Vertigonun Tedavisi

Vertigo nasıl geçer? Vertigonun tedavisi belirtilerin nedenine ve şiddetine bağlı olarak değişmektedir. Vertigo atağı sırasında, sessiz, karanlık bir odada uzanmak bulantı gibi belirtileri hafifletmeye ve denge kaybı hissini azaltmaya yardımcı olabilir. Anksiyete vertigo belirtilerini daha da kötüleştirebileceğinden stresli durumlardan kaçınmaya da özen gösterilmelidir.

Labirentit (İç Kulak İltihabı)

Labirentit labirentin (kulağınızın derin kısmındaki hassas bir yapı) iltihaplanmasına neden olan bir iç kulak enfeksiyonudur. Genellikle bir

Devamı

Vertigo Nedir?

Vertigo, kişi tamamen hareketsiz olsa bile, dönme hissi, sallanma hissi veya dünya dönüyormuş hissini anlatan bir terimdir. Bu durumu örneklemek gerekirse, kişini kendi etrafında dönmesi ve sonrasında aniden durması sonucu başının ve çevresinin dönmesi tıpkı vertigoyu anımsatmaktadır. Vertigonun bu tipi birkaç dakika sürer ve daha sonra kaybolur. Ancak, diğer yandan, vertigo kendiliğinden veya bir yaralanma sonucu ortaya çıktığında, geçmeden önce birkaç saat veya günler boyu sürme eğilimi gösterebilmektedir.

Devamı

Vertigo Nedenleri

Vertigo neden olur? Vertigo birden fazla durumun bir belirtisi olarak ortaya çıkabilmektedir. Vertigonun nedenine bağlı olarak periferik ve santral olarak bilinen iki vertigo tipi bulunmaktadır.

Periferik Vertigo

Periferik vertigo, genellikle iç kulağın denge mekanizmalarıyla ilgili bir sorundan kaynaklanan ve yaygın olarak yaşanan vertigo tipidir. En yaygın nedenleri arasında şunlar bulunmaktadır:

  • Benign paroksismal pozisyonel vertigo (iyi huylu pozisyonel vertigo)
  • Kafa yaralanması
  • Labirentit (iç kulak

Devamı

Vertigo Belirtileri

Vertigo, iç kulaktaki sorunlardan kaynaklanmaktadır. Meniere hastalığı, benign paroksismal pozisyonel vertigo ve vestibüler nörinit bu bozukluklardan bazılarıdır. Bunların hepsi, baş dönmesi, dengesizlik hissi, baş ağrısı gibi vücudun dengesiz bir hale gelmesine neden olan belirtileri tetiklemektedir.

Vertigo nasıl anlaşılır? Vertigonun başlangıcı ve sonrası belirtilerini şöyle sıralamak mümkündür:

Denge Bozukluğu

Vertigonun başlıca belirtisi her şeyin dönüyormuş gibi gelmesi hissidir. Kişi hem kendisinin hem de çevresinin dengesiz

Devamı

Verem Tedavisi

Verem nasıl geçer? Verem tedavisi genellikle birkaç ay boyunca süren antibiyotik tedavisi görmeyi içermektedir. Verem, tedavi edilmediği takdirde ölümcül olabilecek ciddi bir durum olmakla birlikte, tedavi tamamlandığında ölümle sonuçlanması oldukça nadirdir. Çoğu insanın tedavi sırasında hastaneye kaldırılması bile gerekmemektedir. (1)

Akciğer Veremi Tedavisi

Aktif akciğer veremi teşhisi konduğunda, antibiyotik tedavisinin en az altı ay süreceği

Devamı

Verem Nedenleri

Verem neden olur? Verem, havaya salınan mikroskobik damlalar yoluyla kişiden kişiye bulaşan bakterilerden kaynaklanmaktadır. Tedavi edilmeyen verem durumunda hasta olan kişi öksürdüğünde, konuştuğunda, hapşırdığında, tükürdüğünde, güldüğünde hatta şarkı söylediğinde bile bakterileri yayabilmektedir.

Verem bulaşıcı olsa da vereme yakalanmak çok kolay değildir. Tanımadığınız birinden ya da tanımadığınız bir yerden ya da birlikte çalıştığınız birinden verem bakterilerini kapmak çok daha muhtemeldir. Uygun tedaviyi gören kişi artık veremi bulaştırma

Devamı

Verem Hastalığı Nedir?

Günümüzde eskisi kadar tedirgin edici bir hastalık olmasa da, verem hala önemli bir sorundur ve bazı bölgeler ve ülkelerde hala yaşanmaktadır. Örneğin, her yıl dünyada 13 milyondan fazla aktif verem vakası ortaya çıkmaktadır. Bu oldukça yüksek bir rakamdır.

Verem özellikle ciğerlere saldıran ciddi bir enfeksiyöz bakteriyel hastalıktır. Tıpkı diğer bakteriyel enfeksiyonlarda olduğu gibi hapşırma, öksürme, sıvı alış verişi veya diğer yayma yollarıyla kolayca yayılmaktadır. Zayıf bağışıklık sistemi, aşırı kalabalık yerlerde yaşama, yetersiz beslenme,

Devamı

Verem Belirtileri

Verem başlangıcı belirtileri genelde veremin vücudun hangi bölgesinde oluştuğuna bağlı olarak değişmektedir. Belirtileri genellikle sadece verem hastalığına has belirtiler olmadığı için hastalığı teşhis etmek oldukça zordur. Bu, belirtilerin genellikle başka hastalıkların belirtileri olabileceği anlamına da gelmektedir. Dolayısıyla, verem teşhisi konması için her zaman verem testi yaptırmak gerekli görülmektedir.

Verem nasıl anlaşılır? Aktif verem hastalığının genel olarak belirtileri arasında, zayıflık, çok yorgun olma hissi, istemsiz kilo verme,

Devamı

Uçuk Tedavisi

Uçuk nasıl geçer? Uçuklar genellikle 7 ile 10 gün içinde tedavi olmadan iyileşir. Antiviral tabletler veya kremler belirtileri hafifletmek ve iyileşme süresini hızlandırmak için kullanılabilir.

Eğer uçuk sorunu yaşıyorsanız aşağıdaki tavsiyeleri izleyebilirsiniz:

  • Dehidrasyonu önlemek için bol miktarda sıvı için
  • Asitli veya tuzlu yiyeceklerden kaçının ve serin, yumuşak yiyecekleri tercih edin
  • Dişlerinizi fırçalamak ağrı veriyorsa, antiseptik bir gargara kullanın
  • Kremleri uçuğun üzerine sürtmek yerine yaralara hafifçe

Devamı

Uçuk Nedir?

Uçuk, herpes simpleks virüsünden kaynaklanan oldukça bulaşıcı bir durumdur. İki tip herpes simpleks virüsü bulunmaktadır. Tip 1 genellikle oral herpes veya uçuklara neden olur. Tip 1 herpes virüsü oldukça yaygın bir virüstür ve çoğu insan bu virüsü vücudunda taşımaktadır. Tip 2 ise genellikle genital bölgeyi etkilemektedir.

Bazı kişiler enfeksiyona yakalandıkları halde herhangi bir belirti göstermez. Ancak diğer insanlar ağrılı ve rahatsız edici uçuklar geliştirmeye daha yatkındır. Uçuk yaraları genellikle ağız dışında, dudakların çevresinde veya

Devamı

Uçuk Nedenleri

Uçuk neden olur? Uçuklar, herpes simplex virüsü nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Bu virüsün iki tipi bulunmaktadır:

  • Herpes Simpleks Tip 1 (HSV-1)
  • Herpes Simplex Tip 2 (HSV-2)

HSV-1, uçuğa neden olan ve nüfusun neredeyse % 80’inden fazlası tarafından taşınan herpes simplex virüs tipidir. HSV-2 virüsü de uçukların oluşmasına neden olabilir, ancak bu çok nadir görülmektedir. Bu tip herpes simplex virüsü ağırlıklı olarak genital herpes ile ilişkilidir.

Bir kişi HSV-1 ile ilk kez temasa girdiğinde bu durum birincil enfeksiyon ya da

Devamı

Uçuk Belirtileri

Herpes simpleks virüsü (birincil enfeksiyon) ile enfekte uçuk başlangıcı olduğunuzda genellikle herhangi bir belirtiniz olmayacaktır. Bir süre sonra uçuklar ortaya çıkabilir ya da gitse bile geri gelmeye devam edebilir (tekrarlayan enfeksiyon). Ancak, birincil enfeksiyon belirtilere neden olursa, bu belirtiler oldukça şiddetli olabilir. (1) Uçuk nasıl anlaşılır?

Herpes Simpleks Virüsü Birincil Enfeksiyon Belirtileri

Çocuklar

Birincil uçuk

Devamı

Tüberküloz Tedavisi

Tüberküloz nasıl geçer? Tüberküloz tedavisi genellikle birkaç ay boyunca süren antibiyotik tedavisi görmeyi içermektedir. Tüberküloz, tedavi edilmediği takdirde ölümcül olabilecek ciddi bir durum olmakla birlikte, tedavi tamamlandığında ölümle sonuçlanması oldukça nadirdir. Çoğu insanın tedavi sırasında hastaneye kaldırılması bile gerekmemektedir. (1)

Akciğer Tüberkülozu Tedavisi

Aktif akciğer tüberkülozu teşhisi konduğunda, antibiyotik tedavisinin

Devamı

Tüberküloz Nedenleri

Tüberküloz neden olur? Tüberküloz, havaya salınan mikroskobik damlalar yoluyla kişiden kişiye bulaşan bakterilerden kaynaklanmaktadır. Tedavi edilmeyen tüberküloz durumunda hasta olan kişi öksürdüğünde, konuştuğunda, hapşırdığında, tükürdüğünde, güldüğünde hatta şarkı söylediğinde bile bakterileri yayabilmektedir.

Tüberküloz bulaşıcı olsa da tüberküloza yakalanmak çok kolay değildir. Tanımadığınız birinden ya da tanımadığınız bir yerden ya da birlikte çalıştığınız birinden tüberküloz bakterilerini kapmak çok daha muhtemeldir. Uygun

Devamı

Tüberküloz Hastalığı (Verem) Nedir?

Halk arasında verem olarak da bilinen tüberküloz, günümüzde eskisi kadar tedirgin edici bir hastalık olmasa da, hala önemli bir sorundur ve bazı bölgeler ve ülkelerde hala yaşanmaktadır. Örneğin, her yıl dünyada 13 milyondan fazla aktif tüberküloz vakası ortaya çıkmaktadır. Bu oldukça yüksek bir rakamdır.

Tüberküloz özellikle ciğerlere saldıran ciddi bir enfeksiyöz bakteriyel hastalıktır. Tıpkı diğer bakteriyel enfeksiyonlarda olduğu gibi hapşırma, öksürme, sıvı alış verişi veya diğer yayma yollarıyla kolayca yayılmaktadır. Zayıf bağışıklık

Devamı
1 2 3 29