Biberiye çayının faydaları nelerdir?


Biberiye baharat olarak kendine mutfaklarda büyük yer edinmiştir, özellikle de Akdeniz mutfağının vazgeçilmezidir. Güzel kokusu sayesinde çorbalarda ve kozmetik ürünlerinde sıkça kullanılmaktadır. Geleneksel olarak biberiye tedavi edici olarak şu şekillerde kullanılmaktadır:

 

 

 • Hafızayı geliştirmek
 • Kas ağrılarını ve spazmları rahatlatmak
 • Sağlıklı saç uzamasını sağlamak
 • Dolaşım ve sinir sistemine yardımcı olmak

Biberiyenin adet dönemine yardımcı olma özelliği nedeniyle düşük riskini artırdığına, idrar kaçırmaya neden olacağına diğer yandan da hazımsızlığı giderdiğine inanılır. Aslında biberiye kullanan insanlar üzerinde tam olarak bilimsel bir araştırma yapılmamıştır. Yine de insanlar üzerine yapılan bir araştırmada, uzun vadede günlük olarak biberiye tüketen insanlarda kan pıhtılaşmasının engellendiği bulunmuştur.

Laboratuar çalışmalarında, biberiyenin antioksidan özelliği göze çarpmıştır. Antioksidan özellik vücuda giren ve hücre çeperine zarar veren, DNA’yı deforme eden; sonucunda ölüme bile sebebiyet verebilen partiküllerin etkisiz hale getirilmesini sağlar. Yine laboratuar çalışmalarında, biberiye yağının antimikrobiyal özelliği açığa çıkmıştır. Tabi ki şimdilik bu etkilerin insanlar üzerinde de görülüp görülmeyeceği tam bilinememektedir. (1)

 

biberiye çayının sağlığa faydaları

Biberiye çayının sağlığa faydaları

Zengin bir antioksidan ve anti-enflamatuvar bileşimler kaynağı: Biberiye çayının bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve kan dolaşımını artırmaya yardımcı olduğu düşünülmektedir. Laboratuar çalışmaları biberiyenin müthiş bir antioksidan kaynağı olduğunu bulmuştur ve böylece zararlı partiküllerin nötralize edilmesinde önemli bir rol oynamaktadır.

Sindirime yardımcı: Avrupa’da biberiye genellikle hazımsızlığın tedavisine yardımcı olması için kullanılır, Almanya’nın E Komisyonu biberiyenin dispepsi hastalığının tedavisine etki ettiğini söylemiştir. Ancak bu bilgiyi tam olarak onaylayacak bilimsel bir kanıt henüz bulunmamıştır.

Hafızanın gücünü ve konsantrasyonu artırıcı: SAG tarafından yayınlanan, Psikofarmakoloji Tedavisi Gelişmeleri’nin araştırmalarına göre; biberiyenin sahip olduğu yağın kan düzeylerine etki ettiği böylece bilişsel yeteneklere pozitif bir etki yarattığı vurgulanmıştır.

Nörolojik koruma: Bilim adamları biberiyenin beyin için de oldukça faydalı olduğunu bulmuştur. Biberiyenin sahip olduğu karnosik asitin beyine zarar verebilecek tehlikelerle savaştığı ortaya konmuştur. Cell Dergisi’nde yayınlanan bir makaleye göre; karnosik asit beta amiloid kaynaklı tehlikelerle savaşmaktadır.

Beyinin yaşlanmasını önleyici: Japonya’da Kyoto Üniversitesi araştırmacıları biberiyenin beyinin çabuk yaşlanmasını engellemeyebilecek özelliklere sahip olduğunu ortaya koymuştur.

Kansere karşı: Radyasyon Onkolojisi Raporlarında yayınlanan araştırma ham etanolik biberiye özünde(RO) diferansiyel anti-proliferatifler bulunğunu yayınlamıştır; etkisi lösemi ve meme kanseri hücreleri üzerine olmuştur. Biyoteknoloji ve Biyokimya yayınlanan bir başka çalışmada biberiyenin bitkisel bir anti- enflamatuar ve anti-tümör etkisine sahip olduğu vurgulanmıştır.

Buna ek olarak, Gıda Bilimleri Dergisi’nde yayınlanan bir rapor kıymanın içine biberiye ekstresi ekleyerek pişirmenin kansere neden olan maddelerin gelişebilme olasılığını azalttığını ortaya koymuştur.

Maküler dejerenasyona karşı koruma: Stuart A. Lipton, M.D. , Ph.D. tarafından yönetilen Araştırmacı Oftalmoloji ve Görsel Bilim Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada biberiyenin sahip olduğu karnosik asiti bileşeninin göz sağlığına önemli bir etkisi olduğu vurgulanmıştır. (2)

Yaşa bağlı olarak gelişen zihinsel gerileme için: yakın zamandaki bulgular 750 mg toz haline gelmiş biberiye yaprağını domates suyu içine katıp içmenin geçkin yaştaki sağlıklı kişiler için hafızayı geliştirmede hızla etki ettiği görülmüştür. Aynı zamanda aşırı dozda (150-6000mg) tüketimi de yine hafızada olumsuz sonuçlara yol açmıştır. Yine aynı çalışmalar biberiye aroma terapisinin kaliteyi artırdığı fakat hafızanın hızına etki etmediği gözlenmiştir.

Saç dökülmesi için: yakın zamandaki çalışmalar gösteriyor ki biberiye yağı lavanta, dağ kekiği ve cedar ağacı yağıyla ile kullanıldığında kafa derisini tedavi ediyor ve saçın sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlıyor.

Strese karşı: Araştırmalar biberiyenin hoş koku tedavi özelliğinin endişeyi azalttığını ve stresi kişiden uzaklaştırmaya yardımcı olduğunu gösteriyor. Biberiye ve lavanta yağı nabız atışını yavaşlatmaktadır fakat bu kan basıncı için değildir. Diğer araştırmalar sınav gibi stresli durumlarda bileğe sürülen biberiye yağının stresi ve endişeyi azalttığı gözlemlenmiştir.

Kireçlenme, romatizma, eklem iltihabı ve ağrıları için: biberiye, şerbetçi otu gibi oleanolic asit içeren takviye bitkilerin kireçlenme, romatizma ve eklem ağrılarını hafiflettiği bilinmektedir. (3)

Antibakteriyel: Biberiyenin sahip olduğu bileşenler anti-enflamatuar, anti-viral ve anti-bakteriyel özellikler sergiler. Doğal bir ot olan biberiye birçok kişi tarafından antibakteriyel ve antiviral  olarak kullanılmaktadır. Biberiye hasarsız bir şekilde zararlı bakterilerin ortadan kaldırılmasını sağlar; ayrıca biberiyenin tüketilmesi mantar enfeksiyonlarına ve özelliklede Candida hastalığına karşı oldukça etkili bir yöntemdir. Rosmarinik asit biberiye dışında kekik, keklik otu ve nane içerisinde de bulunmaktadır.

Kas ağrıları için: Biberiyenin yaprakları genelde kas ağrısını, bilek burkmaları sonucu oluşan ağrıları dindirmek için doğrudan cilde uygulanarak kullanılır. (4)

Biberiye çayı tarifi

 • 1 çay kaşığı biberiye
 • 1 buçuk su bardağı kaynamış su

Biberiyeyi çayın mukavemetine bağlı olarak 5 dakika ya da daha fazla kaynamış su içinde bekleterek demleyin. Biberiyle lavanta ve dağ kekiğiyle beraber karıştırılarak ta yapılabilmektedir. (5)

Saç uzatmak için biberiye çayı tarifi
 1. 4 su bardağı kaynamış suyu bir kaba boşaltın.
 2. Biberiye ekleyin ( taze biberiye yaprakları, kuru biberiye yaprakları yada biberiye yağı olabilir)
 3. İyice karışmaları için en fazla 30 dakika bekletin, oda sıcaklığında olması iyi olacaktır. Dilerseniz bir gece önceden yapıp bekletebilirsiniz.
 4. Banyo sırasında durulama için kullanın.
 5. Çok az sirke de ekleyebilirsiniz. (6)
Limon otu, biberiye ve kekik çayı
 • 1 adet uzun biberiye dalı
 • 2 adat uzun kekik dalı
 • 1 adet limon otu sapı
 • 4 bardak kaynamış su
 1. Biberiyeyi, kekiği ve limon otunu ölçüsü 1,5 litre olan seramik ve kapaklı bir çaydanlığa koyun.
 2. Kaynamış su ekleyin, iyice karıştırın ve tatların iyice karışması için 5 dakika bekletin; sonrasında servise hazır olacaktır. (7)
Zencefilli biberiyeli çay tarifi

Malzemeler:

 • 1 bardak kaynar suya
 • 4 1/8-inç dilim taze zencefil
 • 1 küçük dal taze biberiye
 • 1/2 tatlı kaşığı bal

Hazırlanışı: Sıcak suyu fincana dökün. Ardından taze zencefil, biberiye ve balı ekleyin. Bal eriyene kadar karıştırın. 5 dakika boyunca demlemeye bırakın. Dilerseniz çayınızı süzün ya da daha yoğun lezzet için yudumlarken içinde bırakın. Tarif 1 porsiyon içindir. (8)

Baş ağrıları (migren) için biberiye çayı

Baş ağrılarını gidermek için piyasada çok fazla ilaç vardır fakat bu ilaçlar var olan ağrıyı maskeliyor ardından başka yan etkiler göstererek ağrıyı devam ettiriyor. Biberiye çayı beyne giden kan akışına etki ederek problemin odak noktasının tedavi edilmesine yardımcı olur. Doğadan gelen bu bitki migrenin çoğu zaman sebebi olan stres ve kaygıyı azaltarak vücutta rahatlama sağlar. (9)

Biberiyle ile kilo verme

Biberiye yüzyıllar boyunca tedavi edici bir baharat olarak kullanılmıştır. Almanya tarafından sindirime yardımcı bir bitki olduğu onaylanmıştır. Nestle Araştırma Merkezi’nin fareler üzerinde yaptığı bir çalışmaya göre, biberiye kilo almayı engelliyor. Bunun nedeni muhtemelen içerdiği yağ yakıcı özelliğe sahip enzimler ve bu enzimler kilo almayı engelliyor. Biberiye tokluk hissi yaratıyor ve geç acıkmayı sağlıyor. (10)

Biberiye yağı ve faydaları

Biberiye yağının faydalarıBiberiye sahip olduğu çam ağacı kokusuyla kişiyi rahatlatır ve zihnin çevresindeki sisleri dağıtır. Biberiye yağı ise zihin yorgunluklarıyla en iyi savaşan yağlardan biridir ve zihni uyanık tutarak uzun saatler işe odaklanabilmeyi sağlar. Hafızaya olan konsantrasyonu artırır. Sabah rehaveti için banyoda taze biberiye yapraklarını vücudunuzu ovarak kullanabilirsiniz. Ayrıca 2-3 damla biberiye yağı ile vücudunuza masaj yapabilirsiniz. Kullanımı;

 • Eklem ağrıları için yağı ağrıyan yerlere yedirerek ovmak
 • Selülit önleyici olarak kullanmak
 • Soğuklar için biberiye yağının mentolünden yararlanmak
 • Kaya tuzlarına ekleyerek kullanmak
 • Aşırı gerginlik durumunda sinirleri sakinleştirmek
 • Vücutta ağrıyan bölgeye biberiye yağı ile masaj yapmak
 • Sinüsler yüzünden oluşan baş ağrısını engellemek (11)

Biberiyeyi satın almak ve saklamak

 • Biberiyenin birçok çeşidi vardır ve geniş alanlarda bütün çeşitleri yetişebilir, nerdeyse her çeşidiyle de yemek hazırlanabilir.
 • Genellikle yaprakları kullanılır ama sapları da şiş olarak kullanılmaktadır.
 • Botanik bahçelerinden satın aldığınız ufacık bir tutamı bahçenize ekebilirsiniz.
 • Kestiğiniz taze biberiye yapraklarını hem taze olarak kullanabilir hem de kurutarak saklayabilirsiniz.

Taze biberiye yaprağı: Yeni toplanmış taze biberiye yapraklarını bir kutu içinde buzdolabında saklayabilirsiniz ya da saplarıyla beraber suyun içine koyabilirsiniz.

Kurutulmuş biberiye yaprağı: Eğer kurutulmuş biberiyeden hoşlanıyorsanız topladığınız biberiyeleri havadar ve karanlık bir odada demetler halinde bağlayıp ters asarak kurutabilirsiniz.  Gövdeden koparılan bu kurumuş yapraklar kuru ortamda uzun süre saklanabilir.

Biberiye çayının zararları
 • Şifalı bir bitki olan biberiye tedavi etme amaçlı kullanılmadan önce doktora başvurulmalıdır.
 • Biberiyeyi temin ettiğiniz yerin ve kişinin güvenirliğinden emin olunmalıdır.
 • 18 yaşın altındaki çocukların tüketmesi önerilmemektedir.
 • Biberiye çayını yüksek tansiyon, ülser, crohn hastalığı ve kolit gibi rahatsızlığı olanların kullanmaması gerekir.
 • Biberiye yağı ağız yoluyla alındığında zehirlenmeye neden olabilir.
 • Biberiye bitkisi kan pıhtılaşmasına etki eder ve eğer kişi kan sulandırıcı ilaç alıyorsa bitki buna etki edecektir. Doktorunuz Plavix, Coumadin ve Aspirin gibi kanı sulandıran ilaçlar verip vermediğinden emin olmalısınız.
 • Biberiye yüksek tansiyon için verilen Monopril, Vasotec, Zestril, Capoten ilaçlara etki edecektir.
 • Kan şekerine etki edeceği için diyabet rahatsızlığı olan kişilerin dikkat etmesi gerekir. (12)

Hamilelikte biberiye çayı: Biberiye bitkisi hamilelik süresi boyunca tüketilmesi düşük riskini yaratma sebebiyle önerilmemektedir.

Alerjik reaksiyonlar: Biberiye çayı ya da bitkisi yatkınlığı olan kişilerde alerjik rahatsızlıklara neden olabilir. (13)

Tüketimi için tavsiyeler

 • Genellikle kurulmuş yaprakları ya da ince dalları kullanılmaktadır ve 2 ve ya 4 gramı geçmemelidir tüketimi. Çayı da günde en fazla 3 kez içilebilir.
 • Kokteyl içinde kullanımı gün içinde 2 ve ya 4 ml yi geçmeyecek şekilde olmalıdır.
 • Alkolle karıştırdığında ise 2 günde bir 2ml yi geçmeyecek şekilde tüketilmelidir.
 • Romatizma ve sindirim problemleri için tedavi amaçlı kullanılıyorsa banyo sırasında biberiye yapraklarının 50gr özü 1 litre su ile karıştırılmalı 15-30 dakika arası beklenmeli sonrada banyo suyuna eklemelidir. (14)