Nanenin Faydaları


Nane tüketimi çok eski çağlara dayanmaktadır ve aynı çekilde eskiden beri alternatif tıpda hastalıkları tedavi  etmek için kullanılmaktadır. Olağan üstü özellikleri yüzyıllar boyunca nesilden nesile aktarılmıştır.

Nane diş macunları olmak üzere sakız, şeker, nefes spreylerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Özellikle solunum yollarına hitab eden bir bitkidir. Fakat nanenin sağlık açısından faydaları bukadarla sınırlı değildir.

Nane A vitamini deposudur ve bol miktarda A vitamini içerir, aynı zamanda C vitamini de vardır. Bunun yanında, kalsiyum, magnezyum, potasyum açısından ço zengin bir bitkili olan nane, su omega-3 yağları, demir ve folatlar içermektedir. C vitamini açısından da zengin olduğunu söylemek mümkün. Bunun dışında sağlık açısından çok faydalı olan çok farklı bileşen içermektedir.


nanenin sağlığa faydaları

Nanenin Sağlığa Faydaları

Nane genelde solunum yolları için faydalarıyla tanınr fakat nanenin içerdiği zengin miktardaki A vitamini özellikle göz sağlığı için çok önemlidir. C vitamini bir çok organ için hayati önem taşırken, bir çok hastalıktan da bünyeyi korur.

Nanenin diğer bir önemli özelliği ise fiziki hastalıkların dışında sinirsel ve ruhi sorunlara da çözüm sunmasıdır. Bu bakımdan nane tüketi hem fiziksel olarak sağlıklı kalmamızı hem de tuhsal olarak sağlığımızı korumamızı sağlayabilir.

Nane Sindirim Sistemi Sağlığını Korur: Naneni harika bir temizleyici olarak sindirim sistemini destekler. Mide ağrılarına iyi gelebilir, bağırsakları temizleme özelliği vardır aynı zamanda bağırsak hareketini arttırır.  Yolculuklar esnasında yanınızda nane bulundurmanız kusma sorunlarını ortadan kaldırabilir. Günlük bir miktar nane tüketimi sindirim sistemi sağlığınıza çok şey katabilir.

Naneyi çay olarak veya yemeklere, salatalara katarak tüketmek mümkün.

Nane Başağrısı Sorunlarına İyi Gelir: Nanenin ferahlatıcı ve rahatlatıcı özeliği vardır. Ezilmiş nane yaprakları veya nane çayı baş ağrısı sorunlarına iyi gelir, yatıştrıcı özelliği vardır.  Bazı sağlık uzmanları migre ağrılarına da nanenin iyi geldiğini savunmaktadırlar.

Solunum Yolları İçin Nane: Nanenin güçlü aroması genelde astım ve bronşit hastaları için faydalıdır. Bunun yanında öksürük ve diğer solunum yolu bozukluklarına iyi gelir Göüşste şıkışıklık olması durumunda veya nefes darlı esnasında nane tüketimi sorunu geçiştirebilir. Astım ataklarının etkisini azaltır.

Nane Astım Hastalığına İyi Gelir: Astım hastalığı bir nefes tıkanıklığı hastalığıdır ve genelde gece saatlerinde nefesin sıkışmasıyla ataklar halinde devam eder Akşam yatmadan önce bir fincan nane çatı hem astım ataklarına yakalanma riskini azaltır, hem de atağın daha hafif geçmesini sağlayabilir. Fakat aşırı tüketim boğazda tahrişe neden olabilir.

Meme Sağlığını Korur: Özellikle kadınların emzirme döneminde memelerinde meydana gelen çatlakları ve diğer sorunları nanen giderebilir.

Depresyona Karşı Nane:  Çağımızın en yaygın ve ciddi hastalıklarından birisi olan depresyon ve türevlerine akrşı nane etkili bir tedavi metodu olabilir. Nanenin etkili kokusu sinir sistemi üzerinde çok etkili ve faydalı bir uyarıcıdır. Eğer kendinizi halsiz, endişeli ve depresif hissediyorsanız bir fincan nane çatı ile sorunu kısa sürede çözebilirsiniz.

Nane çayı dışında alın kısmına topikal olarak nane uygulayabilir veya salata yaparak ağızdan tüketebilirsiniz. Nanenin bu konuyla ilgili faydasından maksimum derecede faydalanmak isterseniz yastığınızın için  veya altına koyarak sürekli kokusunun sisnir sistmeni olumlu anlamda uyarmasını sağlayabilirsiniz.

Nane ve Cilt Sağlığı: Nane çok etkili bir anti septik ve anti kaşıntı olarak bilinir. Nane suyu mukemmel bir temizleyici olarak bilinmektedir. Nanenin cildi yatıştırıcı ve yumuşatıcı özelliği vardır. Kaşıntılara karşı çok etkilidir, hatta akneleri bile temizleme özelliği vardır. Sinek, arı ve akne sokmalarında etkili olabilir, topikal olarak etkilenen kısma nane uygulamanız hem zehirlemeyi engeller hem de acıyı giderebilir.

Nane Belleği Güçlendiri: Nanenin sinis sistemi üzerinde etkili bir bitki olduğunu söyemiştik. Bunun yanında nane bellek sağlığı için faydalıdır, belleği zinde tutar ve açar. Nanenin ağızda sakıs şeklinde kullanıldığında zihni açar.

Nane Kilo Vermeyi Kolaylaştırır: Nane sağlıklı bir şelilde kilo vermeye yardımcı olabilir. Nane etkili bir uyarıcı oduğundan dolayı besinlerinde etkili bir şekilde sindirilmesine yardımcı olabilir. Bu noktada sindirim enzimlerini uyarır ve yağ yakma etkisini arttırır.

Nane ve Ağız Bakımı: Nane ağız içi temizliği için de faydalı bir bitkidir, ağızda zararlı bakterileri ortadan akldırdığı gibi kötü nefes kokusunu giderebilir. Etkili bir mikrop öldürücüdür. Ağızda çiğnenerek tüketildiğinde mikrop ve bakterilerin verdiği zararları giderir, aynı zamanda diş etlerini ve dişleri güçlendirir.

Nane Saman Nezlesi ve Alerjileri Giderir: Nane her yıl milyonlarca kişinin etkilendiri mevsimsel alerji ve saman enzlesine karşı etkilidir. Nane yapraklarının çiğnenerek tüketilmesi veya nane çayının içilmesi saman nezlesi ve alerji vakalarını ortadan kaldırabilir.

Nane Kansere Yakalanma Riskini Azaltır: Yapılan bir çok araştırma farklı çeşitlerdeki kanser hastalıklarına yakalanma riskini azaltmanın yanında kanser tedavisinde de etkili bir rol oynayacağını ortaya koymuştur.


Nane Yağının FaydalarıNane Yağının Faydaları

Nane yağı en az nane kadar sağlık açısından faydalıdır, genel anlamda sağlık açısından faydaları benzerlik gösterir, fakat nane yağının daha konsantre olması ve bazı hastalıklar için topikal uygulamasının olması farklı sorunların giderilmesine de yardımcı olabilir.

Nane yağı da tıpkı nane gibi çok eski çağlardan itibaren alternatif tıp tarafınsan hastalıkların iyilştirilmesinde yaygın olarak kullanılır. Nane yağının faydalarını kısaca şu şekilde sırlamak mümkün;

 • Bir bardak suya bir iki damla nane yağı eklendiğinde sindirim sorunlarını giderir, hazımsızlığıa ve kabıslığa iyi gelir. Bağırsakları temizler.
 • Nane yağını kimyon ile suya karıştırarak içtiğinizde mide ekşimesi sorununu ortadan kaldırmaya yardımcı olur.
 • Suya karıştırarak içildiğinde kas ağrılarını giderebilir, yorgunluğu alır ve rahatlatır.
 • Nane yağı karın ağrılarını giderebilir, ayrıca gaz, sorunlarına iyi gelir, bağırsak enfeksiyonlarına karşı etkilidir.
 • Nane yağı diş sağlığı ve diş eti sağlığını korur, anen yağı ile iş bakımı yapılabilir ve ayrıca kötü nefes kokusunu ortadan kaldırır.
 • Tıran bakımı için anen yağı kullanmak mümkün, tıranklardaki mantar gibi hastalıkların önüne geçer.
 • Nane yağı sindirim sistemi için genel anlamda faydalıdır, mide spazmını ve baş ağrısını giderebilir. Ağrılara karşı etkilidir.
 • Nane yağı strese karşı etkilidir. Depresyon sorunlarının ortadan kalkmasını sağlar.
 • Nane yağı idrar yolu enfeksiyonları sorununu çözebilir, su ile karıştırılarak tüketildiğinde idrarsöktürür.
 • Nane yağı tıpkı nanede olduğu gibi solunum yolu sorunlarının çözülmeisnde çok etkilidir, nefes darlığı sorunlarını anlık olarak giderir. Kronik hastalıkları şidedetini azaltır.
 • Nanei yağı genel anlamda bağışıklık sistemini korur ve güçlendirir, bağışıklık sisteminin hastalıklarla mukavametini arttrırır.
 • Nane yağı saç ve cilt sağlığını korur, saçların dökülmesini ve yeni saçların çıkmasını sağlayabilir, kepek sorunlarını ortadan kaldırabilir. Bunun için ılık bir suya 4-5 damla veya daha fazla katarak saçlarımızı yıkamamız yeterlidir.

Nane Çayının FaydalarıNane Çayının Faydaları

Nane çayı nane  yapralarını kaynatılarak veya demlemeye bırakılarak elde edilir. Drekt olarak ağızdan tüketmek istemeyenlerin sıklıkla tercih ettiği bir tüketim şeklidir. Bunun yanında nane çayının idrar yollarına etkisinden daha fazla faydalanmak için de tercih edilir.

Nane çayının faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Nane çayının mentol etkisinin olması ateşi dürür. Ateş düşürücü özelliği vardır.
 • Nane çayının bütün nene türlerinde olduğu gibi, sindirim sistemi sağlığına katkısı vardır.
 • Nane çayının etkili bir hazımsızlık ve gaz giderici zöelliği vardırç
 • Bulantı ve kusma sorunlarını giderebilir. Solunum yolu sorunlarını giderir, bağışıklık sistemini güçlenidir, kötü nefes kokusunu giderir ve kilo vermeye yardımcı olur, stres ve depresyona karşı etkilidir,

Dikkat :  Nane çayı çok etkili bir çay türüdür ve etkili bir mentol çeşidirir. Bu yüzden bazı kişilerde alerjiye neden olabilir. Bunun yanında midesinde sorun olan kişilerde sorunu tetikleyebilir. Bu yüzden tüketimde aşırıya kaçılmamalıdır. Alerji sorunu meydana gelen kişiler ise doktorlarına başvurmalıdılar.


Nane Limonun FaydalarıNane Limonun Faydaları

Nanenin faydalarından detaylı olarak bahsettik. Nanenin sağlığa katkılarından maksimum derecede faydalanmak için limon ile tüketilebilmektedir. Özellikle nane çayı limonla tüketilir. Bunun en önemli sebebi, nanenin etkili tadını bir nebze değiştirmek.

Çoğunluk naneye farklı bir tad vermek için şeker kullanmaktadırlar fakat şeker kiloya neden olduğu için, kilo vermeyi kolaylaştıran limon kullanılarak bu sorun ortadan kaldırılır. Limon ayrıca nanenin sağok açısından faydalarına takviye de bulnunur.

Nane Limonun sağlık açısında faydaları şimdiye kadar detaylı olarak yazdıklarımızla aynıdır. Limonun Sağlığa Faydaları hakkında detaylı olarak yayınlamıştık.


Nanenin Zararları

Aşırı miktarda alınmadığında nane genelde sağlık açısından faydalı bir bitkidir ve güvenle tüketilebilir. 8 haftadan fazal aralıksız olarak tüketilmesi önerilmez.

 • Nanen gebelik miktarında aşırıya kaçılmadan kullanıldığındafaydalıdır, aşırıya kaçılması durumunda sorun yaratabilir.
 • Mide hastalıkları olan kişiler tüketimine dikkat etmelidrler, mide de asit seviyesinin dengesini boazabilir.
 • Nane yağı ishale neden olabilir.

Tavsiyeler

Nane özellikle sorlunum yolu rahatsızlıkları olanlar ve ruh sağlığı için çok faydalı bir bitki olarak öm plana çıkıyor. Bu yüzden mutalak aklımızın bir kenarında anlık sorunların giderilmesi için bulunması gereken bitkilerden birisi. Düzenli olarak tüketildiğin dene tür faydaları olduğunu zaten yazıda çok detaylı olarak ele aldık.

Kaynaklar

 1. Health Benefits of Mint
 2. The Power of Peppermint: 21 Health Benefits Revealed
 3. What Are the Health Benefits of Mint Tea?
 4. 5 health benefits of mint leaves (pudina)
 5. 10 health benefits of pudina that can keep you in mint condition!
 6. Peppermint
 7. The Power of Peppermint: 15 Health Benefits Revealed
 8. Health Benefits of Mint

Yorumunuzu bırakın

Yorumunuz*

İsminiz*
İnternet siteniz

Limit aşıldı. Lütfen bir süre sonra tekrar deneyin.