Karabaş Otunun Faydaları


Karabaş otu aynı zamanda lavanta olarak da bilinmektedir. Yaygın olarak akdeniz bölgesinde yetişmektedir. Yaprakları yeşil ve dikdörtgendir, çiçekleri hoş kokulu mavidir. Karabaş otunun çok hoş bir kokusu vardır.

Karabaş otu çok eski çağlardan beri zöellikle sinir ve ruh hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Bunun yanında bağ ağrısı ve günei çarpmalarında da yaygın olarak kullanılmaktadır. İkinci dünya savaşı sıracında askerlerin yaralarının tedavisinde ve yaraların dezenfekte işlemlerinde kullanılmıştır.

Karabaş Otu A ve C vitamini yanında kalsiyum ve demir içermektedir.Bu özelliğinin yardımıyla bir çok açıdan sağlığa katıda bulunur.


karabaş otunun sağlığa faydaları

Karabaş Otunun Sağlığa Faydaları

Karabaş otu daha çok vücdun sış kısmına fayda sağlamakla birlikte kısmen iç organlar içinde bazı faydaları vardır. Özellikle ruh ve sinir sağlığı üzerindeki olumlu etkileri ön plana çıkıyor. Karabaş otunun cilt ve saç sağlığı yanında doğal bir parfüm olarak kullanılma özelliği de var.

Karabaş Otunun Cilt Sağlığına Faydaları: Karabaş otu cilt sağlığına çok geniş bir yelpazede fayda sağlamaktadırç Bir çok cilt problemini ortadan kaldırma özelliği vardır.  Bu özelliklerinden dolayı kozmetik ve cilt bakımı malzemelerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Karabaş otu akne tedavilerinde kullanılmaktaıdr. Cilt üzerinde meydana gelen kızarma ve şişliklere karşı iti gelir. Aynı zamanda egzama hastalıkları için de başarılı sonuçlar veren Karabaş otu,  kaşıntıları rahatlatıcı özellliği vardır.

Karabaş otunu yararaları dezenfekte ettiği ve iyileşme sürecini hızlandırdırğı çek eski çağlardan beri bilinen bir şeydir. Bunun yanında ciltlerde meydana gelene kırışıklıkları giderebilir. Cildin yaşlanma sürecini yavaşlatabilir. Cil üzerinde etkilenen kısma 2-3 damla karabaş yağı damlatılarak masaj yapılması bir çok cilt hastalığının iyileşmesini sağlayabilir.

Karabaş Otu Kan Sağlığını Korur: Bir vardak kaynatılmış suya karabaş otu tomurcukları koyunve demeleyeme bırakın, bir saat  beklettikten sonra sonra için. Bu işlem kan gücreleri sağlığı için önemlidir. Kanda oksijen taşıyan hücrelerin güşlenmesini sağlar.  Aynı karışımı daha fazla miktarda hazırlayarak sabahları yüzünüzü bu karışımla yıkamanız cilt sağlığınızın korunmasına yardımcı olabilir.

Yanıkllara İyi Gelir: Karabaş otu yanıkların tedavisinde de kullanılabilir.  Bunun için etkilenen kısma bir iki damla karabaş otu yağı damlatarak masaj yapmanız yeterlidir. Bu işlem ayrıca ellerde ve derinin diğer bölümlerinde meydana gelen çatlak sorunlarına da iyi gelmektedir. Aynı şekilde dudaklarda meydana gelen çatlakları da giderebilir.

Böcek sırıklarının tedavisinde de bu işlemi kullanabilirsiniz. Ayrıca lavanta tomurcuklarını direkt olarak fazla miktarda olmamak şartıyla cilde uygulamak mümkün, aşırı çatlaklarda doğal bir tedavi metodu olabilir.

Karabaş Otunun Saçlara Faydası:  Karabaş otunun cilt sağılığı yyanında saç sağlığına da cidd anlama karkı sağlamaktadır. Mzellikle saç dmkülmelerine karşı etkilidir, saçların yumuşamasını sağlar ve doğal bir parlaklık kazandırır. Kepek sorunlarını çözülmesine yardımcı olabilir, bit sorunlarına karşı etkilidir.

Karabaş otunun saç hastalıklarını tedavi etmenin yanında saç bakımı için de kullanılmaktadır.  Kuru kafa derisi sorunlarını ortadan kaldırabilir, saç uzamasını teşvik eder ve genel anlamda saç sağlığını korur.

Uyku Problemini Giderebilir:  Karabaş otu çok fazla esansiyel yağlar içermektedir. Bu yağlar genelde sinir ve ruh sağlığı için iyi gelmektedir. Bunun için akşam yatmadan önce yastığınıza veya elbiesnize bir biktar süremniz yeterlidir.

Stres ve Depresyona Karşı Korur: Karabaş otunun içerdiği esansiyel yağlar sakinleştiricidirler ve sinir sitemi üzerinde çok etkilidirler. Bu yüzden doanızın bir kçşesind ekavanoz içerisinde Karabaş otu yetiştireniz ruh sağlığı açısından faydalıdır. Karabaş otunun etrafa yaydığı koku ve aroma depresyon sorunlarınn çözülmesine yardımcı olabilir.

Baş Ağrısına Karabaş Otu İyi Gelir: Karabaş otunun başağrısı ve migren hastalıklarına iyi geldiği düşünülmektedir. Karabaş otu yapının kafa etrafına ve boyun kısmına uyguanması migren ağrısı dahil kafa etrafında meydana gelen ağrıları giderebilir.

Karabaş Otu Sindirime Yardımcı Olur:  Karabaş otunun tomurcuklarından hazırlanarak yapılan çayın tüketilmesi genel anlamda sindirim sistemi sağlığı için faydalıdır.  Bunun yanında hazımsızlığı giderebilir, bağırsak hareketlerini arttırırak kabızlık sorunlarını giderir ve bu kilo vermeye yardımcı olur.  Bunun yanında gaz sorunlarına etkili bir çözüm üretebilir

Karabaş Otu  Kas Ağrılarını Giderebilir: Günümüzün en önemli sorunlarından bir tanesi olan strese çok iyi gelen Karabaş otu, aynı zamanda fiziki ve mental yorgunlukları giderebilir. Fiziki şartlardan dolayı meydana gelen kas yorulmalarını giderir

Karabaş Otunun Diğer Faydaları:  Karabaş otu antiseptik özelliğinden dolayı yaraların iyileşmesine yardımcı olabilir. Hücrelerin sağlığını korur, bazı kesik ve yaralardan geri kalan cilt üzerindeki izleri giderebilir. Karabaş otu yağının su veya bel ile incelterek cilt üzerinde uygulnamasını öneririz.

Karabaş otu cilt, deri ve vücutta bulunan kötü bakterileri ve mikropları etkisiz hale getirebilir. Doğal parfüm olarak kullanıldığında sinir sistemi üzerind eolumlu etkiler yapabilir. Kanamaların durmasına yardımcı olabilir. Gebelik esnasında kabızlık ve buna benzer sorunları çözdüğü düşünülmektedir. Fakat gebelik esnasında kullanılmasını biz önermiyoruz.


Karabaş Otunun Zararları:  Karabaş otunun genel anlamda sağlık için her hangi bir tehtid oluşturmadığını söylemek mümkün. Fakat ağız yoluyla alındığında baş ağrısı, kabızlık ve iştah artışı gibi bazı yan etkileri olabiliyor. Bu yüzden doktorunuza danışmadan ve çiğ olarak ağızdan alınmamasını öneriyoruz.

  • Aşırı ve yanlış kullanım sonucu Karabaş otu cildi tahriş ve tahrip edebilir.
  • Merkezi sinir sistemi üzerindeki etkilerinden dolayı epilepsi hastalarının doktorlarına danışmadan tüketmelerini önermiyoruz.

Özel Önlemler ve Uyarılar:

Çocuklar: Karabaş otunun ergenlik çağına gelmemiş çocuklarda cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılması uygun değilidir. Çocukların Karabaş otunu tüketmesi hormon bozukluklarına neden olabilir. Bazı durumlarda ise öellikle erkek çocuklarda meme büyümesi denilen soruna neden olabilir.Bu yüzden çocukların tüketmelerini önermiyoruz.

Gebelik ve emzirme: Gebelik döneminde Karabaş otunun ne kadar güvenli olduğu bilinmiyor. Bu yüzden gebelik esnasında en doğrusu tüketimine ara vermek.

Cerrahi: Karabaş otu, merkezi sinir sistemini yavaşlatabilir. Anestezi ve cerrahi müdahale sırasında ve sonrasında verilen diğer ilaçlar ile kombinasyon halinde kullanılabilir, bu durum çok fazla merkezi sinir sistemini yavaşlatabilir. Ameliyatlardan en az 2 hafta önce tüketimi durdurulmalıdır.


Tavsiyeler

Karabaş otu tüketimi genel anlamda sağlık açısından bir risk teşkil etmiyor. Aksine bir çok faydası var. Özellikle ruh hastalıkları ve sinir sistemi üzerindeki etkileri yüzünden tüketilmesini tavsiye ediyoruz. Sinir sistemi için evde yetiştirilmesi mümkün ve  hiçbir yan etksi yok.

Özellike öocukların Karabaş otunundan uzak durmaları gerekiyor. Hamile anne  adayları mutlaka tüketmeden önce doktorlarına başvurmaları gerekir. Aynı şekilde emzirme döneminde olan anneler içinde doktorlarına danışmadan özellikle ağızdan tüketmelerini önermiyoruz.

Kaynaklar

  1. Calories in Lavender
  2. Health Benefits of Lavender Essential Oil
  3. 5 Healing Effects of Lavender
  4. Lavender Herb Profile
  5. Lavender: 10 Natural Health Benefits and Healing Uses
  6. Lavender
  7. 20 Reasons to use Lavender Essential Oil
  8. Top 5 Lavender Oil Benefits For Healing

Yorumunuzu bırakın

Yorumunuz*

İsminiz*
İnternet siteniz

Limit aşıldı. Lütfen bir süre sonra tekrar deneyin.