Kantaron Yağının Faydaları


Kantaron yağı özellikle ülkemizde bol miktarda yetişen kantaron bitkisinden elde edilmektedir. Çok eski çağlardan beri bitkisel tedavi aracı olarak kullanılmaktadır. Şehir hayatının sosyal hayatımızda baskın rol oynamasıyla birlikte faydaları unutulan bitkiler arasına girdi fakat son zamanlarda tekrar eski popüleritesine kavuşmaya aday.Kantaron yağı çok etkili bir antioksidandır ve mikropların, egzamaların giderilmesinde önemli rol oynakmatdır. Kantaron bitki olarak hem harici hem de ağızdan tüketilebilir. Daha çok cilt ve deri hastalıklarını gidermek için kullanılır.


kantaron yağının sağlığa faydaları

Kantaron Yağının Sağlığa Faydaları

Kantaron yağı özellikle deri hastalıkları ve yara tedavilerinde çok etkili olabilmektedir. Mikropların kırılması ve enfeksiyon hastalıklarının tedavi edilmesine ciddi anlamda katkı sağlamaktadır. Açık yaralar ve kesikler üzerinde bile uygulnaması mümkün.

Kantaron Yağı Mikropları Öldürür: Kantaron Yağı antiseptik özelliğinden dolayı mikropları öldürücü özelliği vardır. Yaraların çabuk iyileşmesini sağlar. Ayrıca açık yaraların mikrop kapma riskini azaltabilir. Ayrıva antiseptik özelliğinden dolayı yaranın iltihaplarnmasını engelleyebilir. Hakiki bal ile karıştıtılarak uygulandığında çok etkili bir doğal antibiyortiğe dönüşebilir. Ayrıca kanamaları da kısa sürede durdurabilir.

Kantaron Yağ Hücreleri Yeniler: Kantaron yağının en önemli özelliklerinden bir taneside hücrelerin yenilenmesine yardımcı olabilmesidir. Bunun yanında deri veya cildi ölü hücrelerden temizlemeye yardımcı olabilir. Aynı zamanda yaralara uygulandığında acıyı dindirebilir.

Yanık Tedavisinde Kantaron Yapı:  Kantaron Yağı yanık tedavilerinde de çok eski tarihlerden beri kullanılmaktadır. Yanıkları çok kıs sürede iyileştirebilen Kantaron Yağı aynı zamanda yanıktan dolayı meydana gelen acıyı da hafifletebilir. Bunun dışında yanan kısmın mikroğ kaparak iltihaplanmasına izin vermez.

Ciddi Kazalarda Kanamalara İçin Kantaron Yağı: Kantaron Yağının kanamaları durdurduğunu söylemiştik. Ciddi kazalarda meydana gelen iç ve dış kanamalara karşı etkili olabilir ve kanamaları durdurabilir. Kantaron Yağının damar büzücü özelliği vardır bu yüzden içilmesi veya dışarıdan kanamaya uygulanması kanamayı durdurabilir.

Kantaron Yağı Güneş Yanıklarından Koruru ve Tedavi Eder: Kantaron Yağı, özellikle yaz aylarında bilinçsiz güneşlenmeden kaynaklanan güneş yanıklarını d atedavi eder. Bunun yanında yanıklardan dolayı meydana gelen acıyı azaltıcı özelliği vardır.

Kantaron Yağı Pişikleri Tedavi Eder :  Kantaron yağı genel anlamda cilt sağlığını korumanın yanında özellikle bebeklerde meydana gelen pişikleri de giderebilir. Bebeklere uygulama esnasında tahriş olmaması için veya her hangi bir yan etki oluşmaması için su ile inceltilmesini öneririz. Bunun yanında bebeklerin karın ağrılarını karın kısmına uygulayarak hafifletebilir veya tamamen geçrimesini sağlayabilirsiniz.

Kantaron Yağı Romatizma ve Diğer Ağrıları Giderir:  Kantaron Yağı genel anlamda bütün kas ve ağrılar için kullanılabilir. Siyatik romatizma ağrılarına iyi gelir. Ağrıyan kısıma masaj yaparak uygulanması yeterlidir. Ayrıca Kantaron Yağına kekik ve ardıç karıştırdığınızda daha fazla verim alabilirsiniz.

Kan Şekerini Düşürebilir: Kantaron Yağı açızdan tükettiğinizde kan şekerini düşürmeye yardımcı olabilir.

Mideye İyi Gelir:  Kantaron Yağı mide sağlığının korunması için değilde ülser veya buna benzer hastalıklardan dolayı meydana gelen ağrıları hafifletmek için dahili olarak tüketilebilir. Bunun yanında kışları ayakları üşüyen kişilerde Kantaron Yağından faydalanabilirler.

Önemli Uyarı: Bebeklerde Kantaron Yağını mutlaka inceltein veya doktorunuza danışın. Yetişkinler Kantaron Yağını günde 1 adet şeker kaşığından fazla tüketmemelidirler.


Kantaron Otunun FaydalarıKantaron Otunun Faydaları

Kantaron otu yukarıda anlattığımız kantaron yağının faydalarına benzer faydaları vardır. Fakat kantaron yağı daha yoğun olduğu için bazı sorunları daha çabuk ve etkili bir şekilde çözebilmektedir. Bunun yanında kantaron yağını inceltmek mümkün.

Kantor otu  özellikle merkezi sinir sistemi üzerinde etkilidir ve çok önemli bir antioksdian olarak bilinmektedir. Bu özelliğinden dolayı beyiin işlevlerini sağlıklı bir şekilde yapmasına yardımcı olmaktadır ve stresle mücadeleyi arttırmaktadır.

 • Kantaron otu ciltde meydana gelen yaralanmaları ve kesikleri tedavi edebilir
 • Kantaron otunun depresyonu engellediği düşünülmektedir. Bu konuyla ilgili yapılan labaratuvar çalışmaları depresyonu azalttığını ortaya koymuştur.
 • Kantaron otunun anksiyeye hastalığını hafiflettiği düşünğlmektedir.
 • Obsesif Kompulsif hastalıklarını hafiflettiği düşünülmektedir.
 • Kantaron otunun kulak enfeksiyonalrından kaynaklanan kulak ağrılarını giderdiğini söyleyen sağlık uzmanları var.
 • Bazı araştırmacı ve sağlık uzmanları Kantaron otunun sigarayı bıraktırdığını savunmaktadırlar.
 • Kantaron otunun menopoz semptomları, uykusuzluk, adet dönemi öncesi sendromu, dikkat eksikliği bozukluğu ve mevsimsel ruhsal bozukluklara iyi geldiği düşünülür.

Önemli Uyarı: Anti depresan ilaçlarıyla birlikte kullanılması durumunda bazı yan etkileri olabilmektedir. Bu yan etkiler şunalrdır.Cilt alerjisi, baş ağrısı, huzursuzluk,baş dönmesi.

Uzun vadeli kullanım terleme ve titreme, ateş, bulantı, halüsinasyonlar, kas ve konsantrasyon kaybına neden olabilir.

İlaçlarla alternatif tedavi olarak kullanmadan önce mutlaka doktorlarınıza danışmanızı öneririz.


Sarı Kantaronun FaydalarıSarı Kantaronun Faydaları

Sarı kantaron daha çok daha çok kurak ve kıraç alanlarda yetişir.  Bir metyereye kadar uzanabilen bir bitki türüdür. Farklı yağlar, petkin ve kolin, tanen gibi acı tadı olan maddeler içermektedir, fakat sağlık açısından faydaları önemlidir.

 • Sarı kantaronun iştahı açıcı özelliği vardır, iştahsızlığı giderebilir.
 • Böbrek hastalıklarının giderilmesine yardımcı olabilen Sarı kantaron aynı zamanda mesanelerde taş oluşumunu engeller.
 • Sarı kantaron ülser ve gastrit sorunlarını azaltabilir.
 • Etkili bir idrar söktrücüdür.
 • Sinir sistemini olumlu yönde etkiler ve sakinleştirici özelliği vardır.
 • Şiddetli öksürükleri giderebilir, göğüsü yumuşatır.
 • Sarı kantaronun özellikle çocukların gece korkusu ve altını ıslatma gibi sorunlarını çözdüğü düşünülmektedir.

Kantaronun Zararları: Kantaron aşırı tüketilmediği sürece sağlık açısından faydalı bir bitkidir. Farklı ilerlemiş ve ilaç kullanıla hastalıklarla mücadelee den kişiler tüketmeden önce doktorlarına başvurmalıdırlar.

 • Bebeklerde Kantaron Yağını mutlaka inceltein veya doktorunuza danışın. Yetişkinler Kantaron Yağını günde 1 adet şeker kaşığından fazla tüketmemelidirler.

Tavsiyeler

Kantaron ülkemizde çok az bilinen ve tüketilen şifa kaynaklarından bir tanesi. Fakat sağlık açısından bir ok faydası var. Bu yüzden düzenli olarak tüketilmesi ve  alternatif olarak düşünülmesini öneririz.

Kaynaklar

 1. Centaury
 2. Find a Vitamin or Supplement CENTAURY
 3. Centaury Tea – Diabetes Treatment
 4. Centaury Centaurium erythraea
 5. Centaury

2 Yorum
 • Remzi bey ben mümkünse isterim antalyada yaşıyorum iletişime geçebilirsek göndere bilirseniz sevinirim Facebook adresimi veriyorum serdar emir özdemir

 • merhabalar yukarıda yazılanların hepsine şifa gerçekten, ağır metallerden uzak dağlardan toplanmış kantaron bitkilerini cam kavanozda sadece çiçekleri kullanılarak, 2 hafta güneşde 5 ay karanlıkta bekleterek hazırlanmış ihtiyacımdan fazla kantaron yağını isteyene gönderebilirim.

Yorumunuzu bırakın

Yorumunuz*

İsminiz*
İnternet siteniz

Limit aşıldı. Lütfen bir süre sonra tekrar deneyin.