Kahvenin Faydaları


Kökboyasıgiller ailesinden İkiçenekliler sınıfına ait olan ağacın meyvelerinin kavrulması ile kahve elde edilmektedir. İlk olarak Etiyopya’nın yüksek dağlık kesimlerinde rastlanılmıştır. Aromatik bir koya sahip çiçekleri ve kirazı andıran meyvelerinin içerisinde iki çekirdek bulunmaktadır.  Bu meyvelerinin içerisinde 2 adet çekirdek mevcuttur. Kirazı andıran meyvelerden elde edildiği için de kahve kirazı olarak da anılmaktadır. Kahve çekirdeklerinin kokusu yaseminin kokusunu andırmaktadır. Çekirdekler beyaz renklidir, sert bir yapıya sahiptir ve orta tarafında derin bir çizgi bulunmaktadır. Tropikal sıcak iklimler de yetişmekte olan Kahve ağacı dikildikten 3 yıl sonra meyve vermeye başlar ve 30 yıl aralıksız meyve verir. Dünya’da kahve üretiminde Brezilya ipi göğüslerken onun ardından Vietnam ve Kolombiya gelmektedir. 2004 yılından bu yana sadece Mersin ve Anamur’da üretimi gerçekleştirilen kahve Ülkemize Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim’in Yemen’i ziyareti sırasında içtiği kahveyi çok beğenmesi ile girmiştir. Kahve Avrupa’ya İstanbul’a gelen iki Venedikli tüccar tarafından tanıtılmıştır. İstanbul’da tattıkları kahveyi beğenerek ülkelerine götüren iki Venedikli tüccar Avrupa’yı kahve ile tanıştırmış oldu. Bugün artık kahve Dünya’da petrolden sonra en büyük ticaret kolunu oluşturmaktadır.

Kahve çekirdekleri klorojenik asit, asetik, sitrik ve malic asit ile Antioksidanlar, cafein, içermektedir.


kahvenin sağlığa faydaları

Kahvenin Sağlığa Faydaları

Bir bardak kahve baş ağrısını dindirirken karaciğer ve mide rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Antioksidanlar ile kanserli hücrelerin yayılmasını engelliyor. Sinir sistemini uyararak vücuda kuvvet ve enerji veriyor. Beyini uyararak konsantrasyonu arttırıyor. Safra taşlarının oluşumu büyük oranda engelliyor. Son yapılan araştırmalar ile kahvenin selüloitleri giderdiği ortaya çıkmıştır.  Erkeklerde ise daha kaliteli ve çok sayıda sperm üretimini sağlamaktadır. Hamilelik dönemin de 300 mg.’dan fazla kahve tüketilmemesi gerektiği ve kahve içeriğinde yer alan kafeinin anne karnında ki bebeğe zarar verdiği konusunda uzmanlar hemfikirdir. Tip2 diyabet hastaları tarafından da kahve tüketimi önerilmemektedir.

Kahvenin Zihin Üzerinde ki Yararları:Kahve içeriğindeki etkin cafein, zihnin uyanık kalmasını sağlayarak konsantrasyonu arttırır. Zihnin daha dirençli ve uyanık olmasına yardımcı olur. Ayrıca her sabah içilen bir fincan kahve güne daha zinde ve enerjik başlamanızı sağlar. Stresi yok eder ve kan basıncını yükseltir.

Kahve Kilo Vermeye Yardımcı Olur: Kahvenin içerdiği kafein yağ yakımı için ideal bir maddedir. Bu konuyla alakalı yapılan araştırmalar kahvenin metobolizmanın çalışmalarını hızlandırdırdığını ortaya koymuştur.

Kahve Fiziksel Performansı Arttırır: Kahvede bulunan kafein vücutta yağ hücrelerine yağ yakımı sinyalleri göndermek için sinir sistemine sinyaller gönderir ve aynı şekilde kafein kanda adrenalin düzeyini arttırır. Bu durum yoğun fiziksel efor için bünyeyi hazır hale getirmek için faydalıdır. Bu özelliğinden dolayı, sporcular antrenmanlarına başlamadan önce kahve tüketmeye özen gösterirler.

Kahve Tip II Diyabet Riskini Azaltabilir: Dünya çapında tip 2 diyabet hastalığından dolayı felç vakası geçiren 300 milyon insan var. Bu yüzden diyabet çok ciddi bir sağlık sorunudur. İnsülin yetersizliği sonucu kan şekerinin yükselmesiyle ortaya çıkar. Kahve Tip 2 diyabet riskini azaltmaktadır.

Bu konuyla ilgili olarak yapılan çalışmalar kahve içenlerde diyabet hastalığına yakalanma oranı % 67 (23, 24, 25, 26, 27) gibi yüksek bir azalma görülmekte, yani kahve tüketenlerin tüketmeyenlere göre  bu hastalığa yakalanma rsiki 23-50% daha düşük  daha düşüktür.

Bu araştırmaların sonuçlarına göre, her gün bir fincan kahve tüketen kişiler 2. Tip diyabet hastalığına yakalanma oranı % 7 azalır.

Kahve Alzheimer Hastalığından Korur:  Alzheimer hastalığı dünyanın en yaygın hastalıklarından bir tanesidir.Bu hastalık genellikle 65 yaş üstü insanları etkiler.Ne yazık ki, Alzheimer için bilinen bir tedavi metodu yoktur. Ancak hastalığının başlangıç aşamasından tesbit edilmesi durumunda bazı önlemler alınabilir. Yapılan araştırmalar sonucunda kahve, sağlıklı beslenme ve egzersiz, gibi bazı önlemler hastalığın önüne geçebilir. Çeşitli çalışmalar kahve içenlerin Alzheimer hastalığı yakalanma oranın kahve içmeyenlere göre% 65 daha düşük olduğunu göstermektedir.

Kahve Parkinson Hastalığına Yakalanma Riskini Azaltır: Parkinson hastalığı  Alzheimer sonra, dünya çapında en yaygın görülen ikinci nörodejeneratif bir hastalıktır. Bu hastalığa beynin dopamin üreten nöronların ölümü neden olur. Alzheimer hastalığında olduğu gibi, hastalığın bilinen bir tedavisi yoktur.

Bu hastalık üzerine yapılan araştırmalar kahve’nin içerdiği kafein’in hastalığa yakalanma riskini azalttığını ortaya koymuştur.Bazı arştırmalar kahve tüketen insanların tüktemeyenlere göre %60 oranında parkinson hastalığına daha az yakalandığını ortaya koymuştur.

Kahve Karaciğer Sağlığını Korur:  Karaciğer vücutta önemli fonksiyonlardan yüzlercesini yürürten önemli organlardandır. Karaciğer hastalıkları arasında özellikle geçmişte tedavisi zor olan siroz hastalığı çok sık rastlanır. Bu konuyla alakalı yapılan araştırmalar günde 4 fincan kahve tüketenlerin, karaciğer hastalıklarına özellikle siroz hastalığını tüketmeyenelere göre %80 oranında daha aza yakalanmaktalar.

Kahve Depresyonla Mücadeleye Yardımcı Olur: Depresyon yaşam kalitesini önemli ölçüde azalmasına neden olan ciddi bir ruhsal bozukluktur. Depresyon inanılmaz yaygın bir hastalıktır, çok sinsi olduğu için bazen kişi depresyona olduğunu bile anlamayabilir. ABD’de insanların yaklaşık 4.1% halen klinik depresyon tedavisi görmektedir.

Bu konuyla alakalı ABD’de yapılan bilimsel araştırmalar, günde 3-4 bardak kahve tüketiminin depresyonla mücadelede ciddi katkı sağladığını ortaya koymuştur. Düzenli olarak kahve tüketimi depresyona girme riskini %50 oranında azaltabilir.

Kahve Kanser Hastalığından Koruyabilir: Kanser hatalığı günümüz dünyasının en yaygın hastalıklarının başında gelir. Kahve karaciğer kanseri, kolorektal kanser, olmak üzere iki tip  kansere karşı koruyucu olarak görünmektedir.Bilimsel çalışmalar kahve içenlerkaraciğer kanserine yakalanma riskini %40 oranında azalttığını ortaya koymuştur. Kolorektal kanser oranını da %15 oranında azaltır.

Kahve Kalp Sağlığını Korur ve İnme Riskini Azaltır:  Genellikle kafeinin kan basıncını arttırdığı iddia edilir. Bu doğrudur, ancak düzenli ve az miktarda kahve tüketimi buna neden olmaz. Fakat ciddi kan basıncı sorunu yaşayanların mutlaka uzak durması gereken bir içecektir. Bir çok bilimsel araştırma sonucuna göre kahve tüketen , özellikle kadınların kalp hastalıklarına yakalanma riski tüketmeyenlere göre %20 daha azdır.

Özel Uyarı: Kalp hastaları için kahvenin iyi geldiğine dair bilimsel bir araştırma sonucu bulamadık. Bu yüzden kalp hastalarının kahve tüketimi ve dozu hakkında doktorlarına danışmalarını öneririz. Burada yazılanlar, sağlıklı insanlar için kalp hastalıklarına yakalanma riskini azalttığını göstermektedir, kalp hastaları için ne kadar güvenli olduğunu  doktorunuz belirlemelidir.

Kahvenin Sağlık Açısından Diğer Faydaları: Kahve tüketenlerin tüketmeyenlere göre ani ölüm riskinin daha az olduğu, uzun yaşamayı sağladığı, diyabet hastalarına iyi geldiği, diyet yapan insanlara zayıflama noktasında yardımcı olduğu, antioksidanlar açısından zengin olduğu için serbest radikallerin neden olduğu hastalıklardan koruduğunu söylemek mümkün.


Türk Kahvesinin FaydalarıTürk Kahvesinin Faydaları:

Türk kahvesi yüzyıllardır zevkle tüketilen içeceklerin başında gelir. Ama çoğumuz sağlık açısından faydalarını bilmeyiz. Evde hazırlanan Türk kahvesi hazır paketlerde satılan necafelerden daha sağlıklıdır. Filitre edilmediği için doğal yollarla hazırlanmış olur ve diğer hazır kahve çeşitlerine göre çok daha sağlıklılıdır. Şeker karıştırılarak tüketildiği için fazla tüketimi kilo yapabilir.

 • Türk havesi düzenli olarak günde 2 fincan tüketilidğinde kolon, göğüz ve rektal kanserine yakalanma riskini azaltır.
 • Yaşlanmayı yavaşlatır, Türk kahvesinin antioksidan özelliğinin olması cildin yaşlanmasını geciktirir, cildi ve bütün vücudu serbest radikallerin neden olduğu hastalıklardan korur.
 • Tip 2 diyabet hastalarına faydalıdır, diyabet hastalığına yakalanma riskini azaltır.
 • Kan basıncını düzenler, aşırı kan basıncı sorunlarından kourur.
 • Parkinson başta olmak üzere zihinsel haztalıklara yakalanma riskinia zaltır, zihni açar, belleği kuvvetlendirir.
 • Türk havesinin astım hastalığına iyi geldiği söylenmektedir, antioksidan zöelliğinden dolayı solunum yolu iltihaplarını giderir, bronşları açar.
 • Siroz hastalığına iyi gelir, enerji verir ve girişkenliği arttırır.
 • Kemikleri kuvvetlendirir yalnız, yaşlıların aşırı şekilde kullanması kemik sağlığı için zararlıdır.
 • Ağrıkesicilerin etkisini arttırıcı özelliği vardır, bazı uzmanlar ağrı kesicilerin etkisini %30 oranından arttırdığını söyemekteler.
 • Depresyon, stres ve sinirsel hastalıklara karşı etkilidir, sinirleri yatıştırıcı özelliği vardır.

Kahve Telvesi: Kahve telvesinin faydalarını bilmediğimiz için bir çoğumuz kahveyi içtikten sonra telvesini atarız, halbuki kahve telvesinin hem sağlık açısından faydaları vardır hem de , farklı kullanımlarla günlük hayatımızda bazı kolaylıklar ve faydalar sağlar.

 • Kahve telvesi özellikle cilt ve saç sağlığı için faydalıdır. Kahve telvesini hindistan cevizi yağı ile karıştırıp düş aldığınızda cildinizi yumuşatır. Selülitleri giderebilir, bunun için biraz zaytin yağı ile kahve telvesini iyice karıştırın ve yumuşak bir şekilde selülitlere uygulayın 5-10 dakika bekledikten sonra ılık su ile arındırın. Haftada 2-3 kere bu uygulamayı yaptığınızda kahve telvesinin selülit sorununu çözmeye yardımcı olduğunu göreceksiniz.
 • Saç sağlığını korumak için de kahve telvesi kullanabilirsiniz. Temiz saçlara kahve telvesi uygulayın ve 15-20 dakika bekledikten sonra ılık su ile arındırın. Bu uygulama saçlarınıza sağlıklı bir parlaklık kazandıracaktır.
 • Kahve telvesi ayrıca ellerdeki ölüc hücreleri ve kötü kokuları giderebilir. 4-5 dakika ellerinize yumuşak bir şekilde uygulayın ve ılık su ile arındırın.

Menengiç Kahvesinin FaydalarıMenengiç Kahvesinin Faydaları:

Menengiç kahvesi çok az bilinen bir kahve türürdür ama mükemmel ve otantik bir tadı vardır. Yalnız menengiç kahvesini içtikten sonra çekirdekleri yemeye kalkmayın çünkü çok acı tadı vardır. Menengiç kahvesi sodyum, potasyum ve kalsiyum açısından çok zengindir, bunun yanında E ve B vitamini içerir.

 • Menengiç kahvesinin özellikle sorulum yolları sorunlarına cidd katkıları vardır, nefes almayı kolaylaştırır, astıma iyi gelir, öksürür keser ve balgam sökücü özelliği vardır, göğüs ağrılarını giderir.
 • Sindirim sistemi için aydalıdır, bağırsak kurtlarının dökülmesine yardımcı olabilir.
 • Mideye vaydalıdır. Mide ağrılarının azalmasını sağlar.
 • Kalp yetmezliği hastalıklarına yakalanma riskinia zaltır.
 • Ayak kokularını giderme özelliği avardır.
 • Kolesterolü düşürür ve damar sertliklerini öneleyebilir.
 • Yüksek miktarda kalsiyum içerdiği için kemik sağlığını korur.

Kahve Çekirdeğinin FaydalarıKahve Çekirdeğinin Faydaları:

Kahve çekirdeklerinin sağlık açısından bir çok faydaları vardır, yalnız kavrulmuş kahve çekirdekleri sıcaklıkta antioksidan etkisini yitirdiği için haliyle faydası da azalmaktadır. Yeşil kahve çekirdeklerini kavurmadan kullanmaya çalışın böylece faydalarından maksimum derecede yararlanabilirsiniz.

 • Cilt Sağlığı İçin Kahve Çekirdeği – yeşil kahve çekirdekleri çok etkili bir antioksidan işlevi görürler. Kahve çekirdeklerinin içerdği asitler vücutta bulunan serbest radikallerin etkilerini 10 kata kadar azaltabilir.Fakat kavrulmadan cilt için kullanılmalıdır, bu şekilde gaydalarından maksimum şekilde yararlanmak mümkün.
 • Kahve çekirdekleri serbest radikalleri büyük oranda etkisiz hale hetirerek cildi olumsuz yönde etkileyen toksit ve zaraalı maddelerden korur. Cildi bu tür zararlı maddelerden temizler.
 • Kahve çekirdekleri içerdiği uçu yağlar ve asitler yardımıyla ciltte meydana gelen kırışıklıkları giderir, cilt sağlığını korur ve sağlıklı bir görünüm kazandırır.
 • Kahve çekirdekleri cildin nemlenmesini sağlar. Özellikle kuru ciltlerde meydana gelen kaşıntı ve dökülmelere engel olabilir. Arahidic Asit, Linoleik Asit, Oleik Asit, ve yağ asitleri ve esterleri bakımından zengindir. Bu özelliğinden dolayı cildin gözeneklerini açar ve kurumasına engel olur.
 • Kahve çekirdekleri aynı zamanda saç sağlığı içinde önemli mineral ve bileşner içerir. Saçlara zarar veren unsurları ortadan kaldırı ve sağlıklı, parlak bir görünüm verir.
 • Kahve çekirdekleri kellik sorununa ve saç dmkülmesine karşı çözüm olabilir.
 • İştahı bastırıcı özelliği vardır. Kahve çekirdekleri rejim yapanlar için uzun süre açlığa dayanabilmek için iyi bir çözüm kaynağı olabilir.

Diğer Faydaları: Kahve çekirdeklerinin burada detaylı olarak ele aldığımız cilt ve saç sağlığı dışında kahvenin faydaları kısmında ele aldığımız diğer faydaları da vardır. Kahveşer buçekirdeklerden yapıldığı için genelde aynı faydaları sağlamaktadır.


Filtre Kahvenin FaydalarıFilitre Kahvenin Faydaları:

Filitre kahve daha çok bazı aparat ve makineler tarafından kahve çekirdeklerinin öğütülmesi ile elde edilir. Market veya Kuruyemişçilerden alınan hazır kahvelerden farklı olarak daha taze tüketme imkanı sağlar ve datı biraz daha farklı olur. Doğal yollarla hazırlandığı için daha sağlıklı ve faydalı olabilir.

Filitre kahvesin sağlığa faydaları diğer kahve türleri ile beznerlik gmstermektedir. Yalnız çok fazla tüketilmesi durumunda konsantrasyon eksikliğine neden olabilir.


Dibek Kahvesinin FaydalarıDibek Kahvesinin Faydaları:

Dibek kahvesi metal veya ağaçtan yapılan dibekte kahve çekirdeklerinin ezilmesi ile yapılır. Dibekte kahve çekirdekleri zeilirken ek olarak hindistancevizi gibi diğer türlerde eklenebilir.

Dibek kahvesi fonksiyon açısından filtre kahvesine benzer ama daha doğal yöntemlerle hazırlanıyor olması daha sağlıklı olmasını sağlar.  Dibek kahvesinin sağlığa faydaları diğer kahve çeşitleriyle aynıdır ve klasik şekilde hazırlanıp tüketilir.


Kahvenin Zararları: Şimdiye kadar kahvenin sağlık açısından bir çok faydasını detaylı olarak ele aldık. Kahvenin özellikle aşırı tğketiminden kaynaklanan bazı sağlık sorunlarına neden olduğunu belirtmek isteriz. Bu yüzden kalp hastaları, zihinsel sorun yaşayan eğilepsi hastaları gibi, ve mide sorunları olanlar tüketimine ve dozuna çok dikkat etmeleri gerekiyor. Sağlıklı insanlar için başlı başına şifa kaynağı olan kahve ve çeşitleri bu tür hastalıklardan muzdarip olan kişiler için risk haline dönüşebilir.

 • Kahve fazla tüketildiğinde kalpde ritim bozukluğuna neden olabilir. Bu yüzden kalp hastalarının mutlaka sınırlı miktarda tüketmeleri gerekiyor.
 • Tansion hastaları için aşırı tüketim risk oluştururyor. Bundan dolayı tansiyon hastaları doktorlarına danışarak kahve tüketmelidirler veya tamamen tüketimi kesmelidirler.
 • Mide hastalıklarına iyi gelmeyebilir. Özellikle ülser hastalarının ülserini tetikleyebilir. Mide asitlerinin dengesini bozabilir.
 • Yemek esnasında yükselen şekeri kahvenin daha fazla yükselttiği tesbit edilmiştir. Bu yüzden yemek esnasında kahve tüketmemeye dikkat edilmesi gerekir.
 • Bazı sağlık uzmanları kahvenin su kaybına neden olduğunu savunurken, bazısağlık uzmanları ise bu su kaybı derecesinin önemli oladığını söylüyorlar.
 • Kahvenin içerdiği kafeinin migreni tetiklediğini söyleyen uzmanlar var.
 • Hamilelik döneminde anne adaylarının kahve tüketimine dikkat etmeleri gerekmekte ve aşırı tüketimden kaçınmalıdırlar.

Tavsiyeler

Kahve doğru tüketildiği sürece sağlık açısıdan bir çok faydası olan bir ürün. Özellikle antioksdian özelliğinin olması çok geniş bir yelpazade sağlığa katkı sağlama imkanı tanıyor.Taze olarak tüketilmesinin bir çok avantajı var. Bunun dışında nescafe gibi hazır kahvelerin kilo almak başta olmak üzere bir çok sorunlara neden olabiliyor ama kahve daha sağlıklı ve güvenilir olarak ön plana çıkıyor.

Kaynaklar

 1. 13 Proven Health Benefits of Coffee (No. 1 is My Favorite)
 2. Кофе: польза и вред
 3. Coffee and Your Health
 4. 6 Surprising Health Benefits of Coffee
 5. Кофе: вред и польза в одной чашке
 6. 11 Reasons You Should Drink Coffee Every Day
 7. 10 новых причин пить больше кофе
 8. Big Perks: Coffee’s Health Benefits
 9. Nutrition and healthy eating
 10. Health Reasons to Drink Coffee (and Cons to Consider)
 11. 9 Amazing Benefits of Coffee
 12. 15 Amazing Benefits Of Green Coffee Beans For Skin, Hair And Health
 13. Кофе вред и польза
 14. Польза кофе
 15. Вред и польза кофе для здоровья и красоты

Yorumunuzu bırakın

Yorumunuz*

İsminiz*
İnternet siteniz

Limit aşıldı. Lütfen bir süre sonra tekrar deneyin.

adidas eqt   | adidas eqt 9317   | adidas eqt adv   | adidas eqt adv 9317   | adidas eqt adv pk   | eqt adv shoes   | eqt adv 93   | eqt adv 9317   | eqt adv black green   | eqt adv pk   | eqt support adv 93   | eqt support adv 9317   | eqt support adv black green   | eqt support adv pk   |