Dereotunun Faydaları


Ana vatanı Asya olan tek yılık bitkidir ve Ülkemizde de her bölgede yetişmektedir. Ortalama olarak 120 cm’ye kadar yükselen sapı vardır. Itır kokulu bir bitki olan Dereotu sonbahar aylarında toplanır. Daha çok salatalarda kullanılan dereotu çiğ olarak tüketilmektedir.

Fosfor, Bakır, Magnezyum, A ve C vitaminleri ile Potasyum, Kalsiyum, Demir ve Çinko yönünden çok zengindir. Bir tutam dereotu bir yetişkinin C vitamini ihtiyacının % 40’ını, A vitamini ihtiyacının ise % 43’ini karşılamaktadır.


dereotunun sağlığa faydaları

Dereotunun Sağlığa Faydaları

Dereotu mide bulantıları ile karın ağrılarının giderilmesinde etkindir. Ağız kokusuna ve sindirim sistemi problemlerinin tedavi edilmesinde kullanılmaktadır. Ayrıca emziren bayanlar sütü artırmak için dereotu kullanabilirler. Bebek ve çocukların gaz sancılarının giderilmesine de yardımcıdır.

Son yıllarda sofraların gözdesi olan dereotu tok tutma ve yüksek besin değeri özellikleri ile diyet listelerinde de kendisine yer bulmaktadır. Lifli bir gıda olan dereotu hazmı kolaylaştırarak kabızlığı engeller.

Dereotunun Sindirim Sistemine Faydaları

Sindirim sisteminin aktif olarak çalışmalarını destekleyerek sindirim sisteminde ki aksaklıkların neden olduğu hazımsızlık, mide ağrıları ile mide kramplarının tedavi edilmesinde oldukça etkilidir. Mide ülserinin etkilerini, vermiş olduğu rahatsızlıkları tolere eder ve tedavi sürecini destekler. Gaz problemi yaşayanlar için birebir olan dereotu gazı söktürmektedir.

Dereotu taze olarak tüketilebileceği gibi kurutularak da tüketilebilmektedir. Salata ve yemeklerin içerisinde aromatik bir tat verirken hazmı kolaylaştırmaktadır.

Dereotu Uykusuzluğu Giderir: Dereotunun içerdiği uçucu yağlar tuhaf ve gizemli özelliklere sahiptir. Aynı anda sedatif ve hipnotik uyarıcı rolünü üstlenir, bu durum sakinleşmeyi sağlar.  Dereotunun içerdiği B vitamini ve önemli miktardaki uçucu yağlar doğada uyarıcı özellikleri olan önemli maddelerdendir. Bu sağlar sayesinde gece rahat bir uyku çekmek mümkün, aynı zamanda sinir sistemini sakinleştirir.

Dereotu Kemik Sağlığını Korur: Dereotu zengin miktarda kalsiyum içerdiğinden dolayıkemik sağlığı için çok faydalıdır. Kemillerde meydana gelebilecek mineral kaybına izin vermez ve her yıl yüzbinlerce insanın yakalandığı kemik hastalıklarına yakalanma riskini zalatır. Çocuklarda kemik sağlığının korunmasını sağlar, sağlıklı iskelet yapısı için gerekli olan kalsiyum ve diğer mineralleri sağlar. Yaşlılıktan kaynaklanan kemik erimesi veya kemik zayıflaması sorunları giderir.

Dereotu Diyabet Hastalığına İyi Gelir:  Dereotu doğal insülin görevi görebilir. Bu konuyla alakalı insanlar üzerinde yapılan deneyler çok sınırlı olmasına rağmen,yapılan bazı çalışmalar insürlin seviyesindeki dalgalanmalara engel olduğunu ortaya koymuştur.

Aşırı Gaz Sorununu Giderir:  Dereotunun diğer bir özelliği aşırı gaz sorunlarını giderebiliyor olmasıdır. Çok aşırı gaz birikimi aynı zamanda göğüs ağrılarına neden olabilmektedir, bu yüzden diğer organlara baskı yaparak tehlikeli bir sağlık sorununa nedne olabilir. Dereotu aşırı gazın giderilmesini ve sağlıklı bir şekilde bünyeden dışarı atılmasını sağlayabilir.

Dereotu Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Dereotu etkili bir antibakteriyal aktivite sağlayıcısıdır.  Bütün vücutta  bikrobik enfeksiyonlara karşı direnç sağlayabilir ve bağışıklık sisteminin mikrop ve enfeksiyon hsorunlarıyla mücadelesinde yardımcı olur.

Dereotu Hıçkrırığı Giderir:  Hıçkırık genelde gazaların yemek borusundan yukarıya doğru çıkmasıyla meydana gelir. Bunun dışında bazı alerji ve sinirsel bozukluklardan dolayı hıçkırık problemi ortaya çıkar.  Dereotu her iki durumda da hıçkrırığın giderilmesine yardımcı olabilir. Bir gaz giderici olarak ve bir alerji gidereici olarak dere otu hıçkırığa neden olan unsurları ortadan kaldırır. Hiperktiv sinir bozukluklarının nedne olduğu hıçkrıkları ortadan kaldırı.

Dereotu  İshali Giderir: İshal başlıca iki sorundan dolayı oryata çıkar, hazımsızlık. Hazımsızlık sorunları yaşayanlar için dereotu çok etkili bir tedavi yöntemi olabilir. İçediği zengin miktardaki uçucu yağlar sayesinde mikropların enden olduğu unsurları ortadan kaldırır.

Dizanterine Alternatif  Tedavi Dereotu: Dizanterine daha çok  mantar enfeksiyonlarına neden olur. Dereotu onun uçucu yağları doğada dezenfekte olduğundan, yardımcı ve etkili bir mantar enfeksiyonları engellemek için yardımcı olabilir.

Artrit Sorunlarını Giderir: Dereotu, iltihap ve romatizmal artrit, gut, ve artrit gibi hastalıklarla ilgili ağrıları azaltmaya yardımcı olur, yani, bir anti-inflamatuar bitki olarak bilinmektedir. Dereotu tam da bu nedenden dolayı eski çağlardan beri kullanılmaktadır.

Ağız Bakımında Dereotu: Dereotu tohumları ve yaprakları çok iyi ağız ve nefes spreyleri olarak kullanılabilir. Bunun dışında, içindeki uçucu yağlar doğada mikrop öldürücü, antioksidan ve dezenfektan bulunmaktadır. Bu özelliklerinden dolayı ağızda bulunan mikropları ortadan kaldırabilir ve alerjik sorunları ortadan kaldırır.

Dereotu Kanserle Mücadele Eder : Dereotunun içedirği yağlar ve anti bakteriyal antioksidan özelliğinden dolayı kanserle mücadele eder ve knasere neden olan unsurları ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Dereotunun Diğer Faydaları: Dereotunun kuvvet verici özelliği vardır, içerdiği besin ve mineraller yardımıyla bünyeyi güçlendirir. Vücutta bulununan toksinleri dışarı atar fazla tuzların aynı şekilde  ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Bunun yanında içerdiği su sayesinde idrarı arttırır ve dolaylı olarak boşaltım sistemine yardımcı olur.Gaz giderici özelliğinden dolayı, gazın neden olabileceği spazm ve krampları giderir. Çok iyi bir kalsiyum kaynağı olduğu için diş sağlığı için de önemli bir besin kaynağıdır.


Dereotu TohumununDereotu Tohumunun Faydaları: 

Dereotu tohumlarının anason ve kerevize benzer tadı vardır. Yaz sonunda ve son baharlarda tohumlar meydana çıkarlar. Dereotu tohumunun hassas ve biraz acı tadı vardır. Bu yüzden genelde yemeklerde ve salatlarda kullanılır.

 • Dereotu tohumları çay yapılarak içildiğinde uykusuzluk problemine çözüm olabilir.
 • Dereotu tohumları sindirim sistemi için faydalıdır, gazların giderilmesinde ve kabızlık gibi sorunların ortadan kalmasında etkili bir besin kaynağıdır.
 • Dereotu tohumları emzirme döneminde olan annelerin sütlerini arttırabilir. Bebeklerde uyku sorunu var ise çok az miktarda verilerek bu sorun ortadan kaldırılabilir. Bunun yanında çok iyi bir gaz çıkarıcı olduğu için bebeklerde çok sık rastlanan gaz sorununu gidermek için kullanılabilir.
 • Dereotu tohumları çay yapılarak hazımsızlık sorunları giderilebilir, bunun yanında mide bulantılarına karşı da etkilidir.
 • Özellikle bebeklerde meydana gelen grip vakalarında çözüm olabilir.
 • Dereotu tohumları genelde yemeklerden sonra mideyi yatıştırmak için tüketilmektedir.
 • Dereotu tohumları çok iyi kalsiyum depolarıdır, bu yüzden gerek çocukların gelişme döneminde gerekse yetişkinlerde düzenli olarak tüketilmesi kemik sağlığını koruma açısından önemlidir.
 • Dereotu tohumlarının diğer bir tüketim medoduda çiğnenmesidir. Çiğnenerek tüketilen dereotu tohumları kötü nefes kokusunu giderir.

Dereotunun Zararları: Dereotu doğru ve aşırı tüketilmediği sürece sağlık açısından faydalıdır. Aşırı tüketime bağlı olarak bazı yan etkileri olabilir.

 • Cilde tatbik edildiğinde dereotu bazen tahrişe neden olabiliyor.
 • Taze dereotu suyu cilti güneşe karşı hassas hale getirebilir. Bu durum güneş yanıkları ve cilt kanseri hastaarı için bir risk teşkil eder.
 • Hamilelik döneminde dereotu tüketiminde özellikle dozuna dikkat etmelisiniz.
 • Emzirme döneminde dereotu tüketiminin ne kadar güvenli olduğu yönünde yeterli araştırma sonucu yok, bu yüzden doktorunuza danışmanızı öneririz.
 • Bazı besinlere karşı alerjisi olan kişilerde alerjiye neden olabilir.

Tavsiyeler

Dereotunun kemik sağlığından, sindirim sitemi sağlığına, anserle mücadeleden cilt sağlığına kadar bir çok faydasının olduğunu görüyoruz. Bunun yanında aşırı gaz sorunlarından muzdarip olan kişilerin bu sorunlarına anlık çözümler üretmekte. Bu yüzden düzenli olarak dereotu tüketiminine özen gösterilmesini öneriyoruz.

Kaynaklar

 1. Find a Vitamin or Supplement DILL
 2. Полезные свойства укропа для красоты и здоровья
 3. Dill
 4. Health Benefits of Dill
 5. Польза укропа для здоровья
 6. Dill Health Benefits
 7. Польза укропа и петрушки
 8. Health Benefits of Dill Weed
 9. dill seeds
 10. Польза укропа для здоровья
 11. Health Benefits of Dill Weed
 12. Укроп

2 Yorum

Yorumunuzu bırakın

Yorumunuz*

İsminiz*
İnternet siteniz

Limit aşıldı. Lütfen bir süre sonra tekrar deneyin.

adidas eqt   | adidas eqt 9317   | adidas eqt adv   | adidas eqt adv 9317   | adidas eqt adv pk   | eqt adv shoes   | eqt adv 93   | eqt adv 9317   | eqt adv black green   | eqt adv pk   | eqt support adv 93   | eqt support adv 9317   | eqt support adv black green   | eqt support adv pk   |