede yararlanmak mümkün. Tahin bazı hastalıklardan daha önceden muzdarip olan kişilerde ve hassas bünyeye veya yahine alerjisi olan kişilerde bazı yazn etkilere neden olabilir.  Bunun dışında aşırı tüketilmesi durumunda da sağlık sorunlarına neden olabilir. Tahinin zararlarını şu şekilde sıralamak mümkün;

 • Şeker hastları tahin tüketimine dikkat etmelidirler. Hastalığın seviyesine göre gerekirse doktorlarına danışarak tüketmelidirler.
 • Tahin protein açısından çok zengin bir besin maddesidir, bu yüzden proteinle ilgili sorun yaşayanlar doktorlarına danışmalıdırlar.
 • Böbrek hastalarının doktorlarına danışmadan tüketmelerini önermiyoruz.

Tavsiyeler

Tahin bol miktarda protein içerdiği için çocukluktan itibaren tüketilmesi sağlık açısından bir çok kalıcı fayda sağlamaktadır. Bunun yanında mümkün olduğunca doğal yollarla hazırlanmış tahinleri ve yan ürünlerini seçmenizi tavsiye ederiz. Ayrıva kı aylarında soğuk hastalıklarından kaynaklanan hastalıklarla mücadele etmek için tüketim arttırışabilir.

Kaynaklar

 1. 10 Reasons to Eat Tahini
 2. The Health Benefits of Tahini
 3. Why Eating Sesame Seed Paste (Tahini) Could Save Your Life
 4. What Is Tahini Good For?
 5. Tahini – sesame seed past
 6. 6 Great Reasons to Eat Tahini
 7. The Heath Benefits of Tahini
 8. Find Nutritional Benefits in Tahini

Yorumunuzu bırakın

Yorumunuz*

İsminiz*
İnternet siteniz

Limit aşıldı. Lütfen bir süre sonra tekrar deneyin.

adidas eqt   | adidas eqt 9317   | adidas eqt adv   | adidas eqt adv 9317   | adidas eqt adv pk   | eqt adv shoes   | eqt adv 93   | eqt adv 9317   | eqt adv black green   | eqt adv pk   | eqt support adv 93   | eqt support adv 9317   | eqt support adv black green   | eqt support adv pk   |