Karadutun Faydaları


Yaz aylarında çıkan karadut halk dilinde böğürtlen olarak da bilinmektedir. Tüketmeye yeni başlayanlar için kolay ve zahmetsizdir, soyulması gerekmez. Genelde vahşi bitkilerle ve kıraç alanlarda da yetişmektedir. Otantik bir lezzeti olan karadutanun kırmızı bir suyu vardır. Çocukların favorisidir. Kimbilir böyle olmasının nedeni belki de sağlık açısından faydalarının yeterince fazla olmasıdır.

Çok hassas bir yapıya sahip olan karadut prüssüz ve kırılgan yapıya sahipolduğu için itina ile tüketilmesi gerekir. Daha çok mor renktedir, bazı bölgelerde kırmızıya çalan bir rengi vardır.

Karadut C,K ve E vitaminlerini içermektedir. C vitamini içermesi aynı zamanda etkili bir antioksidan olmasını sağlar. Bunun dışında Tiamin, sodyum, niasin, potasyum içermektedir. Aynı şekilde değeri yüksek mineraler de içerir, bakır, demir, magnezyum, mangan, selenyum, çinko yanında beta karoten açısından zengin sayılmaktadır.Bir çok meyve ve sebzenin aksine Lutein  zeaksantin içermektedir, aynı zamanda diyet lifleri açısından da zengin sayılır.


karadutun sağlığa faydaları

Karadutun Sağlığa Faydaları

Karadutun içerdiği vitaminler ve mineraller yabanmersini ile benzerlik göstermeremektedir, yabanmersini hakkında daha önce yayınladığımız makaleye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.Karadutun içerdiği besinler dizanterinden, hemaroide, ameniden kanere kadar bir çok hastalıktan korunmaya yardımcı olduğu gibi özellikle cilt sağlığı için çok faydalıdır. Öyleki karadut çok yaygın olarak kozmetik ürünlerinde ve yüz maskelerinde kullanılmaktadır. Bunun en önemli nedeni içerisinde barındırdığı ve serbest radikallerin hareketlerini engelleyen çok farklı çeşitlerdeki antioksidanlardır. Bütün besin kaynaklarında olduğu gibi karadutun etkili ve doğal bir antibiyotik görevi görmesi çok geniş bir yelpazede sağlığımıza hizmet etmesini sağlamaktadır.

Karadutun Cilt Sağlığına Faydaları: Serbest radikaller bünyemizde bir çok hastalıkların temel nedenidir. Bir çok kanser çeşidinin asıl nedeni de serbest radiakllerdir. Serbest radikaller sadece iç organlara zarar vermez aynı şekilde cildi de inanılmaz derecede hasar verebilir ve cildin yaşlanmasını hızlandırır.

Karadut etkili antioksidanlar içerdiği için serbest radikallerin cilde verdiği hasrarı giderebilir. Anthocyanocides ve polifenoller karadutunda bolca bulunan iki antioksidanlardır. Bu serbest radikallerle mücadelede yardımcı olur. Kolajen oluşturan C vitamini ve A vitamini cilt için en sağlıklı vitaminlerdir diyebiliriz. Bu vitaminlerin diğer bir özelliği ise etkili bir  antioksidan olarak hareket edebilmeleridir. Düzenli olarak karadut tüketilmesi ve periyodik olarak maskelerde cilde uygulanması cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olduğu gibi, UVA ve UVB lere karşı cildi koruma altına lamaktadır.

Karadutun cllde faydaları bu kadarla sınırlı değildir.Karadut bol miktarda lif içermektedir, bu oran %85dir. Bu özelliği cildin sağlıklı görünmesine katkıda bulunmaktadır. Düzenli olarak karadut tüketimi cildin esneklik kabiliyetini arttırmaya yardımcı olur. Bu özelliğinden dolayı karadut yaygın olarak cilt maskelerinde kullanılmaktadır. Bunlardan bir tanesini de biz size tarif edelim.

Karadut  Cilt Maskesi:

Bir avuç karadutu bal ile iyice karıştırın. Bu karışımı yüzünüze ve boyun kısımlarına masaj şeklinde uygulayın. Ugulama bittiken sonra 15-20 dakika kurumasını bekleyin ve daha sonra ılık su ile yüzünüzü be boynunuzu durulayın. Bu uygulama cildinizin ihtiyaç duyduğu besinlerin karşılanmasını sağladığı gibi cildinizin nemlenmesine yadımcı olacaktır. Ayrıca nemli cilt elastiklik kazanacaktır.

Karadutun içeridiğ vitamin A, C ve K cildin gençleşmesini sağlayan mükemler doğal maddelerdir. Bunun yanında karadutun içerdiği Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri cilt için hayati önem taşıyan besinler içermektedir.

İşte cildin gençleşmesini sağlayan mükemller bir karadut cilt maskesi daha;

Bir avuç karadutu yoğut karıştırın ve daha sonra bu karışıma bir şeker kaşığı hidnsitan cevizi ekleyin. Daha sonra 2 çay kaşığı limon suyunu da ekleyerek bu karışımı blenderde iyice kaıştırın.  Diğer yüz maskesinde olduğu gibi bu karışımı yüzünüze ve boyun kısmınıza iyice yedirecek şekilde masja yaparak uygulayın ve 20 dakika böylece bekletin. Daha sonra yüzünüzü ılık us ile durulyın.

Bu karışımı cildinizin gençleşmesini sağlayacaktır. Haftada en az bir kere uygulayarak serbest radikallerin ve toksinlerin cildinize verdiği hasraları gidermesine yardımcı olacaktır. Bu uygulama aynı zamanda kırışıklıkların oluşmasına da izin vermez.

Karadutun cilt sağlığına faydaları bu kadarla da sınırlı değil. Özellikle yağlı cilt yapısından muzdarip olan kişiler için mükemmel alernatifler sunmaktadır. Yaçlı ciltler için de bir make tarifimiz var;

Yağlı Ciltler İçin Karadut Maskesi

Böürtlen suyu ile bir şeker kaşığı hakiki zeytin yağını karıştırarak masaj şeklinde cildinize uygulayın.  2 dakika bekyelttikten sonra ılık su ile cildinizi durulayın.

Hazırlanması ve uygulaması oldukça kolay olan bu maskenin özellikle yağlı ciltler için faydası inanılmaz derecede etkilidir. Bu uygulama yanı zamanda akne tedavilerinde de kullanılmaktaıdır. Daha etkili sonuçlar almak için ayrıca bal ve limon suyu ekleyevilirsiniz.

Karadut Yaraların Tedavisinde Kullanılır:  Karadutun yaprakları parlak ve büzücü nitelikli taneler içermektedir. Bu özelliği kanın pıhtılaşmasıı engeleyebilir. Karadutun taprakları yaralara, açık yaralara, deri üzerindeki çiziklere uygulanır ve yara tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Karadut ynı zamanda bir cilt hastalığı olan sedefi yatıştırıcı özelliği vardır aynı zamanda akne temizleme noktasında da etkilidir. Karadut yapraklarının çay şeklinde demlenerek topikal olarak uygulanması egzama sorunlarının giderilmesine yardmcı olur.

Karadutun Saç Sağlığına Faydaları: Karadutun yüksek derecede ve kaliteli antioksdianlar içermesi cilt sağlığı dışında saç sağlığı için de çok faydalı olmasını sağlamaktadır.Karadutda bulunan C vitamini, kolajen üretimi ile büyük ölçüde saç dökülmesine neden olan unsurların ortadan kalkmasına yardımcı olur. Antioksidanlar serbest radikallerin enden olduğu ve saça büyük zarar veren unsurların ortadan kalkmasına yardımcı olur. Karadutun topikal olarak uyguanması saça ayrıca doğal bir parlaklık ve canlılık kazandırır.

Karadut Diş Sağlığını Korur: Karadutun yaprakları alternatif tıpda dişlerin ve diş etlerinin sağlığı için kullanılmaktadır. Karadut ve yaprakları hafif inflamasyon ve dişeti kanamalarını tedavi etmeye yardımcı olabilir

Adet Kanamaları İçin Karadut: Karadut ve karadut yapraklarını tüketmek menstruasyon sırasında aşırı kanamada rahatlama elde etmenize yardımcı olur. Meyve, adet döngüsünün sağlıklı bir şekilde devam etmesini sağlayabilir.

Dizanterine İyi Gelir: Karadut dizanteri  sorunlarına iyi geldiği gibi, karadut yaprakları ishal için iyi gelmektedir. Karadut tüketimi yanında kardut yapraklarının kaynatılarak içilmesi ishal durumunu büyük ölçüde geçiştirebilir.

Karadut Diyabete İyi Gelir: Yazının basşında karadutun yüksek derecede potasyum içerdiğini belirtmiştik. Karadutun içerdiği potasyum insülnin sağlıklı seviyede kalmasına yardımcı olur. Günlük olarak bir kaşık karadut tüketimi diyabeti sağlıklı seviyede tutmaya yardımcı olabilir. Çok iyi sonuçlar alınabilmesi için bir hafta boyunca tüketilmesi önerilmektedir.

Kemik Sağlığını Korur: Karadutun bol mitarda kalsiyum içermesi kemik sağlığı için de faydalıdır. Belkide çcoukların karadutu bu kadar sevmelerinin bilinç altındaki sebebi kemik sağlığı için çok faydalı olmasıdır.

Kan Hücreleri Sağlığını Korur: Karadut, potasyum, demir,manganez ve bakır açısından zengindir.  Bu mineraller özellikle kan hücreleri için hayati önem taşımaktadırlar. Karadut kan hücrelerini korumakla kalmaz aynı zamanda hasarlı kan hücrelerinin tedavisine yardımcı olabilmektedir.

Hemoroide İyi Gelir: Karadutlardan hazırlanan hamur çok yaygın olarak hemoroid tedavisinde kullanılmaktaıdr. Hatta konjonktivit sorunlarının ortadan kaldırılması için de etkili bir tadvi metodu olduğu düşünülür.

Kansere Karşı Karadut: Karadut Ellagiç olarak adlandırılan çok etkili bir antioksdian içermektedir. Bu asit bazı aknser türlerinin önelenmesinde önemli rol sütelenmektedir ve kansere yakalanma riskini azaltır.


Karadut Şurubunun Faydaları

Karadut Şurubunun Faydaları

Karadut şurubu karadutlardan elde edilmektedir ve genelde sağlık açısından faydaları benzerlik gösterir. Yalnız akradut şurubunun içerek olarak tütekilmesi bazı artı faydalara sağlayabilmektedir. Çünkü karadut şurubu daha kontrast besinler içermektedir.

Karadut Şurubu Nasıl Hazırlanır:

Birmiktar karadut preslenerek suyu çıkarılır ve süzülür. Daha sonra elde edilen karadut suyuna bir şeker kaşığı iyice karıştırılarak 2 dakika kaynatılır ve soğumaya bırakıdıktan sonra tüketilir.

Karadut şurubunu daha fazla hazırlayarak buzdolabında 5-6 güne kadar muhafaza etmek mmümkün. Sağlık açısından faydaları karadut meyvesi ile aynıdır, fakat içercek olarak tüketilmesi hararetin giderilmesi başta olmak üzere bazı artı avantajlar kazandırabilir. Karadut şurubunun diğer faydaşarını şu şekilde sıralamak mümkün;

 • Kardut şurubu bol miktarca C vitamini içerdiği için kış aylarında meydana gelen soğuk algınlıklarına iyi gelir.
 • Solunum yolu enfeksiyonlarına iyi gelen karadut şurubu, doğal olarak bronşif ve astım hastalıklarına iyi gelir.
 • Etkili bir mikrop kırıcı olduğundan dolayı ağız ve diş sağlığı için önemlidir ayrıca dişeti kanamalarını giderebilir.
 • Karadut şurubu aynı zamanda sinir sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır. Sinirlerin rahatlamasını sağlar ve depresyon, stres gibi ruhi sorunların giderilmesine, uykusuzluk problemlerine yardımcı olabilir.

Karadutun Zararları

Karadutun sağlık açısından bir çok faydasını deyatlı olarak ele aldık. Karadutun sağlık açısından herhangi bir risk taşıdığına dair bir bilgi yok. Bazı sağık uzmanları gebelik döneminde zararı veya faydası konusunda bir bilgi olmadığı için tüketilmemesini önermektedirler, fakat biz en doğrusunu doktorlar bilir diyerek gebelik dönemindeki anne adaylarının doktorlarına danışarak aşırıya kaçmamak üzere tüketmelerinde bir mahsur olmadığını düşünüyoruz.


Tavsiyeler

Kardutun düzenli olarak tüketilmesi çok geniş yelpazede sağlığımıza hizmet etmektedir. Cilt bakım maskelerinden kanser hastalıklarından korumaya kadar önemli roller üstlenmekte. Karadutun ayrıca pekmezi de yapılmaktadır fakat sağlık açısından karadut ve karadut şurubu ile aynı faydaları sağladığı için burada karadut pekmezine yer vermedik. Pekmezin faydaları ile alakalı daha önce yayınladığımız makalede, farklı pekmez türlerinin faydalarını çok detaylı olarak ele almıştık.

Kaynaklar

 1. Find a Vitamin or Supplement BLACKBERRY
 2. Blackberries nutrition facts
 3. Blackberry Facts: 10 Things You May Not Know About The Fruit
 4. What are the Health Benefits of Blackberries?
 5. BLACKBERRY NUTRITION
 6. Health and Healing Fact Sheets Blackberries
 7. 8 Health Benefits of Blackberries
 8. Health Benefits of Blackberry
 9. 10 Health Benefits of Blackberries

Yorumunuzu bırakın

Yorumunuz*

İsminiz*
İnternet siteniz

Limit aşıldı. Lütfen bir süre sonra tekrar deneyin.