Pekmezin Faydaları


Her ne kadar kış aylarında aklımıza gelse de pekmez eski tarihlerden günümüze kadar uzanan yolculuğunda pekte hak ettiği değeri bulamamış gibi görünmektedir. Ancak son yıllarda uzman hekimler tarafından sık sık pekmezden bahsedilmesi pekmeze olan ilgiyi de arttırmış görünmektedir. Üzüm, dut ve hurma gibi pek çok çeşidi bulunan pekmezin yararları da oldukça fazladır.

Protein, mineraller, magnezyum, fosfor ve demir ihtiva etmektedir.


pekmezin sağlığa faydalarıPekmezin Faydaları

Pekmezin Sağlığa Faydaları

Daha öncede bahsetmiş olduğumuz gibi üzüm, dut, keçiboynuzu ve hurma gibi pek çok çeşidi bulunan pekmez kan yapıcı özelliğe sahiptir. Ayrıca vücut direncini, bağışıklık sisteminin direncini arttırıcı ve güçlendirici özelliği sayesinde hastalıklara karşı koruyucudur. Karaciğeri temizleyerek damarları açar, klan basıncını dengeler. Hastalık aşamasında ise iyileşme sürecini hızlandırır. Mide rahatsızlıklarının tedavisinde destekleyici özelliğe sahiptir. Anne sütünü arttırdığı da bilinen faydaları arasında yer almaktadır. İltihap söktürücü özelliği bulunmaktadır. Öksürüğü keser ve balgam söktürücüdür. Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda pamucuk adı verilen ağız içi yaralarının tedavisinde oldukça etkilidir.

Pekmezin Karaciğer Hastalıklarına Faydası: Kan dolaşımını dengeleyen ve düzenleyen pekmez karaciğer rahatsızlıklarının tedavisi aşamalarında da destekleyici bir rol üstlenmektedir. Özellikle sigara içenlerde damar ve karaciğer, akciğerde meydana gelen hasarın onarılmasına yardımcı olmaktadır.

Pekmez Kanseri Önler:  Pekmezin kanseri önleyici rolü olduğuna dari bir çok araştırma sonucu ve yazısı vardır. Bu konuyla alakalı yapılan bir çok klinik çalışması pekmezin yoğun beslenme profilin knaseri başlangıç aşamasında önleyebileceğini ortaya koymaktadır. Pekmezin yüksek kalsiyum içermesi  kolon kanserini önleyebileceği düşünülmektedir. Ayrıca kanser tümörlerine karşı etkili olabilir.

Pekmez Mükemmel Bir Antioksidan: Bir çorba laşığı pekmezin önemli miktarda antioksidan ve manganez içermektedir. Manganez DNA ları serbest radikallere karşı korur. Etkili bir antioksidan olmaso pekmezin kanser ve kalp hastalıklarına karşı kişiyi koruduğu düşünülmektedir.

Pekmez Enerji Sağlar: Pekmezin içerdiği karbonhidrat ve yağlar vücutt enerjiye dönüşmektedirler. İçerdiği zengin miktarda demir, vücudun enerji depolamasına yardımcı olur, demir ayrıca kanda sağlıklı bir şekilde oksijen taşınması için çok gerekli bir maddedir.

Pekmez Kemik Sağlığını Korur: Pekmez demir, kalsiyum, potasyum, magnezyum, manganez ve bakır dahil olmak üzere, sağlıklı ve güçlü kemiklerin oluşmasını sağlayan günlük besinlerin çoğunu sağlamaktadır. Bu minerallerin günlük olarak alınması kemik diğer hastalıklarına yakalanma riskini azaltabilir.

Pekmez Kalp Sağlığını Korur: Pekmez kalp sağlığını korumak ve kalp krizi, inme ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltmak için gerekli vitamin ve minerallerin çoğunu sağlamaktadır. Pekmez manganez, magnezyum, bakır, kalsiyum, potasyum ve B6 vitamini içerir. Bu besinler, kan pıhtılaşmasını tedavi eder inme riskini düşürür ve kan basıncını sağlıklı bir seviyede tutmaya yardımcı olur.

Pekmez Kolon Sağlığını Korur: Kalsiyum açısından çok zengin olan pekmez, kolonu toksinlerden temizler. Kalsiyum genellikle kolon kanseri riskinde azalma ile ilişkilidir.

Demir Deposu Pekmez: Bir çorba kaşığı pekmez vücudun ihtiyaç duyduğu demirin %20’ni karşılar.. Demir eksikliği, baş dönmesi, yorgunluk, saç kaybı, sinirlilik ve anemi de dahil olmak üzere birçok farklı sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olur. Demir menstruasyon sırasında özellikle kadınlar için önemlidir. Demir kan ve hücre fonksiyonunda önemli bir rol oynar ve enerji üretimi için gereklidir. Ayrıca, vücut enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur, beyin ve kas fonksiyonunu destekler ve bağışıklık sistemine yardımcı olur.

Potasyum Deposu Pekmez: Bir çorba kaşığı pekmez yaklaşık% 14,5 potasyum sağlar. Potasyum  kardiyovasküler sağlığını korumak ve kemik yoğunluğunu artırmak için çok öenmlidir. Bu madde düşük kan basıncını sağlıklı seviyede tutmaya yardımcı olur. Kalp krizi ve inme riskini azaltır.

Kalsiyum Deposu Pekemez:Kalsiyum sadece sağlıklı kemikler ve dişlerin korunması için değil, aynı zamanda kolon sağlığı, kalp sağlığı, kan pıhtılaşması, beyin sinir aktivitesi ve kas fonksiyonu için hayati bir rol oynar. Sadece bir çorba kaşığı pekmez % 17 oranında kalsiyum sağlar.

Selenyum Deposu Pekmez:  Bir çorba kaşığı pekmez ortalama % 5  selenyum ihtiyacını karşılar. Selenyum tiroid fonksiyonu, antioksidan koruma, kanser önleme, kalp ve damar sağlığı ve romatoid artrit gibi iltihaplı hastalıkları önleme noktasında çok etkilidir. Selenyum eksikliği, bu ve diğer sağlık sorunlarına neden olabilir.

B6  Olarak Pekmezin Faydaları: Bir çorba kaşığı pekmez 7,5%  B6 vitamini  sağlar. B6 vitamini bağışıklık, sinir sistemi, hücre oluşumu, kan sağlığı ve enerji üretimi için gereklidir. Ayrıca, antienflamatuar ve anti kanser özelliklere sahip olduğuna inanılmaktadır.

Pekmez Kilo Vermeye Yardımcı Olur: Pekmezi pek çok vitamin ve mineraller  sağlar, sıfır yağ ve çok az kalori içerir. Kilo vermek isteyenler için harika bir besin kaynağı olabilir.

Mide ve Sindirim Sistemi Sorunlarını Giderir: Pekmezin mide ve sindirim sorunlarının giderilmesine  yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Mide ağrılarını yatıştırmaya yardımcı olur, mide ülseri tedavi etmek için yardımcı olabilir ve irritabl bağırsak ve kabızlık, ishal başta olmak üzere bir çok sorunu giderebilir.

Pekmez Cilt Sağlığını Korur:  Pekmez cilt sağlığı için büyük fauda sağlar, egzama, sedef, akne ve diğer cilt hastalıkların tedavisine yardımcı olruğu düşünülmektedir . Bunun dışında cilt kırışıklıklarını giderebilir ve cilt hücrelerinin yaşlanmasını yavaşlatır.


Harput Pekmezinin FaydalarıHarput Pekmezinin Faydaları:

Keçiboynuzu Pekmezinin anadoluda adlandırılan ismidir. Harput pekmezinin sağlık açısıdan faydaları keçiboynuzu pekmezi ile aynıdır. Harpuk pekmezi, öksürük ve grip hastalığına iyi gelir. Solunum yolu rahatsızlıkları olan astım ve bronşit hastalıklarının şiddetini azaltabilir. Haprut pekmezi sigaranın neden olduğu hasarların giderilmesine yardımcı olabilir, akciğer sağlığını korur. Akciğer kanserine yakalanam riskini büyük ölçüde ortadan kaldırabilir.  Kalp sağlığını korur, kanı temizleyici özelliği vardır.  Bağışıklık sistemini güçlendiri ve hastalıklara karşı mukavemetini arttırır. Haput Pekmezinin diğer adı olan Keçiboynuzu Pekmezi Hakkında daha detaylı makalemize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.


Andız Pekmezinin FaydalarıAndız Pekmezinin Faydaları:

Andız kozalarındaki esansiyel yağlardan yapılır. Bu yağların özellikle antioksidan özelliğinin etkili olması andız pekmezini değerli kılar. Çok yaygın kullanımı yoktur, çünkü fazla bilinmez. Fakat sağlık açısından bir çok faydası vardır.

 • Saç sağlığı için faydaldır, saç dökülmesini engelleyebilir.
 • Soğuk algınlıklarına ve öksürüğe karşı etkilidir, solunum yolu hastalıklarına şifa kaynağı olabilir.
 • Midenin sağlığını korur, gazların neden olduğu sancı ve spazamları giderebilir.
 • Andız pekmezi alerji ve alerjik hastalıkları tedavi edebilir.
 • Kanı temizleyen andız pekmezi damar sağlığını korur.
 • Andız pekmezinin damar sağlığı dışında kalp sağlığınıda koruduğu söylenir.
 • Sindirim sistemi için faydalı olan andız pekmezi kabızlığı giderir, bağırsakları temizler.
 • Andız pekmezi aynı zamanda idrar yollarını temizler.
 • Cilt sağlığı içinde bir çok faydası olan andız pekmezi, andioksidan özelliği sayesinde serbest radikallerin neden olduğu cilt hastalıklarını giderebilir. Cilt temizliğini sağlar ve cildi nemli tutar.

Andız Pekmezi Nasıl Tüketilir: Andız pekmezi her sabah aç karınla veya yemekten 1 saat sonra 1 tatlı kaşığı şeklinde veyabir bardak ılık suya katılarak tüketilebilir.


Dut Pekmezinin FaydalarıDut Pekmezinin Faydaları:

Dutlatdan yapılan bir çeşit pekmez türürdür. İçerdiği besinler yardımıyla dut pekmezi bir çok hastalığa şifa kaynağıdır.  Dut Pekemzinin sağlık açısından faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Dut pekmezi enerji vericidir, mineraller açısından çok zenginidir. Çocuklar, emzirme döneminde olan anneler ve gabe anne adayları için çok faydalı bir besindir.
 • Demir, çinko ve gagnezyum açısından çok zengin olan dut pekmezi genel anladma vücut sağlığını korurken, sinir sitemi ve beyin sağlığına katkıda bulunur.
 • Kansızlık, ülser, mide ve sindirim sistemi rosunlarına iyi gelir.
 • Solunum yolu hastalıkları olan astım, bronşit ve alerjik hastalıklara karşı etkilidir.
 • Sporcuların çok sık tükettiği besin kaynaklarından olan dut pekmezi, enerji vercidir.
 • Dut pekmezi ağız , boğaz ve yemek borusu için faydalıdır, bu bölgelerde oluşan mikroları temizler, dut pekmezi ile gargara yapılabilir.
 • Dut pekmezi zeka fonksiyonlarını arttırıdığı içinözellikle çocukların tüketmeleri önerilir.
 • Dut pekmezinin pamukçuk hastalığına iyi geldiğine inanılır.
 • Kabızlık ve idrar yolu iltihaparını giderebilir.

Üzüm Pekmezinin FaydalarıÜzüm Pekmezinin Sağlığa Faydaları:

Üzümlerden yapılmaktadır. Üzüm pekmezinin sağlık açısından faydalarını şu şekilde aıralayabiliriz:

 • Üzüm pekmezi kan yapara, kansızlık sorunu olanların çok sık kullandığı besinlerdendir.
 • Üzüm pekmezi sporcuların sık kullandığı enerji verici bir besin kaynağıdır.
 • Üzüm Pekmezi damar sağlığına katkıda bulunur, kanı temizleme özelliği sayesinde damarların tıkanmasına engel olur ve damart sertiliğinin oluşmasına izin vermez.
 • Sindirim sistemi için faydalı olan üzüm pekmezi mide, bağırsak, böbrek sağlığını korur, kabızlığı giderebilir.
 • Yetişkinler dahil, özellikle çocukların gelişme döneminde çok fazla ihtiyaç duydukları kalsiyum ihtiyacını giderir.
 • Kas sağlığını koruyan üzüm pekmezi, sinir sistemi züerinde de olumlu etkisi vardır.

Tahin Pekmezinin FaydalarıTahin Pekmezinin Faydaları:

Tahinden yapılan bir pekmez türüdür. Tahin pekmezi sağlık açısıdan bir çok faydası vardır. Diğer pekmez türlerinden farklı olarak tahin pekmezinin farklı sağlık sorunlarının giderilmesine yardımcı olabilir.

 • Tahin pekmezinin hücreleri yenilediğine inanılır, bunun yanında serbest radikallerin hücrelerde meydana getirebilecekleri hasar riskinia zlatırlar.
 • Hatinin ham madesi olan susam protein açısından çok zengindir, özellikle çocukların gelişme dönemine katkıda bulunur.
 • Tahin pekmezi yaşlanmayı yavaşlatır, enerji kaynağıdır.
 • Tahin pekmezinin diğer özelliği cinsel gücü arttırmaısıdır.
 • Sindirim sitemi sağlığı için çok faydalı olan tahin pekmezi aynı zamada etkili bir idrar söktürücüdür.
 • Bağırsakların çalışmasına yardımcı olan tahin pekmezi, kabızlığı gidermeye yardımcı olabilir, midenin hazım sorunlarını giderir.
 • Tahin pekmezi kalp ve damar sağlığını korur.
 • Tahin pekmezinin en önemli özelliğinden bir taneside serbest radikallerin enden olduğu hastalıklara yakalanma riskini azaltmasıdır.

Pekmezin Zararları: Pekmezin üritim, saklanma ve tüketim koşullarına göre bazı yan etkileri ve zararları olabilir. Bu zararları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Çok fazla kaynatılan veya pişirilen pekmez sağlık açısından risk taşır, bazı sağlık uzmanları bu tür pekmezlerin kansere nedne olduğunu söylemektedirler.
 • Pekmezin kapağı açıldıktan sonra mutlaka buzdolabında muhafaza edilmelidir, aksi durumunda özelliğini yitirir.
 • Aşırı tüketimden kaynaklanan sindirim sistemi bozuklukları, şişkinlik, ishal ve göğüs ağrısına neden olabilir.

Tavsiyeler

Pekmez tüketimi kadar pekmezin hazırlanışı da çok önemlidir. Hatta en önemli süreç pekmezin hazırlnışıdır diyebiliriz. Aşırı şekilde kaynatılarak üretilen pekmezler, sağlığa faydadan çok zarar sağlar. Bu yüzden pekmez seçimi çok önemlidir. Mümkünse pekmezi evde doğal yollarla hazırlamak en doğru seçenektir.

Kaynaklar

 1. 15 Health Benefits of Blackstrap Molasses
 2. Health Benefits of Molasses
 3. The health benefits of blackstrap molasses
 4. Blackstrap Molasses Natural Cures
 5. What are the health benefits of Organic Molasses?
 6. Please tell me the benefits of unsulphured molasses.
 7. Blackstrap Molasses Benefits: Improving Your Health With Blackstrap Molasses
 8. Blackstrap Molasses Health Benefits
 9. Unsulphured Blackstrap Molasses Benefits: A Mostly Ignored Inexpensive Superfood

Yorumunuzu bırakın

Yorumunuz*

İsminiz*
İnternet siteniz

Limit aşıldı. Lütfen bir süre sonra tekrar deneyin.

adidas eqt   | adidas eqt 9317   | adidas eqt adv   | adidas eqt adv 9317   | adidas eqt adv pk   | eqt adv shoes   | eqt adv 93   | eqt adv 9317   | eqt adv black green   | eqt adv pk   | eqt support adv 93   | eqt support adv 9317   | eqt support adv black green   | eqt support adv pk   |