Kekiğin Faydaları


Dünya mutfaklarında çok yaygın olarak kullanılmakta olan kekik aynı şekilde sağlık açısından da sayısız fayda sağlamaktadır. Kekik içerdiği bitkisel besinler, mineraller, bileşen ve vitaminler yardımcıyla sağlığımıza çok fazla katkıda bulunmaktadır.

Kekik Güney Avrupa ve Akdeniz bölgelerinde yaygın olarak yemeklerde kullanılmaktadır.. Kekik bitkisi çalı üzerinde yetişir  ve kare sapları ile ince, odunsu köke  sahiptir. Uzunluğu yaklaşık 15-30 cm olabilir. Bitki rengi açık yeşildir  ve aromatik  kavisli yapraklara sahiptir. Kekikin yaprakları ve çiçekleri mutfaklarda tüketilir.

Kekik sağlığımız için gerekli olan temel mineraller ve vitaminler ile doludur. Kekik potasyum, demir, magnezyum, kalsiyum, manganez ve selenyum  açısından zengin bir kaynaktır. Bu bitki ayrıca B-kompleks vitaminleri, beta karoten, C vitamini, A vitamini, K vitamini, E vitamini ve folik asit gibi vitaminlerin kaynağıdır.


kekigin sağlığa faydaları

Kekikin Sağlığa Faydaları

Kekik çok geniş bir yelpazede sağlığımıza hizmet etmektedir. Cilt sağlığından, yüksek tansiyonai kolesterolden, saç sağlığına ve kalp sağlığından akciğer sağlığına kadar çok geniş bir alanda sağlığımızı korumaktadır.  Kekiğin sağlığa olan faydalarını şu şekilde sıralamak mümkün;

Yüksek ve Hipertansiyona Kekiğin Faydaları: Kekik hipertansiyon ve yüksek tansiyon  dengesini sağlıklı bir seviyede tutmayı başardığı için bu tür hastalıklarla mücadele eden kişiler tarafından yaygın olarak kullanılır.

Kekik kolon Kanserini Engelleyebilir: Son zamanlarda obezite ve hareketsizliğe bağlı olarak sindirim sisteminde meydana gelen hastalıklar ve özellikle kolon kanserine karşı etkili bir besin kaynağıdır. Kolon kanserine yakalanma riskini azaltır.

Meme Kanserine Yakalanma Riskini Azaltır: Yine son yıllarda sayısı iyice artan meme kanserine yakalanma riskini azaltır. Kekik meme kanseri hücrelerinin yayılma hızını düşürebilir.

Maya Enfeksiyonuna Karşı Kekik: Candida albicans ağız ve vajinal mantar enfeksiyonlarına neden olabilen ortak bir mantardır. Aynı zamanda “pamukçuk” olarak bilinir ve kekik içerdiği uçucu yağlar yardımıyla bu hastalıkları tedavi edebilir.

Kekik Cilt Sağlığını Korur: Cilt ve deris orunları kırsal ve şehir alanlarından en sık yaşanan sorunların başında gelir. Kekik yardımı ile yapılan bitkisel ilaçlar ve yemeklerde kullanımı veya içecek olarak tüketilmesi cilt ve deri hastalıklarını önleyebilir. Çok miktarda uçucu yağ içeren kekik ve papatya karışımı egzaman ve benzeri hastalıkları ortadan kaldırabilir.

Kekik aynı zamanda akne gibi cilt sorunlarını da tedavi edebilir. Bakteriler üzerinde tkilidir, kekik suyu ile yüzünüzü yıkamanız sorunu büyük ölçüde giderebilir. Ayrıca sivrisinek sokmalarından dolayı meydana gelen cilt hastalıklarına karşıd a kekik etkili olabilir.

Kekik Bronşite İyi Gelir:  Kekik genel anlamda solunum yolu sistemi için sağlıklıdır. Soğık algınlığı, öksürürk, ateş, balgam gibi sorunları ortadan kaldırabilir. Bunun yanında bronşite iyi gelir, bronşları rahatlatıcı özelliği vardır. Bu özelliğinden dolayı astım ve solunum yolu problemleri yaşayan kişiler de tüketebilirler.

Kekik Saç Sağlığını Korur:  Diğer otlarla komnine edildiğinde saç sağlığı için mükemmel katkılar sağlayabilir.  Kekik saçların yeniden çıkmasına yardımcı olduğu gibi, saçların dökülmesine de engel olabilir.

Kalp Sağlığı İçin kekik: Kekik etkili bir antioksidandır. Kekik antioksidan özelliklere sahiptir. Anti-enflamatuar etkileri ile birlikte, farklı türde  kalp hastalığına yol açan  kronik enflamasyon gibi kardiyovasküler hastalıkların önlenmesi için kullanılabilir.

Solunum Yollarını Açar: Kekik solunum sağlığını  korur.Bir bardak sıcak suda bir miktar kekik demleyerek içmeniz, şiddetli öksürük, göğüs ağrıları, bronşit ve solunum yolu problmelerini giderebilir.

Kekik Kemikleri Güçlenirir Demir Deposudur: Sadece 2.8 gram, kekik bir yetişkin günlük  demir ihtiyacının% 20 ni kazandırabilir. Demir eksikliği anemisi, yorgunluk, zayıf bağışıklık sistemine neden olabilmektedir. Bu yüzden düzenli olarak kekik tüketimi aynı zamanda bir çok hastalığa yakalanma riskini azaltacaktır.

Bunun dışında kekik zengin miktarda K vitamini içermektedir ve K vitamini sağlıklı ve güçlü kemik sağlığı için hayati önem taşımaktadır.

Besin Deposu Kekik:  Çok etkili bir antioksdian olan kekik,bol miktarda potasyum, manganez ve demir içermektedir. Bu yüzden kalp sağlığı için çok faydalıdır, kan akışını hızlanıdır, kan hücrelerinin sağlığını korur, kırmızı kan hücrelerinin sağlığını korur ve aldıkları hasarları giderir, böylece bir çok açıdan sağlığa katkıda bulunur.

Kekik Stresi Giderir: Kekikin içerdiği B-6 vitamini beynizmide  GABA düzeyini sağlıklı seviyede tutar ve bu durum stresle mücadele etmemizi arttırır, aynı zamanda sinir sistemi sağlığını korur. Stres kaynaklı olumsuz düşüncelere engel olur.

Kekik Göz Sağlığını Korur:  Kekik yağda çönünen A vitamini içermektedir ve bu mukus dağlığı yanında göz sağlığını da korumaktadır.

Akciğer ve Ağız Kanerini Önler:

Kekikin Sağlık Açısından Diğer Faydaları:  Kekik A vitamini ve beta-karoten gibi flavonoidler açıdından  zengindir. Kekik tüketimi akciğer ve ağız boşluğu kanserine yakalanma riskini ciddi anlamda azaltır.

Alzheimer Hastalığına Yakalanma Riskini Azaltır: Kekik genel anlamda beyin hücrelerinin sağlığının korunmasına ve beyinin görevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getrimesie yardımcı olabilir. Bunun dışıda özellikle yaşlılığa bağlı olarak ortaya çıkan beyin hastalıklarına ve hafıza zayıflıklarına yakalanma riskini azaltabilir. Bütün bunların bir sonucu olarak da Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltabilir.

Uykusuzluk Sorunu İçin Kekik:  Uyku sorunu çekenler için de kekik alternatif tedavi olabilir.Kekiğin sisnir sistemi üzerinde olumlu etkisi olduğundan dolayı uykusuluğa neden olabilecek sorunları ortadan kaldırabilir. Yatmadan önce tüketilen bir bardak kekik çayı iyi bir uyku çekmenize yardımcı olabilir.

Kekik Şiddetli Ökrüsükleri Yatıştırır: Eğer soğuk algınlığından dolayı şiddetli bir öksürük problemi yaşıyorsanız kekik çayı tüketmeyi deneyebilirsiniz. Kısa sürede öksürüğün şiddedti azaltabilir. Aynı zamanda kekik etkili bir balgam sökücüdür.

Kekik Hazımsızlığı Giderir: Kekik çayı aynı zamanda sindirim sistemi içinde faydalı bir besin kaynağıdır. Kekik çayı hazımsızlık ve kabızlık gibi sorunları gidermenin yanında, gaz, şişkinlik ve bağırsak kramplarını giderebilmektedir.

Kekik Enerji Verir: Kekiğin diğer birözelliğide yorgunluğu azaltmasıdır, kas ağrılarını giderir, stresi alır ve belirli bir rahatlama sağlar. Kaybedilen enerjinin yeniden yerine gelmesini sağlar. Zihinsel yorgunlukları da giderebilir.

Kekiğin Diğer Faydaları: Kekiğin sağlık açısından faydaları anlatmakla bitmez, bu yazıda temel olarak en önemli faydalarını ele almaya çalıştık, bütün bu faydalrı dışında diğer faydalarını şu şekilde dıralayabilirzi.

Kekik bünyenin gereksinim duyduğu bir çok teme mineralleri sağlar ve bağışıklık sistemini güçlendirir. İçerdiği Omega-3 yağları beyin sağlığını korur, dolaşımı hızlandırır, zihin sağlığını korur, ishale iyi gelir, yaşlanmayı yavaşlatır, serbest radikalleri ortadan kaldırı, göğüs sıkışıklıklarını giderir, ateş düşürücü özelliğç vardır, mesane iltihabını giderir, artrit ve gut hastalığına iyi gelir,  eklem ve kas ağrılarını giderebilir, ağız yaralarını iyileştirmeye yardımcı olur, ayaklar kekik suyunca dinlendirebilir, yorgunluğu alır, kepek sorununu giderir.


Kekik Suyunun FaydalarıKekik Suyunun Faydaları:

Kekik suyu kekiğin kaynatılması ile elde edilir. Çay olarak tüketildiği gibi suyu cilt ve saç sağlığı için bir yıkama aracı olarak da kullanılmaktadır. Kekik suyundan kasıt aslında genelde kekik çayıdır. Kekik suyunun faydaları kekikle benzerlik göstermektir, fakat kekik suyu bazı hastalıklar için daha kısa sürede sonuç almamızı sağlar;

 • Kekik suyu adet sancılarını giderebilir ve adet döngüsünün sağlıklı bir düzende devam etmesine yardımcı olabilir.
 • Kekik suyu özellikle kekik yağı ile karıştırılarak uygulandığında romatizma ağrılarını ve aynı zamanda eklem ağrılarını giderebilir.
 • Böcek sokmaları ve egzaman gibi kaşıntılı hastalıkları giderebilir.
 • Mikropları temizleyici özelliği olduğu için cilt ve saç sağlığını korur, içlerek tüketildiğinde solunum yollarını ve sindirim sistemini bakteri, enfeksiyon ve mikroplardan arındırır.
 • Bağırsak sağlığını korur, kekik suyu zaralı bakterilerden bağırsakları temizler.

Kekik suyu, kekiğin suda kaynatılmasıyla elde edilir ve tüketileceği zaman bal ve limon suyu karıştırılabilr.


Kekik Yağının FaydalarıKekik Yağının Faydaları:

Kekik yağının sağlık açısından faydaları en az kekik kadardır. Kekik yağına antispazmodik, antiromatizmal, antiseptik, bakteri, bechic, kalp, gaz giderici, cicatrisant, diüretik, emenagogue, balgam söktürücü, hipertansif, insektisit, uyarıcı, tonik özellikleri isnad edilebilir.

 • Öksürük, kramp ve kas ağrılarını giderebilir.
 • Kekik Yağı romatizma ağrılarını giderebilir, bunun yanında enfeksiyon hastalıklarına karşı etkili olabilir.
 • Alerjik yaralara karşı etkili olabilir, kısa sürede tedavi edebilir.
 • Kekik Yağı bağışıklık sistemini güçlendirebilir.
 • Kekik Yağı cilt sağlığını korur, direkt cilde uygulamak yerine su ile inceltilmesinde fayda vardır.
 • Kekik Yağının kalp sağlığı için çok faydalı olduğunu söyleyen sağlık uzmanları vardır.
 • Kekik Yağınınbalgam söktürücü özelliği vardır, ökrüsük sorunlarını ortadan kaldırabilir, ciğerleri balgamlardan temizler.
 • Mide ve bağırsaklarda biriken gazı alabilir.
 • Kekik Yağı emdiğinizde böbrek yetmezliğinden dolayı vücutta biriken suyun emilimini kolaylaştırabilirsiniz.

Dikkat:  Bazı kişilerde tahriş edici ve kan basıncını yükseltici etkileri vardır.

 • Gebelik döneminde kullanılması önerilmez.

Dağ Kekiğinin FaydalarıDağ Kekiğinin Faydaları:

Kekiğin 33 türü olduğu düşünülmektedir. Bunlarda bir tanesi de dağ kekiğidir ve ülkemizde de yetişmektedir. Dağ kekiğinin de dsağlık açısından bir çok faydası vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Sabahları bir bardak dağ kekiği iöek günde zinde ve zihin açıklığı ile aşlamayı sağlar.
 • Dağ kekiği alerjik hastalıklara iyi gelir.
 • Dağ kekiği sigaranın zararlarını azaltabilir.
 • Soğuk algınlığı, öksürük, grip ve nezle gibi hastalıkları iyileştirebilir.
 • Böbrek taşı düşürmede dağ kekiğinin etkili olduğu düşünülür.
 • Dağ kekiği boğaz, ağır ve yemek borusu sağlığını korur.
 • Boğmaca, astım ve bronşit gibi hastalıklara iyi gelir.
 • Mikrop kırıcıdır, genel anlamda sağlığı korur, vücudun savunma sistemini güçlendirir ve hastalıklarla mücadeleyi arttırır.
 • Doku, damar ve kemik sağlığını koruyan dağ kekşği sağlıklı ve uzun yaşam sağlayabilir.
 • Dağ kekiğinin bir yan etkisinin olmaması için 7 günden fazla (aralıksız) tüketilmemesi önerilir.

Kekiğin Zararları: Kekik sağlık açısından bir çok fayda sağlamaktadır, fakat fazla ve yanlış kullanımı bazı sorunlara neden olabilir. Bu sorunları şu şekilde sıralamak mümkün;

 • Aşırı ve yanlış kullanımı mukus zarına zarar verebilir
 • Kekik hassas bünyelerde alerjiye enden olabilir, bu durumda tüketimi durdulmalıdır.
 • Kan basıncı ile alakalı sorun yaşayanlar uzak durmalıdır, hipertansiyona nedne olabilir.
 • Titoid bezi ile alaklı sorunlar yaşayan kişiler, doktorlarına danışmalıdırlar. Sürekli kullanımı bu kişilerde hormon sorunlarına nedne olabilir.
 • Gebelik ve emzirme döneminde tüketiminden kaçınılmalıdır, hamile kadınlarda düşük yapabilmektedir.
 • 18 yaşından ufak çocuklar için kullanımı uygun değildir.
 • İleri derecede kalp sorunları yaşayanlarkekik tüketiminde uzak durmalıdır.
 • Bazı hassas ciltlerde tahrişe neden olabilir.
 • Farklı hastalıklardan dolayı ilaç kullanan hastalar doktorların adanışarak kullanmalıdırlar.

Tavsiyeler

Kekiğin bir çok açıdan sağlığa faydalı olduğunu gördük. Bu hastalıklar arasından çok tehlikeli olanlarda var. Doğru bir şekilde kekik tüketi yapmamız durumda bir çok hastalığa yakalanma riskini azaltmış olabiliyoruz.

Özellikle şehir hayatında olumsuz şartlar altında yaşayan kişilerin mutlaka tüketmeleri gerektiğini düşünüuyoruz.

Kaynaklar

 1. Thyme Oil: A Natural Antibiotic
 2. Тимьян (чабрец) — полезные свойства
 3. Find a Vitamin or Supplement THYME
 4. Тимьян
 5. Health Benefits of Thyme Essential Oil
 6. Thyme herb nutrition facts
 7. Чабрец — полезные свойства. Полезное свойство тимьяна
 8. 7 health benefits of thyme
 9. Богородская трава
 10. 10 Serious Side Effects Of Thyme You Must Know
 11. 58 Amazing Benefits And Uses Of Thyme For Skin, Hair And Health
 12. Полезные свойства тимьяна

Yorumunuzu bırakın

Yorumunuz*

İsminiz*
İnternet siteniz

Limit aşıldı. Lütfen bir süre sonra tekrar deneyin.