Mantara ne iyi gelir?

Eğer ayak mantarı veya maya enfeksiyonu geçirmişseniz, bunun nedeniyle açık bir şekilde mantardır. Mantar oldukça ilkel bir organizmadır ve bir küf örneğidir.  Mantarlar havada, toprakta, bitkilerde ve suda yaşarlar. Bazıları insan vücudunda da yaşayabilmektedir. Her tür mantarın sadece yarısı zararlıdır.

Bazı mantarlar, havada küçük sporlar vasıtasıyla çoğalır. Sporları soluma yoluyla ya da temasla alabilirsiniz. Sonuç olarak mantar enfeksiyonları sıklıkla akciğerlerde veya cilt üzerinde başlamaktadır. Zayıflamış bağışıklık sisteminiz varsa veya

Devamı

İltihaplanmaya ne iyi gelir?

İnflamasyon yani iltihaplanma vücudun kendi kendini koruma girişimidir; zarar gören hücreleri, tahriş edicileri veya patojenleri içeren zararlı uyarıcıları kaldırmak ve iyileşme sürecini başlatmak için vücudun çaba göstermesi durumudur.

Zararlı veya tahriş edici bir şey vücudumuzun bir bölümünü etkilerken, vücudun kendisini iyileştirmeye çalıştığını gösteren, iltihaplanma belirtileri ve özellikle akut iltihaplanma belirtileri koruma alanı oluşturmaya çalışan biyolojik bir tepkidir.

İnflamasyon, bir enfeksiyon iltihaplansa bile enfeksiyon anlamına

Devamı

Göz çapaklanmasına ne iyi gelir?

Göz çapağı sarımtırak, yapışkan, rahatsız bir maddedir ve bazen gözlerinizi yapışkanmış gibi hissettirebilir. Genellik sabah uyandığınızda fark edersiniz ve durum çoğu zaman geçicidir. Kalıcı ve ciddi de olabilir, bu durumlarda tıbbi yardım düşünülmelidir.

Genellikle göz çapağı, vücudunuzun doğal savunma sisteminin zararsız bir parçasıdır, ancak bazı vakalar ciddi düzeydedir. Göz çapağı hem çocuklarda hem de yetişkinlerde olabilir ve erkeklerle kadınları eşit derecede etkiler.

Devamı

Göğüs yaralarına ne iyi gelir?

Emzirmeye başlayınca meme yarası ya da ağrısı olması oldukça normaldir. Göğüs ağrısı genellikle bebeği hatalı tutma ve konumlandırmayla oluşmaktadır. İşe yarayan bir pozisyon bulduğunuzda ve bebeğin de doğru beslendiğinden emin olduğunuzda emzirme işlemi rahat geçecektir. Bu durumda emzirirken acı, kabarcık veya çürükler olmamalıdır. Meme uçlarınızda çatlama, dokunmaya hassasiyet veya kanama da olmamalıdır.  Engorgement (emzirme devresinde memelerin, aşırı süt toplanması sebebiyle şişmesi, memelerin dolgunluğu) da meme ağrısına neden olabilir. Düzenli

Devamı

Zehirlenmeye ne iyi gelir?

Gıda zehirlenmesi, kirlenmiş yiyeceklerden kaynaklanan bir sağlık problemidir. Genellikle ciddi değildir ve çoğu insan tedavi olmadan birkaç gün içinde iyileşir.

Gıda zehirlenmesinin çoğunda gıdalar, Salmonella veya Escherichia coli (E. coli) gibi bakteriler veya Norovirüs gibi bir virüs ile kirlenmiş olur. (1)

Zehirlenmenin nedenleri

Bakteriler

Bakteri, gıda zehirlenmesinin en yaygın

Devamı

Yüksek tansiyona ne iyi gelir?

Yüksek tansiyon, kanın arter duvarlarına karşı uzun süreli kuvvetinin gereğinden yüksek olmasıdır ve kalp rahatsızlığı gibi sağlık sorunlarına neden olabilecek yaygın bir durumdur.

Kan basıncı hem kalp pompalarınızdaki kan miktarı hem de arterlerdeki kan akışına karşı direnç miktarı ile belirlenir. Kalbiniz ne kadar fazla kan pompalarsa arterlerinizde o kadar daralır ve tansiyonunuz yükselir.

Herhangi bir belirti olmaksızın yıllarca yüksek tansiyonuyla (hipertansiyon) beraber yaşayabilirsiniz. Belirtiler olmadan bile, kan damarlarına ve kalbinize hasar devam

Devamı

Vertigoya ne iyi gelir?

Vertigo bir durum değil, bir belirtidir. Kendinizin veya çevrenizin hareket edip durduğu ya da döndüğü hissidir. Bu his zorlukla fark edilebilir veya dengenizi korumak ve gündelik işleri yapmakta zorluk çekebileceğiniz kadar şiddetli olabilir.

Baş dönmesi atakları aniden ortaya çıkabilir ve birkaç saniye sürer, aksi halde daha da uzun sürebilir. Şiddetli baş dönmesi varsa, belirtileriniz sabit olabilir ve birkaç gün sürebilir, bu da normal yaşamı zorlaştırır.

Devam eden vertigo bulguları veya geri gelmeye devam eden belirtile halinde doktora görünmeniz

Devamı

Vajina kaşıntısına ne iyi gelir?

Vajinal kaşıntı genellikle rahatsız edici maddeler, enfeksiyonlar veya menopoz nedeniyle oluşan rahatsız edici ve bazen ağrılı bir semptomdur. Bazı cilt hastalıkları veya cinsel yolla bulaşan hastalıkların bir sonucu olarak da ortaya çıkabilir. Nadiren de, stres veya vulvar kanser nedeniyle vajinal kaşıntı gelişebilir.

Çoğu vajinal kaşıntı endişe kaynağı değildir. Bununla birlikte, kaşıntı şiddetliyse veya altta yatan bir durumunuz olduğundan şüpheleniyorsanız doktorunuza veya jinekoloğunuza başvurmalısınız. Doktorunuz muayene ve test yoluyla vajinal kaşınma

Devamı

Yüzdeki lekelere ne iyi gelir?

Cildinizdeki koyu lekeler genellikle cildinizin altında koyu renk pigmentlerinin birikimi nedeniyle oluşur. Bunlar çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir ve doğumdan yaşlılığa kadar her zaman gelişebilir. Bununla birlikte, koyu renk lekelerin oluşum nedenleri değişebilir. Bu cilt renk değişimlerini tanımlamak ve bunların nasıl geliştiğini anlamak, doktora veya dermatoloğa gitmenin gerekli olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilir. (1)

Devamı

Ülsere ne iyi gelir?

Ülserler temel olarak sindirim sisteminin astarında gelişen yaralardır. Bu yaralar midenin veya bağırsağın astarı mide asidi ve sindirim sıvılarıyla yendiği lekelerdir. Ülserler tipik olarak düzelir ve tekrar etme eğilimindedir.

Genel olarak, ülserlerin isimleri nerede bulunduklarını belirtir. İnce bağırsakta duodenum adı verilen bir ülser bir duodenal ülser olarak bilinirken, bir mide ülseri genellikle bir peptik ülser olarak anılır. Semptomlar, ülserin bulunduğu yere bağlıdır ve çok çeşitlilik gösterebilir. Bazıları semptomları yaşamazken bazıları boş ve

Devamı

Şişliğe ne iyi gelir?

Şişme, organlar, cilt veya vücudunuzun diğer bölümleri büyüdüğünde ortaya çıkar. Genellikle iltihaplanma veya sıvı birikiminin bir sonucudur. Şişme dâhili olabilir veya dış cildi ve kasları da etkileyebilir.

Bir dizi koşul şişmeye neden olabilir. Böcek ısırıkları, hastalıklar veya yaralanmalar genellikle harici şişme ile sonuçlanır. İç şişme genellikle ilacın bir yan etkisidir veya ağır yaralanma sonucudur.

Özellikle açıklanamayan kilo alma ve ağrı yaşarsanız ya da hızlı ve açıklanamayan şişlik yaşarsanız derhal tıbbi yardım

Devamı

Su toplamasına ne iyi gelir?

Kabarcıklar, sıvı ile doldurulmuş ve cildin yüzeysel katmanında bulunan küçük kaldırılmış bölgelerdir. Cildin yüzeyinde bulunan su kabarcıklarına benzemektedirler.  Çoğunlukla tahriş veya sürtünmeden kaynaklanıyor olsa da (ayağa uymayan bir ayakkabı gibi) kabarcıklar hastalık süreçlerini de temsil edebilir. Kabarcıklar bazı otoimmün hastalıklar dâhil bazı cilt döküntüleri ve inflamatuar koşullara da eşlik edebilir. Su toplarının nedenine bağlı olarak kabarcıklar tek tek veya gruplar halinde oluşabilir. Kabarcıklar, dokuların derinliklerinde bulunan inflamatuvar

Devamı

Strese ne iyi gelir?

Herkes neredeyse günlük bazda, çoğunlukla hiç fark etmediğimiz küçük baskılardan, süregelen strese neden olabilen ara sıra da travmatik boyutlara kadar uzanan stresli durumlarla karşılaşır. Çoğumuz, eustress ya da pozitif stres olarak bilinen bazı stres biçimlerinin performansımızı olumlu yönde etkileyebileceğini düşünürüz ancak bunun aksine stresin durumu daha olumsuz hale getirdiğinin ve sıkıntılı deneyimlere işaret ettiğinin farkında olmayız. (1)

Devamı

Sivrisinek kaşıntısına ne iyi gelir?

Sivrisinek, sinek ailesinin bir üyesidir. Çoğu insanın onları kolayca çıplak gözle görebileceği kadar büyüktürler. Erkekler sivrisineklerin kadın sivrisineklerin varlığını hissetmelerine yardımcı olan tüylü antenleri var. Dişi sivrisinekleri antenleri daha azdır. Erkekler genellikle bir hafta boyunca yaşarken kadınlar birkaç ay yaşayabilir.

Sivrisinekler küçük ve kısa ömürlü olabilirler, fakat insan hayatına zarar verebilme ihtimalleri de bulunmaktadır. Kaşıntılı ısırıklarıyla taşıyabilecekleri hastalıklarla beraber, sivrisinek sıklıkla sinir bozucu ve

Devamı

Sinir sıkışmasına ne iyi gelir?

Kemikler, kıkırdak, kaslar veya tendonlar gibi çevre dokular tarafından bir sinire çok fazla basınç uygulandığında sinir sıkışması oluşur. Bu basınç sinirin işlevini bozar, ağrıya, karıncalanmaya, uyuşukluğa veya zayıflığa neden olur.

Vücudunuzdaki birkaç bölgede sinir sıkışması meydana gelebilir. Örneğin alt omurganızda fıtık bir disk, sinir kökü üzerine baskı uygulayarak bacağınızın arkasına yayılan ağrıya neden olabilir. Aynı şekilde, bileğinizdeki sıkışmış bir sinir, elinizde ve parmaklarınızda (karpal tünel sendromu) ağrıya ve

Devamı
1 2 3 13

adidas eqt   | adidas eqt 9317   | adidas eqt adv   | adidas eqt adv 9317   | adidas eqt adv pk   | eqt adv shoes   | eqt adv 93   | eqt adv 9317   | eqt adv black green   | eqt adv pk   | eqt support adv 93   | eqt support adv 9317   | eqt support adv black green   | eqt support adv pk   |