Civanperçeminin faydaları nelerdir?

Civanperçeminin faydaları

Civanperçemi tüylü yaprakları ve beyaz çiçekleri olan bir bitkidir. Civanperçemi, Latince adı achillea millefolium olan bitki Haziran ve Eylül ayları arasında dağlarda büyür ve çiçek mor ya da pembe renk çiçekler açarak kendini belli eder. Bu bitki Kuzey Yarımküre oldukça yaygındır. Civanperçemi bitkisini otlaklarda, yol kenarlarında büyürken bulabilirsiniz. Bitkinin yapraklarını toplayıp kurutarak hem çay hem de tentür yapabilirsiniz. (1)

Devamı

Barbunyanın faydaları nelerdir?

Barbunyanın faydaları

Barbunya, kırmızı ve beyaz beneklere sahip olan olgunlaşmış fasulye baklalarına verilen isimdir. Bu tombul baklalar karakteristik özelliklerini oval şeklinden ve bu kırmızı, beyaz renginden almaktadır. Pişmiş barbunya kremsi ve kestaneyi andıran bir dokuya sahiptir. Bununla beraber tatlı, otsu, nişastalı zengin bir lezzet sunmaktadır. Pişirildiklerinde canlı renkleri biraz solabilmektedir. (1)

Barbunya diğer bitki türevi gıdalara göre oldukça fazla protein içermektedir.

Devamı

Aynısefanın faydaları nelerdir?

Aynısefanın faydaları

Aynısefa Latince ismi calendula officinalis olan aynı zamanda nergis olarak da bilinen bir bitkidir. Bir yıllık olan bu bitkinin özelliği çiçeğidir ve yetişmesi oldukça basittir. Her yıl kolayca aynısefa tohumlarıyla yetişmektedir. Oldukça güzel renklere sahip olan aynısefa bitkisi hem bahçeleri süslemekte hem de sağlığa oldukça faydalı yararlar sunmaktadır. (1)

 

Devamı

Avokado yaprağı faydaları nelerdir?

Avokado yaprağı faydaları

Çoğu insan avokadoyu sadece meyvesi tüketilen bir bitki olarak bilmektedir. Bu meyvenin şekli armuda benzemektedir; rengi yeşildir ve içinde büyük yuvarlak bir tohumu vardır. Sadece tohuma sahip olması nedeniyle etli, lezzetli ve taze olan bu avokado meyvesi toplumun oldukça favorisi haline gelmiştir. Avokadonun kendisi genellikle gıda ürünü, içecek hatta tıbbi olarak kullanılmaktadır. Peki, avokadonun da kendisi kadar çok faydaya sahip olması yeterince biliniyor mu? Evet, özellikle insan sağlığı için avokado yaprakları oldukça faydalı olmakla beraber pek popüler değildir.

Devamı

Aspir yağının faydaları nelerdir?

Aspir yağının faydaları

Aspir Amerika Birleşik Devletleri, Meksika ve Hindistan gibi ülkelerde yetiştirilen, devedikeni benzeri, yıllık bir bitkidir. Aspir, insanlar tarafından yetiştirilen en eski ürünlerden biridir ve aspir tohumunun preslenmesiyle elde edilen yağı hem besin değerleri hem de sağlığa olan faydaları ile oldukça iyi bilinmektedir.  Bu nedenle, Hindistan cevizi yağı ya da zeytinyağı gibi geleneksel pişirme yağları için uygun bir alternatiftir.

Aspir bitkisi ayçiçeği ve devedikeni bitkisine oldukça benzemektedir. Rengi sarı turuncu bir renktedir. Aspir tohumundan elde edilen yağı

Devamı

Aslanpençesinin faydaları nelerdir?

Aslanpençesinin faydaları

Latince ismi alchemilla vulgaris olan aslanpençesi bitkisi, özellikle dağlık bölgelerin yüksek rakımlarda yetişen bir yıllık otsu bir bitkidir. Ayrıca Ağustos ayına kadar Nisan’dan itibaren ormanlar, mera ve çayırlarda yetişmektedir. Aslanpençesi bitkisi çok uzun boylu değildir. Yaprakları dişli kenarlı, yarım bir daire biçimindedir. Küçük boyutlu sarımsı-açık yeşil renkte çiçekleri vardır. Tıbbi amaçlı olarak kullanıldığında, aslanpençesi bitkisi Temmuz ve Haziran ayında hasat edilir.

Devamı

Arpanın faydaları nelerdir?

arpanın faydaları

Arpa ilk 10.000 yıl önce Mısırlılar tarafından kullanıldığı düşünülen, yeryüzündeki en eski tahıllardan biri olarak kabul edilmektedir. Özellikle lif içeriği sayesinde popülerlik kazanan bu tahıl, tıbbi faydalarıyla da oldukça heyecan verici bir hale gelmiştir. Kardiyovasküler hastalıktan kansere kadar koruma sağlayan arpa, kan şekerini de dengelemektedir. Bir dizi hastalığa daha faydalı olabilmesi, arpanın zengin fitokimyasallar, lif ve mineral içeriği açısından oldukça zengin olmasına bağlanmaktadır.

Devamı

Alıç bitkisi faydaları nelerdir?

Alıç bitkisinin faydaları

Bilimsel adı crataegus olarak bilinen alıç bitkisi rosaceae familyasına ait çalı ve ağaç biçiminde bir bitkidir. Alıç bitkisi, dünyanın farklı bölgelerinde yetişmektedir. Ağırlıklı olarak ise Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya gibi ılıman bölgelerde bulunmaktadır. (1)

Alıç bitkisi yaygın olarak kalp hastalığının erken evreleri için güvenli ve etkili bir tedavi yöntemi olarak Avrupa’da kabul edilmiştir. Dolaşım sistemi sağlığı

Devamı

Acı çehrenin faydaları nelerdir?

Acı çehrenin faydaları

Akdiken olarak bilinen acı çehre bitkisi yaprak döken orta boylu bir ağaçtır. İnce dalları ve kırmızımsı kahverengi kabuğu olan bu bitki 1 metre boya kadar büyümektedir. Bitkinin eliptik ve sarı, yeşil renklerdeki uçları pürüzlü kümeler halinde yaprakları vardır. Mayıs ve Haziran aylarında beyaz renkte çiçekleri açmaktadır. Eylül ayında ise siyah renkte dut benzeri meyveleri yetişmektedir.

Kızılderililer tarafından kutsal kabuk olarak da adlandırılan bu bitkinin ilkbahar ve yaz aylarında ağacından kabukları şerit halinde kesilmektedir. Bu kabuklar kurutulup

Devamı

Ginkgo Biloba Faydaları

Ginkgo Biloba Faydaları

Ayrıca ‘’maidenhair’’ diye adlanırılan Ginkgo Biloba, eski Çinliler tarafından keşfedildiği düşünülmektedir. Daha sonra, Avrupa, Almanya ve dünyanın diğer bölgelerine yayıldı.
Ginkgo biloba özü, daha çok tıbbi amaçlı kozmetik ürünlerinde kullanılır. Son zamanlarda kullanımı yayıldıkça, Gingko

Devamı

Safranın Faydaları

Safranın Faydaları

Safran dünya çapında tüketimi popüler olan bitkiler arasındadır. Safranın içerdiği gıdalar gayet etkilidır, bununla birlikte anlık sonuçlar verebilir.Safranın benzersiz tat, renk ve özellikleri bitiki dünya çapında allernatif tıp alanında yaygın olarak kullanılmasına neden olamkatdır.

Safranın sağlığa

Devamı

Bezelyenin Faydaları

Bezelyenin Faydaları

Bezelye, ufak yeşil toplar halinde yetişen, kendine has tadı olan bezelye genelde ilk bahar mevsiminde taze olarak tüketilir.  Bezelye sadece besin olarak tüketilmez aynı zamanda restoranlarda süslemelerde kullanılır. Bezelyenin naif görüntüsü ve otantik tadı dışında sağlığa faydaları

Devamı

Ebegümeci Faydaları

Ebegümeci Faydaları

Sağlık açısından birçok faydası olan ebemgümeci bitkisi Althaea, Mellow, Marshmallow olarak da bilinmektedir. Daha çok meralarda ve yerleşim yerleri dışında hayat bulur. Ebegümecinin boyu ortalama 20-30 santimetreye kadardır. Çok ince ve kadifemsi bir yapısı vardır. Çiçekleri kıllı ve

Devamı

Yulafın Faydaları

Yulafın Faydaları

Özellikle kış aylarında güne  yulaf ezmesi ile başlamak sağlık açısından çok faydalıdır. Çünkü yulaf çok iyi enerji sağlayan protein ve karbonhidratlar açısından çok zengin bir besin kaynağıdır. Yulaf ezmesiye alakalı modern tıbbın yaptığı bir çok araştırma düzenli olarak yulaf ezmesi

Devamı

Kimyonun Faydaları

Kimyonun Faydaları

Baharatlar lezzetli yemeklerin yapımında önemli rol oynamaktadırlar. Hint mutfağının ana maddesini oluşturan baharat aynı zamanda diğer ülkelerde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Aynı şekilde kimyon da dier baharat türleri gibi Hint mutvağı başta olmak düzere yemeklerde yaygın olarak kullanılır.

Kimyon veya

Devamı
1 2 3