Portakalın Faydaları


Turunçgiller familyasından C vitamini açısından zengin olan üyesidir. Boyu 2-10 m arasında değişen bir ağaç türüdür. Sert ve dayanıklı yapraklarının düze kenarları vardır. Yaprakları sert dayanıklı ve düz kenarlıdır. Sadece C vitamini bakımından değil aynı zamanda da B vitamini, potasyum, kalsiyum, magnezyum da içeriyor. Lifler, organik asitler ve şeker açısından da oldukça zengin olan portakal kış aylarının en çok tüketilen ve en bilinen meyveleri arasıda gelmektedir. Kabuk kısmının altında sarı ya da kırmızı renkte bol sulu ve dilimli olan özü bulunmaktadır. Kabuklarından portakal esansı, çiçeklerinden ise portakal çiçeği esansı elde edilmektedir. Meyve olarak tüketilmesinin yanı sıra reçel ve konservesi de yapılan portakal ayrıca ilaç sanayisinde de kullanılmaktadır.


portakalın sağlığa faydaları

Portakalın Sağlığa Faydası

Zengin C vitamini içeriği sayesinde kış mevsiminde görülen hastalıklara karşı vücuda direnç kazandırır. Soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonların daha çabuk atlatılmasını sağlar. İçeriğinde bulunan B vitamini ve fosfor sinir sistemini güçlendirir, bedensel yorgunluğun giderilmesinde faydalıdır. Karaciğeri güçlendirirken, kanı temizler ve vücutta ki zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlar. Yüksek tansiyon ile kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur. İçeriğinde ki folik asit nedeni ile hamileler ve çocuklar tarafından bolca tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Çiçeklerinin kaynatılarak demlenmesi ile hazırlanan çay spazmlara karşı koruyucudur. Portakal suyu yağlı ve karma ciltlere oldukça faydalıdır. Ancak portakalın suyu sıkıldıktan kısa bir süre sonra tüketilmelidir. Aksi takdir de içeriğinde yer alan maddeler besin değerini kaybetmektedir. Portakalın kabuğunda bulunan esans sivilcelerin tedavisinde kullanılabilmektedir.

Portakalın Bağışıklık Sistemine Faydaları: Kış aylarının vazgeçilmez meyvesi olan portakal oldukça zengin C vitamini içeriği ile bağışıklık sistemini güçlendirir, vücutta ki toksin maddelerin atılımını sağlar. Vücudun direncini arttırarak hastalıklara yakalanma riskini arttırır. Hastalık süresince bol portakal tüketimi hastalık süresini kısaltır. Bedenin daha zinde kalmasına yardımcı olur.

Portakal Böbrek Taşlarını Döker: Portakal düzenli olarak tüketildiğinde zamanla gelişmekte olan böbrek taşlarını dökebilir.

Kolesterolü düşürür: Portakallar hesperidin ve pektin  içermektedir ve bu maddeler mevcut kötü kolesterolü düşürür. Bu durum ayrıca yağların emilimini yavaşlatmak için vücuda yardımcı olur.

Portakal Diyabeti Önler:  Portakallar, düşük kalori içerdği için günlük tüketilebilir . Kandaki şeker seviyesini olumlu yönde etkileme noktasında çok etkilidir.

Portakal Artriti Giderebilir:  Günde tüketilen bir bardak portakal suyu genellikle artritten kaynaklanan inflamasyonları giderebilir. Anti inflamatuar özelliği romatoid Artrit risklerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Portakal  Kan Basıncını Düşürür: Portakallar hesperidin ve magnezyum içermektedir ve bu maddelerin en büyük özelliği kan basıncını düşürmeleridir.

Portakal Sindirim Sistemi Sağlığını Korur: Portakallar sindirim sisteminin alınan besinleri kolay bir şekilde hazmedilmesini sağlayan maddeler ve bileşenler içermektedir. Bu etkili besinleri sindirmeye yardımcı olurlar.

Portakal  Cildi Nemlendirir: Portakalda bulunan doğal yağlar cildi nemlendirmek için kullanılabilir. Özellikle kuru ciltlerde meydana gelen sorunları ortadan kaldırabilir.

Portakal Kanser Riskini Azaltır: Genellikle Portakal ve diğer narenciye meyvelerinde bulunan D-linonene adlı bir bileşen, kolon kanseri, akciğer kanseri, cilt kanseri, meme kanseri gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Ayrıca C vitamini serbest radikallerin oluşturduğuzararlarından hücreleri korur ve farklı kanser vakalarının ortaya çıkmasına engel olur.

Portakal Beyin Sağlığına Katkıda Bulunur: Portakalların içerdiği folik asit beyin sağlığını korumaya yardımcı olur. Bunun yanında bağışıklık sistemini güçlendirir

Portakal Cilt Sağlığını Korur: Serbest radikallere karşı mücadele ederek genel anlamda cilt sağlığını korur. Bunun dışında içerdiği flavonoidler ve polifenoller viral enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur. Mükemel bir C vitamini kaynağı olan portakalın kabukları ve tozu cilt sağlığı için yaygın olarak kullanılır. Akne tedasinde çok etkilidir. Kir, sivilce ve siyah lekeri giderebilir. Toksinleri ortadan kaldırarak cilt gözeneklerinin açımasını, hava almasını ve nemlenmesinis ağlar. Cilt hücrelerinin yenilemesini ve cildi ölü hücrerlerden temizlenmesini sağlar.

Bunların dışında cildin beyazlamasını , parlak ve sağlıklı bir görünüm kazanmasını sağlayan portakal, aynı zamanda zararlı güneş ışıklarının verdiği hasarları giderir.

Portakal topikal olarak cilde uygulandığında cildi nemlendirir. Kuru ciltlerde meydana gelen dökülme ve kaşıntı, kızarıklık gibi sorunları ortadan kaldırabilir.

Portakal suyu ve portakal kabuklarının cilde uygulanması genel anlamda cildin yumuşamasını, mikroplardan temizlenmesini sağlar. Cilt yağlarının seviyelerini korur.

Portakal Suyu Saç Sağlığını Korur: Portakal suyuna bir miktar bal karıştırarak şampuanıda kullanmak suretiyle 5-10 dakika saçlarınıza uygulayın Bu işlem saçlarınıza doğal bir parlaklık kazandırıken aynı zamanda saçları besleyecektir.

Portakal saçların köklerini besler, dökülmelerine engel olabilir  ve aynı zamanda kafa derisine uygulandığında kafa derisi sağlığına da katkıda bulunur.

Portakalın Diğer Faydaları: Kalsiyum açısından zengin olduğu için kemik sağlığını korur. Yüksek lifler içerdiği için ülseri önler. Görme yeteneğini geliştirir.Damart sertliğine izin vermez ve kalp sağlığını korur.


Portakal Suyunun FaydalarıPortakal Suyunun Faydaları:

Portakal suyu portakalın preslenmesiyle elde edilir. Genel hatlarıyla portakalın sağladığı faydalara benzer faydaları vardır.

 • Portaka suyu kan basıncını korur ve dolaylı olarak kalp sağlığına katkıda bulunur.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • İçerdiği vitamin ve mineraller yardımıyla kansere yakalanma riskini azaltır.
 • Ülsere karşı etkilidir.
 • Portakal suyu böbrek taşlarının oluşmasını önleyebilir.
 • Kilo vermeyi kolaylaştırır, yağ yakmayı teşvik eder.
 • Kalp krizi riskini azaltır, genel anlamda kalp sağlığını korur.
 • Yoğun miktarda C vitamini içeren portakal suyu ayrıca içerdiği zengin miktardaki mineral ve bileşenler yardımıyla kansızlığı giderir.
 • Portakal suyu cilt sağlığını koruyarak yaşlanmayı geciktirir.
 • Çocukların gelişme sürecinde önemli rol oynar, kemik sağlığı için çocukların mutlaka tüketmesi gereken besinlerden bir tanesidir.

Hazır portakal sularının özellikleri fabrika ortamlarında kaybolabilmektedir. Bu yüzden portakal suyunun faydalarından maksimum derecede faydalanmak için evde doğal yollarla hazırlayarak tüketilmesini öneririz.


Portakal Kabuğunun FaydalarıPortakal Kabuğu Faydaları:

Portakal kabuğunun sağlık açısından faydaları çok az bilinen bir şeydir. Genelde portakal tüketilidkten sonra kabukları atılır. Ama eminim bu yazıyı okuduktan sonra bu alışkanlığınızı değiştirmeniz gerekecek.

 • Portakal kabuğu flavonoidler C vitamini içermektdir.  Bu özelliği bünye sağlığını korumya yardımcı olurken aynı zamanda  kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatabilir.
 • Portakal kabukları kolesterol seviyesini dengeleyen hesperedin içerir.
 • Portakal kabuğu metabolizmanın hızını arttırarak daha fazla yağ yakmayı ve dolayı ile kilo vermeyi kolaylaştırır.
 • Sindirim sitemi sağlığını kouruve başta bağırsaklar olmak üzere sinririm siteminin temizlenmesinde önemli rol oynar.
 • Özellikle ciltde enfeksiyon hastalıklarıyla mücadelee der. Enfeksiyon hastalıklarına karşı bağışıklık sitemini güçlendirir.
 • Solunum yolu hastalıklarından olan bronşite karşı etkilidir.
 • Portakal kabukları kötü nefes kokusuna nedne olan unsurları ortadan kaldırır.

Nasıl Tüketilir: Portakal kabuğunu tükemniz için organik potakalları öneriyoruz. Önce kabukları iyice yıkayın ve ufak parçalara ayırın veya rendeleryin. Daha sonra poratak kabuklarını kurutun. Rendelediğiniz portakal kabuklarını salatalarda, ufak dilimlere böldüğünüz potakal kabularınıda çay yaparak tüketebilirsiniz.


Portakal Kabuğu Çayının FaydalarıPortakal Kabuğu Çayının Faydaları:

Portakal kabuğu çayı çok nadir kullanılmaktadır ama portakalın kabuğundan da sağlık açısından faydalanmak için tüketilmesini öneriyoruz. Poratak kabuğu çayının hazırlanışını yukarıda anlattaığımız tarifteki gibi, portakal kabuklarını hazırlayın. Daha sonra bir fincan kaynamış suya koyarak 10-15 dakika demlenmesini bekleyin ve için.

 • Portakal kabuğu çay virüslere ve bakterilere karşı mücadelede yardımcı olur. Öksürük, astım, bronşit, göğüs gerginlik ve soğuk algınlığı tedavisinde faydalıdır. Genellikle, akciğerlerde balgamı ortadan kaldırmak yardımcı iyidir.
 • Portakal kabuğu çay içmek iyi bir sindirim için faydalı olabilir.Gaz, şişkinlik ve bulantı, gibi sorunları giderebilir.Ayrıca, kabızlık tedavisi için kullanılır.
 • İyi bir ağız hijyeni sağlar. Hassas ciltlerin tedavisinde yardımcı olur ve aynı zamanda kötü nefes ortadan giderir. Bir başka yararı, kan dolaşımı ve lenf sistemi içindir. Ayrıca, portakal kabuğu çayı stres, sinirlilik ve uykusuzlukla savaşmayı sağlar.
 • Anne sütünün artmasını sağlayabilir.

Portakalın Zararları: Portakal genelede her yaş için sağlıklı bir besin kaynağıdır. Sağlık açısından bir zararı yoktur. Bazı sağlık uzmanları çok fazla tüketildiğinde kan şekeri sorunları olan hastalar için yan etkileri olabileceğini savunmaktalar.

 • Aşırı tüketildiğinde kan şekerini yükseltebilir.
 • 6 yaş altı çocukların aşırı tüketmelerinde alerjiye neden olabilir.
 • Hassas bünyeye sahip kişilerde cilt alerjilerine neden olabilir.

Tavsiyeler

Portakalın mevsiminde ve taze olarak tüketilmesi önemlidir. Organik portakalların içi dışında kbuğununda sağlık açısıdan faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Portakal kabukları özellikle cilt sağlığını koruma açısından faydalıdır.

Kaynaklar

 1. 13 Health Benefits of Oranges
 2. 10 reasons to eat an orange a day!
 3. Orange fruit nutrition facts
 4. Oranges
 5. Oranges: Health Benefits, Risks & Nutrition Facts
 6. Health Benefits of Orange Juice
 7. Are Oranges Good for You?

1 Yorum

Yorumunuzu bırakın

Yorumunuz*

İsminiz*
İnternet siteniz

Limit aşıldı. Lütfen bir süre sonra tekrar deneyin.

adidas eqt   | adidas eqt 9317   | adidas eqt adv   | adidas eqt adv 9317   | adidas eqt adv pk   | eqt adv shoes   | eqt adv 93   | eqt adv 9317   | eqt adv black green   | eqt adv pk   | eqt support adv 93   | eqt support adv 9317   | eqt support adv black green   | eqt support adv pk   |